110 IV". Poorten en Bolwerken. V. Kerken en kloosters. A. Kerken, a. Oude kerk. b. Nieuwe kerk. c. Kapellen en overige kerken. B. Kloosters, a. Mannenkloosters, b. Vrouwenkloosters. VI. Open bare Gebouwen, a. Stadhuis en Gemeenlandshuis. b. Gebouwen van wetenschap, c. Gebouwen van handel en vervoer, d. Gebouwen voor verpleging van armen en zieken, e. Gevangenissen en mili taire inrichtingen, f. Verschillende gebouwen. VII. Particuliere huizen. VIII. Heerlijkheden. Delfland. I. Kaarten. II. Rivieren en vaarten. III. Steden en dorpen. IV. Kasteelen en landhuizen. Deze indeeling is juister dan die van den voorafgaanden catalogus. „Moeilijk echter was de oplossing van de vraag, onder welke rubriek een gebouw moest worden ingedeelddat achtereenvolgens ver schillende bestemmingen heeft gehad. Teneinde deze vraag goed te kunnen beantwoordenheb ik mij telkens afgevraagd welke was de primitieve bestemming? De beantwoording van deze vraag gaf dan aan, onder welk hoofdstuk het gebouw een plaats moest vindenDoor verwijzing is het zoeken zoo gemakkelijk mogelijk gemaakt." B. VARIA. Eereposten zijn goedkoop Te Gouda is bij den gemeenteraad een schrijven ingekomen van den heer Dr. L. A. Kesper, conrector van het gymnasinm en tevens gemeente-archivaris, waarin hij verzoekt zijn salaris als archivaris, dat tot dusver 100 bedroeg, te verhoogen op /'500. Burgem. en Weth. stellen den Raad voor dit verzoek niet in te willigen, maar het salaris als zoodanig te bepalen op ƒ300. Zij meenen, dat het archivarisschap een eerepost is, welke met 300 meer dan betaald is. {Rotterd. Nieuwsblad 15 Nov. 1898.) Een voorstel in de gemeenteraadszitting gedaan om het salaris ondanks dit advies toch tot 500 te verhoogen, werd verworpen en de verdere behandeling der zaak tot eene latere vergadering aangehouden. Het voorstel van den heer Post van der Burg in den gemeenteraad van Delft (van 29 Oct. 1.1.), om den post: „Kosten der gemeentebibliotheek" te verminderen met 300 voor assistentie van den archivaris, werd verworpen met 13 tegen 7 stemmen. {Dagblad van Z.-H. en 'sGr. 30 en 31 Oct. 1898.) Ill Bij de heden (28 Nov.) aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur van Zuid- Holland gehouden aanbesteding voor het maken van ijzeren kasten, liften en bijbehoorende werkzaamheden in het depotgebouw van het centraal archief aan het Bleijenburg te 's Gravenhage, was het laagst ingeschreven door de firma Erans Andriessen, J. A. Hillen en Co. te Utrecht voor 67.890. {Opr. Haarlemschc Courant 29 Nov. 1897.) De raming was ƒ74.690. {Ned. Staatscourant 10 Nov. 1898.) Uit een door den Minister van Binnenlandsche Zaken aan de Tweede Kamer gedane mededeeling blijkt, dat tot dusver voor de archieflokalen aan het Bleijen burg alhier, van de toegestane som van ƒ300000, ongeveer ƒ200000 is verwerkt. Het bedrag van hetgeen nog noodig zal wezen, is afhankelijk van hetgeen nog in dit jaar en in 1899 verwerkt zal kunnen worden. Het depótgebouw is thans onder de kap en beglaasd en het ijzeren geraamte daarin geplaatst. Wanneer de lokalen in gebruik te stellen zijn, is afhankelijk van het gereedkomen van het dienstgebouw. Eerst daarna zal beslist worden of de muur in het gangetje door een andere afscheiding kan worden vervangen. De nu op de begrooting aangevraagde som van 70.000 is bestemd voor de gedeeltelijke uitvoering van afsluitingen, kelders en verwarmingstoestellen. {Dagblad van Z.-JL. en 's Gr. 30 Nov. 1898.) In de Arnhemsche Courant van 6 Dec. 11. leest men omtrent het gemeente archief te Tiel (zie vorige jaargang „Archievenblad" bl. 43), het volgende: „De ordening van dit archief is geschied door den heer van der Meer van Kuffeler> uit Nijmegen. Het nieuwe archief, loopende van 1815, werd door hem gerang schikt in het voormalige lokaal van het telegraaf-bureau, het oude, waarvan de vroegste stukken dateeren uit de 15de en 16de eeuw, is door hem geordend en in portefeuilles opgeborgen in het oude archieflokaal. Omtrent een eventueele belooning yoor de bemoeiingen van den heer v. K. en inventarisatie van het oude archief zal nader door B. en W. worden beschikt." De Heer G. J. Brenkman, te Aalst (Neder-Betuwe), heeft aan het Rijks-Archief te Arnhem afgestaan ruim 30 perkamenten, brieven en andere bescheiden, alle betrekking hebbende op „Het Heilige-Kruisgilde der Broederschap te Lienden Een uittreksel dezer stukken zal geplaatst worden in een der volgende deelen der vereeniging Gelre Dit gild werd opgericht in 1518 en ontbonden in 1858. {Nieuws van den Dag 23 Nov- 1898.) De Baarlemsche Courant van 18 Nov. 1.1. deelde mede, dat de door de Rechtbank te Roermond benoemde deskundigen in zake de Roermondsche archieven hun onderzoek hadden geëindigd en hun verslag ter griffie hadden gedeponeerd.

Nederlandsch Archievenblad | 1898 | | pagina 27