94 ingebondenterwijl op alle ter secretarie berustende registers alpha- betiscbe tafels worden gemaakt. (Verslag Rhedenblz. 27). Schiedam. Sedert 18 Februari 1897 is deze gemeente in het bezit van een eigen archivaris, Jhr. Mr. Tj. A. M. A. Ifumalda van Eysinga, commies-redacteur ter gemeente-secretarie. Reeds dadelijk na zijn optreden werd door hem met klem de noodzakelijkheid aange toond om de op verschillende plaatsen in de gemeente verspreide deelen van het archief te vereenigen in één lokaal. Door Burg. en Weth. werd daartoe aan den Directeur der gemeentewerken opgedragen een onderzoek in te stellen, in hoeverre het oude Gymnasiumgebouw in te richten zou zijn voor archieflokalen. Dit onderzoek schijnt een gunstig gevolg te zullen hebben, waarvan evenwel eerst het volgend jaarverslag de mededeelingen zal bevatteD. Intusschen werd reeds op de begrooting voor 1898 een som van ƒ500 uitgetrokken voor inrichting en onderhoud van het archief. Aan eene organisatie van het oud-archief viel onder deze omstandigheden niet te denken. Slechts sporadisch konden eenige werkzaamheden worden verricht. Omtrent den oorsprong van de fondsen der voormalige gilden bevat het verslag uitvoerige mededeelingen. „Het nieuw-archief bevindt „zich in goeden staat en wordt geregeld bijgehouden. Bij de orga nisatie van het oud-archief stellen wij ons voor de stukken van „ouderen datumdie voor de loopende administratie niet meer „dienende zijn, te voegen bij het oud-archief, waardoor tevens voor „berging van het gestadig zich uitbreidende nieuw-arcbief de ge- „wenschte ruimte zal kunnen worden verkregen". (Yerslag Schiedam, Bijlagen M, blz. 93). T i e 1. „Maatregelen ter beschrijving en regeling van het archief „zijn niet genomen; een nominale staat der oude charters is niet „aanwezig. Yan 1851 1861 bestaat een alphabetisch register op „de notulen van den raad, terwijl van 1861 1881 een met zeer veel „zorg bewerkt algemeen alphabetisch register bestaat, waarin alle „ingekomen en uitgegane stukken zoowel van den Burgemeester en „van Burg. en Weth. als van den raad zijn vermeld. Op de notulen „van den raad en van Burg. en Weth. en op de brievenboeken van „1882 bestaan registers, verdeeld naar de behandelde onderwerpen". (Verslag Tiel, blz. 16). Tilburg. „Het gemeente-archief verkeert voortdurend in goe- „den staat. De stukken, voor zoover dit gevoegelijk kan geschieden „zijn in een droog locaal geborgen. De nieuwere stukken worden 95 „telkens gesorteerd, doch met de finale afwerking en het opmaken „van den inventaris kan geen voortgang gemaakt worden, alvorens „de rijksarchivaris de nog niet geschifte bescheiden heeft nagezien „en verdere instructiën gegeven". (Yerslag Tilburg, blz. 37). Vlaardingen. Om dezelfde redenals in het vorig verslag vermeld is, was de archiefkamer in 1897 ook niet voltooid en kon dus niet in gebruik genomen worden. „Op de bureaux ten raadhuize gaf dit „tot niet geringe bezwaren aanleidingvermits de voorraad stukken „die daar ligt opgestapeldhoe langer hoe grooter wordt". Met verlangen ziet de archivaris uit naar het oogenblik, waarop aan dezen toestand een einde zal gemaakt worden. „Tegen beschadiging „of verloren gaan van belangrijke stukken wordt echter voldoende „gewaakt". Het oud-archief bevindt zich tot heden in de kamer van den Secretaris, het nieuw-archief daar en op de andere bureaux ten raadhuize. Op verzoek van particulieren hadden enkele onder zoekingen plaats in het oud-archief; voor de gemeente geen. (Yerslag Ylaardingen, Bijlage D). Ylissingen. „Het gemeente-archief ondergingmet uitzon dering van de jaarlijksche uitbreiding, in 1897 geene uitbreiding". Yerder niets! (Yerslag Ylissingen, blz. 18). Zaandam. „Met het regelen en inventariseeren van het „archief werd geregeld voortgegaan. Met grond mag worden ver dacht, dat in den loop van het jaar 1898 hiermede zoodanig zal „worden gevorderd, dat in het volgend verslag eenige meer uitvoerige „mededeelingen kunnen worden gedaan". (Verslag Zaandam, blz. 51). Zierikzee. „In den toestand kwam geen verandering. Tot „het nemen van maatregelen voor eene betere zorg voor het archief „konden wij aan Uwe vergadering nog geene voorstellen doen". Eenige geschenken worden verder vermeld. (Verslag Zierikzee, blz. 26). Z u t p h e n. Het verslag vermeldt alleen dat het oud-archief door 54 personen werd bezocht, terwijl ook personen schriftelijk inlichtingen vroegen en enkele persoonlijk verschillende stukken raadpleegden. Dan volgt een opsomming der aanwinsten van de bibliotheek en van het museum. (Verslag Zutphen, blz. 26).

Nederlandsch Archievenblad | 1898 | | pagina 19