90 der afdeelingen Financiën en Algemeene Zaken. Aan B. en W. werden voorgesteld een nieuw Reglement op den dienst en het gebruik van het gemeente-archief (met bizondere bepalingen voor het nieuw archief) en eene afzonderlijke instructie voor den commies aan de nieuwe archieven werkzaam. Het 2de deel van den Inventaris van het oud archief werd geheel herzien. Een catalogus van het archief van de Thesaurie extraordinaris werd bijna voltooid. Eene lexicographische lijst der straatnamen werd vervaardigd uit de registers op de minuten der Quijtscheldingen over 16271657. Voortgezet werden: het maken der registers zelve, de beschrijving der oude rente- en transport- brieven, de vervaardiging van een naamklapper op de verzameling boedelpapieren ter weeskamer. Aangevangen werd eene biographische lijst der regeeringsleden over 1578 1795. De krijgsgeschiedkundige nasporingen werden voortgezet, en ook verricht in de familie-papieren van het geslacht Bicker, door Jhr. F. L. Bicker daartoe ten gemeente- archieve gedeponeerd. Verschillende dier papieren voor Amsterdam van belang, werden beschreven. De volontair Dr. J. C. Breen werd benoemd tot tijdelijk ambtenaar. Van de door Mr. de Roever nagelaten aanteekeningen werden dit jaar geordend die over stads- fabriekambt en topographie. Medegedeeld wordenhet aantal vragen om inlichtingen en bezoekers en de aanwinsten door het archief verkregen. erslag omtrent het gemeente-archief van Amsterdam over 18975 bladz.) Assen. „Archieven a. die tot invoering der gemeentewet. Dit „archief bestaat voornamelijk uit notulenboeken van den raad en van „B. en W. met de daarbij behoorende bijlagen, beginnende met „Juni 1807. Voorts uit gemeenterekeningenbevolkings-, militie-en schutterijregistersStaatsbladen, Staats- en Drentsche couranten, „allen behoorlijk voorzien van etiquetten en geregeld naar 'tjaar „van herkomst. Oude charters zijn niet aanwezig. b. die van na r>de invoering der gemeentewet. Het archief na de invoering der „gemeentewet bestaat uit protocollen van den raad en van B. en W. „uit ingekomen stukken, alphabetische registers enz," (Verslag Assen, blz. 17, 18). Delft. „Ook dit jaar weer is er van eene geheele ordening van „het archief nog niets gekomen". De werken en stukkendie ter raadpleging het meest noodig zijn, werden zooveel mogelijk bijeen gezocht en voorloopig gerangschikt. Een aantal werkendie deels in de bibliotheek, deels in het archief tehuis behooren en zich op de z. g. boekenkamer op den zolder bevondenwerden in het archief lokaal voorloopig geschift. De deelen, behoorende tot het archief 91 der weeskamer zijn nog op zolder gebleven„waar ze wel rustig „staan in open kasten, doch waar ze niet beveiligd zijn tegen roet „en stof". Gebrek aan ruimte voor berging in het archieflokaal is oorzaak, dat ze vooralsnog geen betere plaats kunnen krijgen. Door het aanschaffen van een losse kast zal er in 1898 gelegenheid zijn de stukkendie nog altijd op de kasten werden geborgenuit de kweekplaats van schimmel te halen en naar eisch te plaatsen. „Ongelooflijk veel hebben deze werken door vocht en schimmel geleden, „menig werk (archiefstuk? Ref.) is voor altijd bedorven." Ontzaglijk veel is er nog te doenvoordat het archief in eenigszins geordenden toestand is gekomen; veel moet er nog worden gewerkt, voordat de archivaris voldoende de hulpmiddelen kent, die hij noodig heeft bij de verschillende onderzoekingen. In vroeger tijden is schromelijk in het archief huisgehouden, waarvan o. a. een ergerlijk staaltje wordt medegedeeld. Ook door herhaalde verplaatsing, zelfs buiten het stadhuis, heeft het archief veel geleden. Het bezoek aan het archief om inlichtingen en vooral van genealogischen aard neemt toe. Ook voor de gemeente werden onderzoekingen gedaan. Een geschenk van de erfgenamen der familie van der Goes van Natersdie steeds regeeringsposten heeft bekleed en waardoor tal van archiefstukken onder hen berustende weer op hun plaats zijn teruggekeerdgeeft den archivaris aanleiding den wensch te uiten dat andere regenten families hun oude papieren eens grondig onderzoeken. Het verslag eindigt met er op te wijzendat centralisatie van alle in de gemeente aanwezige archieven van gestichten en kerken zeer wenschelijk is. (Verslag Delft, Bijlage 10). Deventer. Door een aantal met name genoemde personen werden omtrent velerlei zaken inlichtingen gevraagd of nasporingen in het archief gedaan. „De regeling en beschrijving der losse „archiefstukken ondervond vertraging door de uitgaaf der Cameraars- „rekeningen." Met ingenomenheid wordt door den archivaris gewezen op het belang van dezen arbeiddie de aandacht blijft trekken ook in wijderen kring. „Te betreuren is het, dat sommige rekeningen „ten gevolge van de vochtigheid van hun vroegere bewaarplaats „zooveel hebben geleden." Dank zij het droge lokaal, waarin ze nu geborgen zijn, woekert het bederf tegenwoordig niet meer zoo snel voort. De uitgave, gelijk zij nu geschiedt, is ongetwijfeld het beste middel om ze voor de geschiedenis te behouden. (Verslag Deventer, Bijlage A). Dordrecht. De nieuwe archieven, ten stadhuize berustende werden op de gewone wijze onderhouden en bewerkt. Omtrent het

Nederlandsch Archievenblad | 1898 | | pagina 17