88 I-Iet archief vau Beek en Donk was in 1764, 1835 en 1884 geordend, doch moest geheel opnieuw geregeld wordende inventaris wordt toegezegd doch niet gegeven als bijlage van het verslag. Dat van Aarle-Rikstel is goed verzorgd doch treurig geborgen uit gebrek aan ruimte; overname in het rijksarchief, reeds gedeeltelijk bewerkstelligdis noodig. Te Raamsdonk is het archief goed en volledig bewaardhet bevat ook archivalia van eenige polders onder het gebied van Raamsdonk. De regeling kwam voor een groot deel gereed. Nieuwe kasten ter ruimere berging zijn ingericht. De bergruimte is te Made goed. Oud en nieuw archief was kortelings gesorteerd en geïnventariseerd de regeling der losse stukken kan beter. Toch ligt in de regeling een waarborg voor het behoud van het archief. Tot 1795 behoorde Made onder Geertruidenberg veel oud-archief is er dus niet. Te Sprang werd het archief bewaard in een brandvrij vertrek in de kerk, reeds sedert 1667, terwijl het vroeger bij den secretaris berustte. Het is thans overgebracht naar het raadhuis en daar beter geborgen. Het oud-archief is echter, wat de losse stukken betreft, ten deele ongesorteerd. Voorloopig werd eenige orde aangebracht en de registers alle beschreven. Het archief over 18141852 werd en passant geordend. Het archief van Uden is driemaal verhuisd, voordat het thans rust vond in het nieuwe raadhuis. Een groot deel ervan is in 1889 min of meer uitvoerig beschreven en bevindt zich in ordeop zolder werden echter vele stukken gevonden, wier regeling veel tijd zal eischen. Te Kaatsheuvel is met kracht voortgezet de ordening van het archief der gemeente Loon op Zand. Ten vorigen jare isbij eene herstel ling van het dakgroote wanorde gebracht in het reeds gesorteerde. (Aanbevolen zij de leziug van dit deel van het verslag). Het oud-archief is globaal beschreven en gedeeltelijk ook gespecificeerd. Kleine zorgen werden gewijd aan bescheiden van eenige andere archieven. Ook is wederom een aantal oude kerkregisters hersteld. De volontair op het rijksarchief, Mr. C. C. D. Ebell, verleende wel willend zijne hulp bij verschillende werkzaamheden. Mr. A. C. Bondam. Verslag omtrent de oude gemeente-archieven in Noord-Brabant (over 1897), uitgebracht aan Gedeputeerde Staten dier provincie. Ingeslagen is een middenweg tusschen des voorgangers methode (veel doch globaal te regelen) en het terstond afdoende regelen op eenige plaatsen wordt het archief globaal opgenomen en worden wenken omtrent de bewaring gegeven, doch intusschen wordt éen archief definitief geregeld, terwijl tevens het rechterlijk archief dier plaats wordt geïnventariseerd. Zoo werd nu de regeling voltooid van het 89 archief van Raamsdonkwaarbij de archieven van acht polders en stukken betreffende het voormalig Karthuizer klooster bij Geertruiden berg. Bizonderheden omtrent de zorg voor het archief worden medegedeeld. De inventaris is gedrukt achter het verslag. In het rechterlijk archief van Beek en Donk werden nog stukken gevonden behoorende tot het overig oud-archief dier gemeente; zij zijn over gebracht en in den inventaris opgenomen. Geïnspecteerd werd het archief der gemeente Woensdrecht c. a.bestaande uit de vroegere gemeenten Woensdrecht, Hoogerheide, Zuidgeest, Hinkelen oord wier archieven vermengd en in slechten staat warenvoor een groot deel omdat deze gemeente geen eigen raadhuis bezit. Verbetering werd gebracht in de wanorde en slechte berging. Het oud-archief der polders is globaal beschreven. Ook Ossendrecht bezit geen eigenlijk raadhuis. Ook dit archief was daarom in het schoolhuis geplaatst. Hier werd eveneens eenige voorziening getroffen. Hetzelfde was het geval te Putte. Bijlage: Inventaris van de oude archieven van Raamsdonk, dagteekenende van vóór 1 Januari 1814. De gemeente-archieven in 1897 N.B. Hetgeen hier volgt is ontleend aan de verslagen van den toestand der respectieve gemeenten over 1897, tenzij eene andere bron is aangegeven. Alkmaar. „In den loop van het jaar werden de stukken „ten vorige jaar van het z. g. groote charter naar het nieuwe archief- bokaal overgebracht, op orde gesteld. Het nieuwe lokaal voldoet „zeer goed aan de gestelde verwachtingen. De verzameling werd alleen „vergroot met de stukken betrekking hebbende op den dienst 1897." (Verslag Alkmaar, blz. 25). Amersfoort. N.B. Het verslag over 1897 zwijgt over het archief. Amsterdam. Eene massa stukken van de afdeeling Publieke Werken werd weer in hare oude orde hersteld. De opruiming van overtollig papier werd voortgezet voor deze afdeeling van 1881 1889. B. en W. keurden goed het plan tot reorganisatie van de archieven Behalve de gemeenten Amsterdam, Assen en Maastricht is hetgeen in deze rubriek volgt bewerkt door den archivaris der gemeente Rotterdam, J. H. W. Unger, op wiens voorstel ik deze rubriek in de kroniek opnam. Niet overbodig schijnt een verzoek aan mijne gemeentelijke collega's tot toezending aan mij van hun jaarverslag.

Nederlandsch Archievenblad | 1898 | | pagina 16