136 Beter liep het af met de aanvragen van den burgemeester van de gemeenten Westbroek en Achttienhoven, en van het kollezje tot direktie van den Slaperdijk. Drie verzamelingen konden dus in orde gebracht worden, en de inventarissen zijn aan het verslag toegevoegd. De eerste vermeldt 4 archieven, nl.van 1 de gemeente Westbroek, 2 den Molenpolder, van geringen omvang (nog verdeeld in archieven van geërfden en polderbestuur, met onderafdeelingenden watergraaf, den sekretarisen den watermolenaar), 3 den polder Het huis te Hart, waarvan maar 1 stuk aanwezig is, en 4 de grondvergadering van Westbroek, waartoe slechts 2 nommers behooren. Ook de inventaris van Achttienhoven betreft 4 archieven, als van 1 de gemeente, 2 het gelijknamige waterschap, weinig omvangrijk (verdeeld in archieven van geërfden en heemradenmet onderafdeelingenden schout en den sekretaris), 3 den polder het Molenblok, ook maar uit 1 stuk bestaande, en 4 de grondvergadering van Achttienhoven, 2 nommers tellende. Het gemeentearchief van Achttienhoven is niet groot, en verdeeld in de archieven van het gerecht, den schout, den maire, den sekretaris en de kerkmeesters, sommige weer in onderdeelen gescheiden, samen 96 nommers. Men vindt er een nieuw bewijs in van de praktische moeielijkheid om de rechterlijke archieven van de administratieve te scheiden, daar een resolutieboek van het gerecht (n° 3) ook de gerechtsrol bleek te bevatten. De pièce de résistance van de voormelde archieven is dat van de gemeente Westbroek. Het bevat 353 nommers, vereenigd tot archieven van het gerechtden schoutden maireden sekretarisden gerechts bode, schout en kerkmeesters, en den koster, waarvan eenige in ver scheiden onderafdeelingen verdeeld zijn. Hoewel onder de stukken vele betrekking hebben op verveningen, is er geen afzonderljjk „archief der veenderij" gevormdomdat de besluiten van het gerecht daarover onder de gewone zijn opgenomenzoodat er van geen zelfstandig archief sprake kon zijn. Mr Joosting vermoedt, dat ook in de andere gemeenten waar een veenderij bestondde toestand de zelfde zal geweest zijn, zoodat dan eigenlijk in den post van de provin ciale begrooting, waar van veenderijarchieven gesproken wordt, dit woord zou kunnen vervallen. Het onderzoek van de beide gemeentearchieven had nog het nuttige gevolg, dat er een aantal stukken van rechterlijken aard gevonden werden, die naar het rijksarchief te Utrecht verhuisden. Daaronder behoorden niet minder dan 13 deelen minuten of protokollen van transporten en plechten van de XVIIe tot de XlXe eeuw. Ook kon dit dépot uit het archief van Westbroek worden aangevuld met eenige rekeningen (eksem- 137 plaren voor den rendant)waarvan de bij Gedeputeerde staten ingeleverde eksemplaren in het rijksarchief ontbraken. De derde inventaris betreft het archief van het kollezje tot direktie van den Slaperdijk, die zijn aanzijn dankt aan de doorbraak van de Grebbedijk van 1651. Amersfoort, Leusden, Woudenberg en Renswoude ontvingen toen van de staten verlof tot den aanleg van een slaperdijk, en voeren sedert dien tijd door gekommitteerden het bestuur volgens een reglement van 20 December 1653. De inventaris is verdeeld in 7 hoofd stukken, waarvan er een in 2 afdeelingen vervalt. Peter van Meurs. Literatuurkroniek, door Mr. J. G. Ch. Joosting en Dr. H. Brugmans. Verslagen omtrent 's rijks oude archieven XVIII, 1895. 's Graven- hage, 1898. IV en 745 bladz. Het rijksarchief te 's Gravenhage (bladz. 1 202). Bezoek aan eenige rijksarchieven in de provinciën. Vergadering der rijksarchi varissen. Nader werd gerapporteerd over het in het vorige jaar verslag vermelde. De overname der rechterlijke archieven geschiedde door de 3 adjunct-archivarissen en den commies-chartermeester, zoo dat zij zeer belangrijk vorderde. De uit Nieuwenhoorn ontvangen archieven zijn geordend. Mededeelingen omtrent archievenook kerkelijke, opgenomen door Mrs. van Meurs, Heeres, Telting en den heer Hingman (86 gemeenten). Mr. van Meurs bevorderd tot adjunct-archivaris40-jarig ambtsfeest van Hingman. Over leden van der Zwanopgevolgd door J. Baronner. De regeling der marine-archieven vorderde belangrijkvele stukken daarvan behooren tot andere archieven. De regeling van het archief en de verzameling van den raadpensionaris van de Spiegel liep af. Op medegedeelde gronden kon vastgesteld worden een plan van indee ling voor de archieven der O.-I. koloniën. De definitieve bewer king is onder handen. De beschrijving der buitenlandsche kaarten werd voortgezet. De losse stukken der archieven van de Kust van Guinea werden beschreven. Het inbinden van boeken der bibliotheek kon niet voortgaan uit gebrek aan fondsen de concierge- binder verrichtte vele herstellingen. Aanwinstenonderhande lingen werden geopend omtrent de zoo belangrijke collectie bescheiden betreffende Michiel Adriaanszoon de Ruyter en zijn geslacht (in 1896 aangekocht); ten geschenke werd ontvangen eene interessante verzameling nagelaten papieren van den raadpensionaris van de

Nederlandsch Archievenblad | 1898 | | pagina 13