140 afgestaan rechterlijke archivalia betreffende Dieden en Oyen. Eenige stukken, in 1861 ter raadpleging verstrekt aan Gedep. Staten van Gelderland, werdenop gedaan verzoek, terugontvangen. Onmiddellijk na bericht uit Buren omtrent het vinden van het graf van Maximiliaan van Egmond en diens kleindochter begaf zich de archivaris daarheendoch vond de groeve reeds weer gesloten. Het rijksarchief in Noord-Holland (bladz. 278—289). De materieele toestand der stukken, vooral der rechterlijke archieven, eischt nog veel zorg, doch gaat steeds goed vooruit. Het archief van Aalsmeer is thans geordendzoodat met de beschrijving kan worden aangevangen. De omvangrijke doch niet belangrijke archieven der voormalige heerlijkheid Kudelstaart en de Bezworen Kerf, onder Aalsmeer, zijn geregeld. Aangevangen werd de be schrijving der (belangrijke) charters en registers der gemeente Hoorn. De heer P. N. van Doorninck regelde het archief der gemeente Yelzen. Geëntameerd werd de schifting van het archief van Muiden. In verband met het groot gebrek aan ruimte, kon de regeling van het rijksarchief in Noord-Holland niet worden begonnen gelukkig is de weg er vrijwel in te vinden met behulp van een ouden inven taris Aanwinsten en verliezen. Inlichtingen enz.(luitenant voor krijgsgeschiedkundig onderzoek). Rechterlijke archieven te Amsterdam en Haarlem worden aldaar goed bewaard; alle rechter lijke archieven zijn overgenomen. Een onderzoek naar de oude kerkelijke archieven kan nog niet worden ingesteld. Het rijksarchief in Zeeland (bladz. 290—373). Verbeteringen werden aangebracht aan het gebouw en in de bergingdoch voor de laatste moesten ook allerlei tijdelijke maatregelen worden ge nomen. Gebrek aan ruimte is er nog altijd. Een tweede bezwaar is het feit, dat de restauratie der Abdij nog niet is afgeloopen en het dus onzeker is, welke localen definitief voor het archief zullen bestemd worden; up plaatsing en verplaatsing der archivalia werkt dit natuurlijk belemmerend. De toestand der archiefstukken is bevredigend; hij is verbeterd, maar toch dienen nog verschillende voorzieningen getroffen, die eerst mogelijk zijn, nadat een vaste binder aan het archief verbonden zal zijn. Het eerste werk was het bijeenbrengen der inventarissen (24 van andere depots in de provincie, 81 (waarvan 40 oudere en 41 van na 1844) van gedeelten van het rijksarchief). Voor de oude organisatie geven de 40 oudere het meeste licht. De 41 inventarissen betreffen het archief der Rekenkamer, de daarin opgenomen archieven der Abdij en der stad Reimerswaal, de in de laatste jaren overgenomen rechterlijke archieven, niet de archieven van het Hof van Zeeland, den 141 Raad van Vlaanderenhet Landdrostambtde Préfecture. Gedrukt zijn inventarissen van de kaartverzameling (1874) en de charter collectie (1878); de latere aanwinsten waren niet beschreven. De bestaande inventarissen waren evenwel onbruikbaar; alles lag dooreen. Het archief van de Rekenkamer en de rechterlijke archieven zullen hersteld worden in de orde van den inventaris van Visvliet; met het eerste is reeds een begin gemaakt, waarbij mededeelingen worden gedaan, hoe de Rekenkamer, eerst in 1595 opgericht, ver kreeg ook de oudere rekeningen (sedert 1317). Hersteld werden evenzoo de archieven der heerlijkheden Zaamslag en 's Heer Arends- kerke c.a., de verzameling Verheyen van Oitters, de verzameling registers van den burgerlijken stand van gemeenten in Staats- Vlaanderen en de weeskamer-archieven (na de opheffing der com missie van liquidatie niet door de gemeentebesturen opgevraagd). De door aankoopschenking en bruikleen verkregen stukken werden in één lijst beschrevenhet uitvinden der beide eerste soorten leverde vele moeilijkheden opde laatste bevat voornamelijk stukken in de laatste 40 jaar uit het Algemeen Rijksarchief overgebracht. Van bruikleen kan dus moeilijk meer sprake zijn. Ook het archief der Staten van Zeeland is geëntameerd. De rechter lijke archieven werden grootendeels geïnventariseerd. De hand werd geslagen aan de regeling van het archief van Reimerswaal, de stukken in 1867 beschreven in den inventaris der registers van het tijdvak der grafelijke regeering, en de charterverzameling (voor namelijk archieven der Abdijvan Prelaat en Edelen weinig van de overige geestelijke gestichten). Twee charterverzamelingen zijn afzonderlijk beschreven (bijlagen tot het verslag, reeds vroeger in deze kroniek besproken). De boekerij werd aangevuld en opnieuw beschreven in 3 rubrieken: Archivalia, Zelandica, Hulpwetenschap pen. Mr. L. M. Rollin Couquerque gaf uit in Themis de oude keuren van Veere. Aanwinsten en verliezen. De rechterlijke archieven zijn overgenomen behalve die, welke berusten te Aarden burg, Hoofdplaat, Hulst en St. Janssteen. Ten behoeve der Leidsche Bibliotheek werd door den archivaris gekocht een hand schrift, ged. door M. van der Houve ged. door Alkemade geschre ven, bevattende de handvesten van Tholen; het rijksarchief in Zeeland zal afschrift verkrijgen van een paar daarin voorkomende stukken, ontbrekende in dat depót. Inlichtingen en nasporingen. De regeling der gemeente-archieven van IJzendijke en Terneuzen liep af; de andere Vlaamsche gemeente-archieven, hoewel belangrijk, zullen (althans voorloopig) niet geregeld worden, omdat voor de over neming der rechterlijke archieven de tijd dringt. Bij die overneming f,

Nederlandsch Archievenblad | 1898 | | pagina 15