60 het onderwijs betreft, die, welke voorafgaan aan de toepassing der onder wijswet van 1857voor de militie», die, welke voorafgaan aan de toepassing der militiewet van 1861voor het armwezen, die, welke» voorafgaan aan de toepassing der armenwet van 1870; voor de schutterij, die, welke vooraf gaan aan de toepassing der schutterijwet van 1827 enz. 2o. Wanneer eene verandering van beheer, als sub lo. bedoeld, sinds geruimen tijd niet heeft plaats gehad. In zulke gevallen worden de stukken, om de ruimte, welke zij innemen, op de bureaus hinderlijk, en omdat zij voor den loopenden dienst toch niet meer voortdurend noodig zijn, kunnen en moeten zij aan den archi varis worden toevertrouwd. In het algemeen mag men wel aannemen, dat stukken, welke meer dan 25 jaar oud zijn, voor den loopenden dienst niet meer voortdure»nd noodig zullen zijn; de termijn van 25 jaren zal echter niet bij alle takken der administratie kunnen aangenomen worden; zoo b.v. zullen op de bureaux van den burgerlijken stand telkens akten moeten worden opgezocht van vóór 40 of 50 jaar. Ten opzichte van de bepaling van een maximum van lijd) gedurende welken de stukken bij de loopende administratie zullen mo gen blijven berusten, behoort dan ook vrijheid gelaten te worden, om te handelen, zooals ieder bijzonder geval, elke tak van dienst het zal vorderen. Yatten wij nu de verschillende aangegeven criteria van scheiding samen, dan kunnen wij als beginsel voor de scheiding van oud en nieuw archief vaststellen dat tot het oud archief behooren te worden gebracht a. alle stukken bekoorende tot opgeheven takken van dienst b. alle stukken behoorende tot nog bestaande takken van dienst, voor zoover zij voorafgaan aan de laatste belangrijke verandering van beheeren c. alle andere niet onder de rubrieken a en b vallende stukken, wan neer zij ouder zijn dan een bepaald, voor eiken tak van dienst vast te stel len aantal jaren. Moge men besluiten, dat beginsel van scheiding aan te nemen Yoor nu en voor altijd zal de grens tusschen oud en nieuw archief ge trokken zijn. Het nageslacht zal dankbaar zijn den gemeentebesturen, den gemeenteambtenaren, omdat zij bp de vele, vaak drukkende zorgen voor het heden, zoo goed hebben gedacht aan de toekomst, aan lien, die wat thans heet nieuw archief dan als oud archief zullen van noode hebben. M. H. van Yisvliet. 61 Literatuurkroniek door Mr. J. G. Oh. Joosting en Dr. H. Brugmans. Schrijvers en uitgevers, die werken in dit tijdschrift wenschen besproken te zien, gelieven ze te zenden aan Mr. A. Telting, 's Gravenhage. Yerslagen omtrent 's rijks oude archieven, XVII, 1894. 's Graven hage, 1896. IY en 524 bladz. 8°. Het rijksarchief te 's Gravenhage (blz. 179). Bezoek aan de rijksarchieven in de provinciën, behalve» lloermond. Yer- gadering der rijksarchivarissen. Gerapporteerd werd over een plan van inventaris van de rechterlijke archieven van Mid delburg, o»ver een voorstel van den archivaris in Drente om trent opruiming van eenige archivaliamet den griffier van Zuid- Holland werd opgemaakt ee»ne lijst van stukken, die jaarlijks in iedere provincie konden vernietigd worden. Hechterlijke archieven in Z.-H. (overgenomen Nootdorp, Nieuweveen en Hoogeveen, en stukken v/h. ontbonden college van baljuw en leenmannen van Voorne; nog onderhanden: Nieuwemhoorn, Asperen, den Briel, Schiedamop het huis te Heen vliet geene rechterlijke stukkenOostvoome bezochtomtrent Dordt en Woerden kwam geene verandering in den stand van zaken). Mr. Heeres bevorderd tot adjunct-archivaris. Na de koloniale archieven hebben de marine-archieven het meest voorziening noodig; eene voorloopige beschrijving is bijna gereed. Uit de archieven, op de O.-I. koloniën betrekking hebbende, werd geschift, wat in andere archieven (W.-I. archieven, Staten-Generaal, Staten van Holland enz.) behoort; de voorloopige inventaris werd verbeterd. Geregeld werd de kaartenverzameling, geschonken door Jhr. Janssen. De kaarten van de kust van Guinea en de» Amerikaanscke koloniën (behalve Suriname) werden beschreven. Aanwinstenlegatie-ar chief van Co»nstantino»pel, leenregisters van Cuyk, papieren van de generaals C. IITh. Krayenhoff (overgedragen aan Oorlog) en H. W. Daendels (in bruikleen), c. 200 kaarten en plattegronden be treffende» Nederland en de bezittingen aan de Kaap en in den Ma- leischen archipel van den generaal Jhr. J. W. Janssens, eenige charters betreffende Sommelsdijk en Dongen en Oosterhout, eenige belangrijke brieven, aanteekeningen van leden der Staten van Hol land over het voorgevallene in de vergaderingen, een inventaris d.d. 1635 van het archief der Staten-Generaal (uit de collectie Aan Hilten te Utrecht), de acte d.d. 1633 van inbezitneming van St. Helena door den Staat der Yereen. Ned. enz. Yerliezen 64 hoogst

Nederlandsch Archievenblad | 1898 | | pagina 9