144 Het rijksarchief in Groningen (blz. 421437). Dg vroeger medegedeelde bezwaren tegen het gebouw bleven bestaan. - De toestand der stukken is goed. Omtrent het plan van indeeling van het depot werd nog geene beslissing ontvangenhet heeft gecirculeerd bij de rijksarchivarisseneenige gemaakte opmerkingen worden gaarne overgenomen doch in verband met de in de vergadering der rijksarchivarissen aangenomen stellingen wordt toetsing daaraan van het plan gewenscht. De raadhuiskist is thans beschreven en globaal geschift. Zeker ruim van den inhoud is afkomstig van het geslacht Ewsum, deze worden geregeld in verband met de reeds in het depót aanwezige stukken betreffende dat geslacht. Vermoed wordt, dat de stad Groningen c. 1600 beslag heeft gelegd op den inboedel van een van Ewsum. De „Zettelkatalog" op de placaten van Gedep. Staten werd aangevuld, een dergelijk register op de placaten van den Senaat der Hoogeschool aangelegd. Van alle boekwerken enz. is een catalogus gemaakt. Veel tijd nam in beslag een onderzoek naar de grenzen van den polder „de „Meeuwert" en de daarmee samenhangende kwestie van afwatering. Uitgegeven vele stukken in het oorkondenboeken de oudste rekeningen in de werken van het Hist. Gen. te Utrecht. Aan winsten. Te Hamburg werd een onderzoek ingesteld naar stukken belangrijk voor Groningen en vele afschriften vervaardigd; uit het archief te Aurieh en van den heer L. U. Rengers van Naerssen te 's Gravenhage werden stukken ter copieering ontvangen. Pogingen faalden om de oudste gildenrol (van 1418) van het „gilde der Wit- „backers" te Groningen aan te koopen van de Gesellschaft für bildende Kunst und vaterlandische Alterthümer, te Emden. Inlich tingen en nasporingen (luitenant voor krijgsgeschiedk. onderzoek). Gewenscht wordt opheffing der in de beide vorige verslagen genoemde bezwaren. Het rijksarchief in Drente (bladz. 438—444). Gehoopt wordt verhuizing in 1897 naar het te bouwen brandvrij depót. Aan gekocht werd eene charterkast, waarin de stukken uitgevouwen kunnen liggen. Omtrent het plan van inventarisatie werd nog geene beschikking ontvangen; de besprekingen met den Groning- schen collega over te ruilen stukken bleven dus rusten. De indices op de notulen van Staten en Gedeputeerden vorderden tot 1687. Eene nieuwe verzameling regesten werd vervaardigdin aansluiting aan het oorkondenboek. Het totaal in wanorde geraakte archief van den advocaat-fiscaal voor belastingzaken (over 1806'13) werd globaal geordendmeer moeite is dit archief eigenlijk niet waard. De eerste hoofdafdeeling der rechterlijke archieven (zie vorig jaarverslag) 145 is door wijzigingen in verband gebracht met de tweede; deze laatste is geheel in orde. Uitgegeven vele stukken in het Oorkondenboek voor Groningen en Drente. Aanwinsten (en pogingen om het archief te verrijken), verliezen (afstand van een rekening over het beheer der Drentsche goederen, behoorende aan het kapittel van St. Pieter te Utrecht, aan het rijksarchief in Utrecht, vernietiging van quittantiën). Opgaven werden verkregen omtrent een charter betreffende het klooster der Duitsche Orde te Bunne, berustende in het museum HeermannoWestreenianum. Inlichtingen en nasporingen (luitenant voor krijgsgeschiedk. onderzoek). Het rijksarchief in Limburg (bladz. 445700). Gevraagd worden twee localendaar nu alle ambtenaren en bezoekers in één moeten werken. De archievendie werden „ingezameld" op de dienstreizen werden summier geordend. Vele nasporingen werden verricht naar de rechten van he- rijk op de archieven te Roermond. De „opgezworen kwartierstaten der abdij Thorn" werden bewerkt ter uitgave. Begonnen werd de a.phabetische lijst der eigennamen in het 2de deel van den Inventar s der archieven v. d. abdij Thorn. Voor vele vermelde opstellen enz. werd gebruik gemaakt van het archief. Aanwinsten. Inlichtingennasporingen (luitenant voor krijgsgeschiedk. onderzoek). De archivaris bewerkte den afstand van pastoreele archieven aan de gemeente Belfeld. Bijlagen: I. Sum miere inventaris der archieven van het Souverein Hof en de Rekenkamer te Roermond, in 1632 naar Arnhem gevoerd, in 1682 aldaar achtergebleven en in 1895 overgebracht naar Maastricht (bladz 496667), II. De rijksarchieven te Roermond in 1895, vervolg van de bijlage bij het verslag over 1894 (bladz. 668700). Verslag omtrent de ordening en inventarisatie der oude gemeente en waterschaps-archieven in Noord-Brabant over 1895 uitgebraan Ged. Staten), (bladz. 701717). Bijlage: Inhoudsopgaaf v. h. Liber privilegiorum pagi de Someren (bladz. 708717). Dit verslag is reeds vroeger in deze kroniek vermeld. Verslag van de ordening en beschrijving der oude gemeente- en waterschapsarchieven in Zuid-Holland over 1895 uitgebraan Gedep. St.). (bladz. 718728). Gemeenten: Schiebroek, Schipluiden (oude gemeenten Schipluiden, Hodenpijl, Dorp- en St. Maartensrecht), kerkelijke archieven te Schipluiden, Ooltgensplaat (hierbij ook de vroegere heerlijkheid St. Adolfsland en de daarin gelegen polders). De regeling van het archief van het hoogheemraadschap van Delfland werd voortgezet. Verslag omtrent oude gemeente-, waterschaps- en veenderij-ar chieven in de provincie Utrecht over 1895 uitgebraan Gedep. St.).

Nederlandsch Archievenblad | 1898 | | pagina 17