112 Onder den titel „A tree and a trial" bevat „The Pall Mall Gazette" van 24 Nov. 11. een stuk over den afloop van een Engelsch proces wegens het verstrekken van vervalschte genealogische gegevens, bekend als „the Shipway pedigree case". Het blad eindigt zijn artikel met de volgende opmerkingen over de bewaring van de oude doop- en trouw-registers. „But rascalities of this sort might be made much more difficult than they are, if ordinary care was taken about the preservation of parish registers. Not only are they the ground-work of much biography, but often they are practically the only title-deeds to which the middle and lower classes have access. Yet they are frequently kept in insecure vestries, which might easily be destroyed by fire, and they are at the mercy of any plausible rascal who can worm his way into the confidence of a credulous incumbent. We took occasion to point out the dangers to which these invaluable documents are liable some weeks ago, and our views had the approval of Mr. Fry, the Honorary Secretary of the Parish. Eegister Society. The only remedy, as we contended, is the removal of these records from vestries all over the country to some central spot, such as Somerset House. They could then be preserved not only from deliberate mutilation, but from gradual decay as well, and they could be calendared and even reprinted The clergy would have, of course, to be compensated for the loss of their fees but there is every reason to believe that they would prefer a sum by way of compensation, or a remittance from Somerset House, to the trouble of personally superintending a search after an entry made at some time or other in a remote century. The present staff of officials would also have to be materially increased, and its additional members would have to be competent to read old writing. But these are small expenses to be incurred by a country which takes pride in its past; and the Shipway case proves that they are, in any case, a public duty. Perverted ingenuity applied tho the manufacture of a pedigree might easily be used to vamp a claim of legitimacy or rights of succession. The swindle would most certainly be discovered in the end, but not until victims had been exposed to much worry and heavy legal expenses. The state of affairs, as revealed by the Shipway pedigree case, is far removed from a joke." De Nieuwe Rotterdamsche Courant van 9 Nov. 1.1. deelde omtrent de schade, veroorzaakt door eene ontploffing in het Kapitool te Washington, o.a. het volgende mede „Het ergste is dat bij den brand die na de ontploffing ontstond, een groot aantal stukken van het archief vernield zijn, of waterschade bekomen hebben de registers en de handelingen van het Hoog-gerechtshof van 1792 tot 1832 zijn bijna geheel onbruikbaar geworden. Men schat de schade, die toegebracht is aan het gebouw op 200,000, die aan de boeken en papieren op meer dan een millioen." 1898/9, No. 3. Orgaan van de VEREENIGING VAN ARCHIVARISSEN in Nederland. Goedgekeurd bij Kon. besl. van 29 Sept. 1891. Men wordt verzocht stukken voor de twee volgende afleveringen bestemd te zenden aan Mr. Ch. M. D0ZYgemeente-archivaris te Leiden, die zich tijdelijk met de redactie heeft belast. Berichten, enz. Aan Mej. Dr. H. C. H. Moquette is door B. en W. van Rotterdam vergunning verleend als volontair aan het gemeente-archief aldaar werk zaam te zijn. Den 2ien Februari 1.1. was het 25 jaren geleden dat Mr. S. Muller Fz. in functie trad als archivaris der gemeente Utrecht. Naar aanleiding van het in ons vorig no. onder de „berichten" opgenomen stukje over het nieuwe tarief voor afschriften op het gemeente archief te Utrecht, wenscht Mr. Muller er de aandacht op te vestigen, dat het aanbevelingswaardige daarvan niet zoozeer gelegen is in het invoeren van een dubbel tarief voor het maken van kopieën, als wel in het stellen van het beginsel dat niet het moeielijk leesbare van het schrift in het algemeen, maar het gebruik van oude, voor gewone klerken niet gemakkelijk leesbare lettertypen, hoogere betaling rechtvaardigt en tevens in het vaststellen van een bepaald jaartal als grens. Mr. Muller deelt hieromtrent het volgende mede „Eene bepaling in den geest der Rotterdamsche, te Utrecht voorge steld, werd juist nu door Gedeputeerde Staten vernietigd, omdat daarin „aan een ambtenaar de bevoegdheid wordt gegeven te beslissen over het „bedrag eener gemeentebelasting. De aanwijzing van het jaar 1700 is „het gevolg van het door deze verwerping noodig geworden onderzoek. „De moeielijkheid is daardoor thans opgeheven en het schijnt mij gewenscht, „dat nu onderzocht wordt, in hoeverre de feitelijke toestand toelaat ook „elders c.q. dezen tijdgrens aan te nemen, daar op den duur, wil men „afschriften van oud schrift hooger belastenhet aannemen van een vasten „tijdgrens noodig zal zijn." I .A,

Nederlandsch Archievenblad | 1898 | | pagina 1