52 Rotterdam. De vocht vertoonde zich ook nu weer. 5 April werd het bouwen van een nieuw archiefgebouw aan de Matenesser- laan aanbesteed en gegund aan den minsten inschrijver voor 114262. Op den gestelden termijn, 1 Dec., was het depót onder dak en glasdicht, het voorgebouw bijna onder den kap. Een tweetal controle- uurwerken werden in gebruik gesteld voor de avondronden door den concierge. Een zeer groot verlies werd geleden door het over lijden van den adjunct-archivaris Mr. W. Bezemer. Benoemd werd als zijn opvolger Mr. A. S. de Blécourt. De tijdelijke ambtenaar Gt. van Rijn werd aangesteld tot conservatortot concierge van het Museum Boijmans en het archief li. J. Gilhuis. Het doorlezen en excerpeeren der grafelijkheidsrekeningen vorderde weinig. Klappers op de Memorialen van het Hof na 1559 werden nagegaanhet excerpeeren der Waarbrieven van Delft werd beëindigdhet afschrijven der oude doodregisters voortgezet. Verschillende nasporingen werden verricht o. a. ten behoeve van de gemeente voor het proces over de gronden aan den Waaldijk. Van de oude stadsrekeningen kwamen 30 vel in druk gereed. Aanwinsten o. a. een vrij groot aantal losse stukken, op Delfshaven betrekking hebbende en te Delft achtergebleven niettegenstaande de bepalingen van het „Plan „de séparatiou des communes de Delft et de Delfshaven" d.d. 27/29 April 1812 (bepaaldelijk art. 15). Verslag over den toestand van de bibliotheek in 1898. Bijlage I. Lijst van de stukken over genomen van het gemeentebestuur van Delft (blz. 2034). Bijl. IIIV betreffen de bibliotheek. (Verslag Rotterdam, Bijlage G (34 bladz. en een paar tabellen)). Schiedam. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. d.d. 31 Mei 1898, Afd. A. no. 667, bestemde de raad tot archief- localen de bovenverdieping van het voormalig gymnasium, waarvan 2 der 4 localen tot 1 werden samengevoegd (het archiefdepöt) en de andere dienst doen als werk- en sorteerkamers. Het gebouw is vrijwel vochtvrij. Voorloopig bergen benedenkamers de nog niet gesorteerde stukken. Deze werden in zeer vervuilden toestand aan getroffen op de zolders van het politiebureau en het raadhuis. Over 't algemeen hebben de stukken nog weinig geledenmisschien door de vette roetlaag, die hen bedekte. Een inwonend concierge werd aangesteld. Het meubilair is in zeer goeden toestand. In de werkkamer van den archivaris werden eenige belangrijke stukken en de bibliotheek geborgen. Aan het archief van Leiden werden eenige havelooze stukken opgeknapt. Met de inventarisatie der bibliotheek 53 is een aanvang gemaakt. Verschillende archivalia werden gesorteerd. De heer J. van der Minne deed onderzoek omtrent de vroedschap van Schiedam. (Verslag Schiedam, bijl. K. (bijlagen blz. 9598)). S n e e k. „28 October. Voorloopige vaststelling der ge- „meentebegrooting voor 1899. Alstoen werd besloten tot uittrekking „eener som groot ƒ3000.voor inrichting van eene betere be waar- „plaats voor het archief der gemeente." (Verslag Sneek, blz. 16). T i e 1. „Archieven." J. C. F. van der Meer van Kuffeler bracht voor het grootste deel eene schifting van het gemeente-archief tot stand. Alle stukken van vóór 1814 worden op de z g. oude griffie doelmatig in portefeuilles bewaard, die sedert 1814 op het archief (vroeger tele graafkantoor). „Tot eene beschrijving van het oud-archief kon nog „niet worden overgegaan; een nominatieve staat der oude charters „is niet aanwezig." Eenige stukken (o.a. het buursprakenboek) zullen worden uitgegeven door de Vereen, tot uitg. der bronnen voor het oude vaderl. recht. Op de notulen van den raad over 18511861 bestaat een alphabetisch register, van de stukken ingekomen over 1861—1881 bij raad, B. en W. en den burgemeester een nauw keurig algemeen alphabetisch register. Op de notulen van den raad en van B. en W. en op de brievenboeken sedert 1882 zijn registers, verdeeld naar de behandelde onderwerpen. (Verslag Tielblz. 17). Tilburg. „Gemeente-archief. Het gemeente-archief verkeert „voortdurend in goeden staat. De stukkenvoor zoover dit gevoe gelijk kan geschiedenzijn in een droog locaal geborgen. De „nieuwere stukken worden telkens gesorteerddoch met de finale „afwerking en het opmaken van den inventaris kan geen voortgang „gemaakt worden, alvorens de rijksarchivaris de nog niet geschifte „bescheiden heeft nagezien en verdere instructiën gegeven." (Verslag Tilburg, blz. 31). Utrecht. De archivaris verkreeg algemeene machtiging voor aankoopen beneden 50. Het fonds der catalogi werd aangekocht, de prijzen verlaagd. Het archief van het St. Cecilia-klooster werd afgewerkt. Het archief der heerlijkheid Pijlsweerdopklimmende tot de 15de eeuw, werd van den ambachtsheer in bruikleen ontvangen en grootendeels geregeld. De index op het Register van certificatiën en

Nederlandsch Archievenblad | 1899 | | pagina 11