Spiegel omtrent wien veel bizonderheden worden medegedeeld papieren van den procureur-generaal bij het Hof van Holland C. F. van Maanen (laatst IS"*6 eeuw)enz. enz. Verliezen aan 4 hoogst kostbare chartersafkomstig uit het archief der abdij van St. Servaas te Maastricht en door koning Willem I geplaatst in het rijksarchief te s Gravenhage, werd bij K. B. het rijksarchief in Limburg als bewaarplaats aangewezen enz. Afschriften werden gemaakt van eenige inventarissen van gemeente- en weeskamer-archieven in Zuid- Holland. Opgave der gedane onderzoekingen en gegeven inlich tingen. De uitgave der Dagregisters van het kasteel Batavia is ondernomen. Van den cyrograaf van Dirk V d.d. 1083 werden photographieën vervaardigd en aan eenige instellingen geschonken. Bijlage: Staat der aanwinsten van het rijksarchief te 's Gra venhage (blz. 71—202). Notulen van de 6de bijeenkomst der rijksarchivarissen (bladz. 203232). De beslissing, of de archieven der wees- en momboir- kamers rechterlijke zijnwordt aangehoudende naar aanleiding daarvan opgemaakte nota's hebben gecirculeerd's Voorzitters stel lingen zullen rondgaan. Behandeld worden eenige stellingen betreffende de archiefregeling, door den Voorzitter ontworpen, en de amendementen, door rijksarchivarissen daarop ingediend. Volgen als bijlagende ontworpen stellingende amendementen en de vastgestelde stellingen. Het rijksarchief in Noord-Brabant (bladz. 233—266). De veranderingen in het gebouw en het gebruik der localen voldoen goedmet vreugde wordt begroet het volgen van 's archivaris voorstel, eenige naast het rijksarchief gelegen vertrekken van het gouvernementsgebouw in te richten tot conciërgewoning. Veel zorg en geld werd besteed aan de materieele verzorging der archieven, waarvan vooral de nieuwe zeer veel hulp vereischten. Zeer veel werd gedaan aan de regeling van het nieuw archief der Staten en Gedeputeerdendat groote voorziening behoefde. Merkwaardig is het voorzeker, te vernemen, welk een gebrek aan zorg men kan aantreffen. „De toestand van verwaarloozing" enz. der kadaster archieven „trotseert alle beschrijving." Wat betreft de regeling der oude archieven, voortgegaan werd met de rechterlijke, waar omtrent in het najaar een afzonderlijk verslag aan den Minister is uitgebracht, en met de regeling der collectie oude gemeentelijke bescheiden. De Waterstaatsbestekken betreffende Noord-Brabant werden grootendeels beschreven. Van het archief der Fransche prefecture werd eene specifieke lijst opgemaaktbreedere inven tarisatie is niet noodig. Lijsten der aanwinsten van vroegere 139 jaren zijn vervaardigd, met aanwijzing van de archiefcollectie waarin de stukken zijn geplaatst. De beschrijving der kaarten nam een aanvang. De boekerij is opnieuw geordend. Klappers werden vervaardigd op leenregisters. Dr. Zuidema besteedde nog eenigen tijd aan zijn onderzoek naar de oude kerkelijke indeeling van Noord- Brabant. Veel bijstand werd verleend door den jongeling G. A. H. Hello Omtrent het recht van den Staat op de oude kerk registers plaatste de archivaris een opstel in het Archievenblad „de „regeering neme deze registers volgens haar recht en plicht onder nadere „hoede". Aan Gedep. Staten werd geadviseerd over de voorge nomen opruiming door eene gemeente van een deel van haar archief (pleidooi tegen opruiming). De overschrijving van het „Strick- „grefier" werd voortgezet. Nog niet ontvangen werden eenige rechterlijke archivalia en eenige te 's Gravenhage berustende stukken uit het archief der prefecture. Een stuk uit het oud-archief bleek te ontbrekenevenals een ander kan dit nog uit het nieuw archief te voorschijn komen. Zeer vele inlichtingen werden gegeven (een afzonderlijk register daarvoor aangelegdten einde de oorspronkelijke stukken als dossier te bewaren) en nasporingen ver richt. De krijgsgeschiedkundige nasporingen werden voortgezet in de nieuwere archieven. Bijlage: Staat der aanwinsten van het rijksarchief in Noord-Brabant (blz. 249266). Het rijksarchief in Gelderland (bladz. 267277), De inven tarisatie der losse stukken in het archief van de voormalige Gel- dersche Leenkamer is voltooid. De stukken afkomstig van de abdij te Elten, in 1869 aangekocht, zijn geïnventariseerd en vereenigd met de reeds beschrevene stukken, in 1866 aangekocht. Eenige kleine verzamelingen charters zijn eveneens geordend. De losse stukken, door Mr. Is. A. Nijhoff onder het hoofd „Karei van „Egmond" vermeld in zijn inventaris van het archief der Geldersche Rekenkamer, worden chronologisch beschreven (N B. Nijhoff had voor de uitgave van zijne „Gedenkwaardigheden" deze stukken in eene willekeurige orde gebrachtwaarvoor hij zelfs liassen verbrak). De inventarisatie der brieven van het Hof gaat geregeld voort. Aanwinsten en verliezen. Inlichtingen enz. (luitenant voor krijgs geschiedkundig onderzoek) De rechterlijke archieven van Nijme gen worden aldaar goed bewaard Eene groote verzameling stukken behoorende tot de archieven van het Overkwartier, in 1632 naar Arnhem gevoerd en in 1681 niet gerestitueerdwerden overgebracht naar Maastricht, terwijl stukken uit het huisarchief der heeren van Ammerzoden uit het rijksarchief in Limburg naar het Geldersche werden overgebracht. Aan het Noord-Brabantsche depot werden

Nederlandsch Archievenblad | 1898 | | pagina 14