150 Varia. 151 Onder de „Varia'' van het laatste No. werd reeds met een enkel woord melding gemaakt van den in den gemeenteraad te Gouda behandelde aanvrage om verhooging van het traktement van den archivaris aldaaren onder de „Berich ten" kon de gunstige beslissing dienaangaande worden medegedeeld. Deze kwestie werd in de raadszitting van 22 Nov. 1.1. uitvoerig besproken en daaromtrent vindt men in het Verslag dier vergadering een uitgebreid relaas. Vooral de heer Van de Velde gaf zich moeite voor de zaak, hij meende het verzoek van den archivaris om verhooging zijner bezoldiging tot ƒ500 alles zins te moeten billijken, haalde aan dat Burg. en Weth.die thans tot 300 wilden gaan, zijn werk hadden genoemd „een arbeid, die veel zorg en tijd vordert", wees er o. a. op hoe verschillende gemeenten van eenige beteekenis hunne archivarissen waardeerden ook blijkens de traktementen hun toegekend en verwees verder met nadruk naar de rede door Mr. Muller op de jaarvergadering onzer vereeniging van 1894 gehouden. Ook de heeren Noothoven van Goor en de Baadt spraken met zeer veel waardeering over de vele diensten door den archivaris aan het archief en daardoor aan de gemeente bewezenal waren zij er om redenen daarbuiten gelegen voorzijne belooning dan niet als salaris maar als toelage te beschou wen op ƒ300 te stellen. De heer Van de Velde bleef bij zijoe opvatting, dat den archivaris jaarlijks eene som van 500 moest worden toegekend; hij verklaarde, dat hij evenals vele andere leden van den Baad, vroeger niet besefte, van welk nut eene goede ordening van het archief was. Naar aanleiding dezer geschiedenis had hij zich echter in deze zaak ingewerkt en was hij er totaal voor gewonnen hij was er van overtuigd, dat wanneer de andere leden van den Baad zich ook op de hoogte van de kwestie hadden gesteld, zij met hem van geheel dezelfde meening zouden zijn. Over 't algemeen waren de verdere sprekers het met den heer V a n d e Velde in hoofdzaak eens, het debat liep verder voor grootendeels over eene kwestie van vorm en men werd daarbij zelfs zoo warmdat de voorzitter van de hamer moest gebruik maken om de discussie in het parlementaire spoor te houden. Maar, „eind goed, al goed", B. en W. waren door de gehouden discussie in allen deele overtuigd van de billijkheid der wenschen van den archivaris en op hun voorstel werd dan ook in de zitting van 30 Dec. 1.1. zonder verdere beraad slaging en zonder hoofdelijke stemming diens tractement op 500 bepaald. Van den Min. van Binnenl. Zaken is bij B. en W. van Delft ingekomen een verzoek om enkele lokalen in het Prinsenhof, die door het Dept. van Oorlog zijn ontruimd, wederom aan het Bijk af te staan in gebruik om te worden ge bezigd ten behoeve der daarin reeds aanwezige historische zaal en woning van den concierge. B. en W. stellen voor krachtens Baadsbesluit van 4 Juni 1897 tot dien afstand over te gaan. Daar evenwel door den tijd voor 't Gemeente- Museum en 't oud archief plaatsruimte op het Baadhuis zal gaan ontbreken, wenschen B. en W. te beproeven den Min. te bewegen de verdieping boven de historische zaal beschikbaar te willen stellen, waardoor aldaar in verband met andere localiteit het Gemeente-Museum en het oud archief zou kunnen worden overgebracht. Vaderland, 4 Febr. 99.J De heer H. J. Boyaards te Utrecht heeft, namens de erfgenamen van mr. W. J. Boyaards van den Ham, aan het Algemeen Rijksarchief ten geschenke aange boden de origineele missive, op 's lands schip De Zeven Provinciën te Queens borough 27 Juni 1667 geschreven, waarbij de luitenant-admiraal Michiel Adri- aanszoon de Buyter naar aanleiding van de kortere mededeelingen, die hij reeds vroeger had gedaan aan de admiraliteit van de Maas, een uitvoerig en volledig verslag geeft van den glorierijken tocht naar Chatham. Daarbij zijn nog een paar andere door De Buyter geteekende documenten gevoegdblijkbaar afkomstig uit het in 1844 verbrande archief van Marine. Het rapport van De Buyter is, wegens het roemvolle wapenfeit dat daarin beschreven wordt en dat der Ncderlandsehe zeemacht door alle eeuwen tot eer zal strekken, als een voor ons land hoogstbelangrijk historisch document te beschouwen. (Ned. Staatscourant 10 Febr. 1809.) In de Boermondsche arehief-quaestie heeft de Raad dier gemeente een voorstel aangenomen om met de Begeering tot een vergelijk te komen. Dit voorstel komt hierop neer De gemeente zal afstaan de archiefstukken, afkomstig van de navolgende collegiën en wel zonder eenig voorbehoud of en in hoeverre deze stukken door de gemeente door koop, ruil, schenking of anderszins mochten verkregen zijn. lo. Souverein Hof van het Overkwartier van Boermond (No. 11-11-behalve post- 3530 en 63). 2°. Het Souverein Hof van Staatsch Overkwartier van Venlo. 3°. De Staten en Ged. Staten van het Overkwartier van Boermond, en al de overige stukken afkomstig, oorspronkelijk van het Staten-Archief. 4o. Het Hoofdgerecht of de Schepenbank te Boermondbenevens de losse stukken, inliggend in de tot deze afdeeling behoorende registers en portefeuilles. 5°. Het militair-archief. 60. De stukken afkomstig van andere dan bovengenoemde collegiën of van privaat personen in het rapport nader aangeduid. De gemeente wenscht te behouden de stukken behoorende a. tot het Magistraats-archief van het stedelijk bestuur van Boermond, en b. tot het Bisschoppelijk archief, gestichten en kloosters. Om de schifting tot stand te brengen moeten nog 150 portefeuilles worden onderzocht, waaromtrent binnen 3 maanden verslag is toegezegd. Voorts wordt voorgesteld, dat de Staat de kosten der hangende procedure zal betalen, en kosteloos zal afgeven de stukkenin Bijksarchieven voorkomende, die volgens bovenstaande onderscheiding aan Boermond behooren. Vaderland20 Jan. 1899.) In de „Illustrirte Zeitung" van 9 Febr. 1.1. leest men (blz. 178). „Dem grossherzogl. Generallandesarchiv in Karlsruhe ist zum Zweck syste matischer genealogischer Forschungen ein wissenschaftlicher Hülfsarbeiter in der

Nederlandsch Archievenblad | 1898 | | pagina 20