142 werden de kerkelijke archieven zooveel mogelijk nagegaan. Te Zierik- zee werd wel inzage der registers vergund, doch toegang tot het archief zelf geweigerd. Gewenscht;: meerdere ruimte (de Commissaris bood aan de localen van de provinciale bibliotheek en den prov. waterstaat). De commies-chartermeester werd tegen 1896 vast aan gesteld; ook voor den concierge en den klerle is dit gewenscht. Bijlagen: Beschrijving der charters enz,, afkomstig van Anna van Bourgondië, vrouwe van Ravesteinen Beschrijving der charters enz. betreffende de familie Yan Wakkene-Kapelle (bladz. 316373). Het rijksarchief in Utrecht (bladz. 374393). In de beide voorvertrekken vertoont zich vocht, waartegen de hoofdopzichter verklaarde niets te kunnen doen. Tegenover het archief is een hoog gebouw gesticht, waardoor de verlichting en brandvrijbeid is ver minderd. Mr. Fruin is als commies-chartermeester opgevolgd door Mr. Joosting. Aan Dr. J. C. Breen te Amsterdam en Mej. L. Miedema te Sneek werd toelating als volontair geopendop voorwaarde dat uitsluitend op de belangen van het bureau zou worden acht gegeven. Beiden traden hierin, mej. Miedema is reeds gekomen. De materieele toestand ondergaat steeds verbetering. De nieuwe beschrijving van het archief der Staten is voortgezet. De afgeloste rentebrieven zijn beter gerangschikt. De regeling der archieven van den Landdrost en de Kwartierdrosten, de Sous-préfets is gelijkvormig gemaakt. De gedrukte inventaris van het archief der heeren van Montfoort is in den handel gebracht. Regesten van dat archief worden voorbereid. Gereed kwam de beschrijving van al de charters van het bisschoppelijk archief en de charters van blijkbaar vreemden oorsprong. Alleen de kloostercharters behoeven dus nog beschreven. De inventaris van het archief van den Dom is in hoofdzaak gereed gekomen. De ten vorige jare ontvangen rechterlijke bescheiden uit het archief van Wijk bij Duurstede werden beschreven en bij de verzameling ingelijfd. De charters der abdij Coninxvelt zijn aan het Algem. Rijksarchief geïnventariseerdde hoop wordt gekoesterd dat de Algem. Rijksarchivaris ook zal willen doen beschrijven de andere Zuid-Hollandsche stukken in het archief der Oud R. C. Clerezy. De collatie der voor Overijssel afgeschreven bisschoppelijke registers kwam gereed. De regesten van het kapittel-archief van St. Pieter zijn afgedrukt. De hand is geslagen aan de bewerking van het oorkondenboek van het Sticht tot 1301daarvoor werd de hulp verkregen van Dr. G. Brom; de noodige gelden werden gevonden en de werkzaamheden vorderden reeds zeer belangrijk. Wstinc's Rechtsboek van den Dom verscheenhet Bullarium Trajectense ging voorteenige oorkonden werden gedrukt in het Oorkondenboek voor 143 Groningen en Drente, een paar brieven van en aan Musius werden gedrukt in het Archief van het aartsbisdom Utrecht, Corn. Block's kroniek van het Utr. Regulierenklooster verscheen in de Bijdr. en Meded van het Hist. Gen., in de Versl. en Meded. van de Yereen. tot uitg. der bronnen v. h. oud-vaderlandsche recht verschenen stukken betreffende Soest, Montfoort, Stichtsche leen rechten. Aanwinsten en verliezen. Inlichtingen en nasporingen (luitenant voor het krijgsgeschiedk. onderzoek). Het rijksarchief in Friesland (bladz. 394 407). Het register op de instructie- en commissieboeken werd voltooid. De toestand der verzamelingen is over het algemeen goed. De ordening der stukken over 16001795 kwam bijna gereedsommige dier stukken konden niet in de rubrieken ondergebracht worden en zullen dus in chronologische orde bewaard worden. Eene groote verzameling stukken van het rechterlijk archief van Praneker wordt geregeld. Alle banden en portefeuilles zijn op lijsten gebracht en genummerd. In het Oorkondenboek voor Groningen en Drente werd eene oor konde, afkomstig van het Gerkesklooster, gedrukt. Aanwinsten. Afschrift werd genomen van den inventaris van het gemeente-archief van Tietjerksteradeel, voor zooveel betreft de stukken van vóór Oct. 1816. Inlichtingen en nasporingen (luitenant voor het krijgsgeschiedk. onderzoek). De regeling van het gemeente-archief van Hindeloopen kwam bijnagereed; het oud-archief blijft misschien in bruikleen. Mededeelingen omtrent dat archief en de archieven van Tietjerksteradeel, IJlst en Bolsward. Het beschrijven van oude kerkelijke archieven werd zooveel mogelijk voortgezet. Het rijksarchief in Overijssel (bladz. 408—420). De bewaar plaats wordt minder bruikbaar door betimmering van licht en lucht. De toestand van de stukken is bevredigend. -De brieven en requesten werden nu naar datum gerangschikt. De groote verzameling administratieve proceduren is uiteengeward en beschreven; daarbij zullen vele stukken gevoegd moeten worden, nu bij de processen „in claringe" berustende. De regeling dezer laatste collectie kon nog niet voltooid worden. De ordening der extract-notulen van de ver gaderingen der Staten-Generaal is tot 1780 gereed. Aanwinsten. Het afschrift van het judiciaal van Rudolph van Diepholt werd tegen het origineel gecollationeerd. Inlichtingen (o.a. aan eene commissie uit de Staten over den waterstaatkundigen toestand der marken aan weerszijden van de Dedemsvaart vóór het graven dier vaart) en nasporingen (luitenant voor het krijgsgeschiedk. onderzoek). Tot opsporing van rechterlijke archieven werden vele gemeenten bezocht.

Nederlandsch Archievenblad | 1898 | | pagina 16