54 Dat tijdstip variëert bij de verschillende gemeenten tusschen een der jaren 18121815. Hoe is men tot die splitsing gekomen? Voor bet aannemen van ieder der jaren. 18121815 als scbeidingspunt tusscben oud en nieuw archief mogen bij de verschillende gemeenten ver schillende redenen gegolden hebbende scheiding zelf vindt bij alle ge meenten, waar zij bestaat, haren oorsprong in de aanstelling van een amb tenaar, aan wien de zorg voor een gedeelte van de archieven werd opge dragen, in de aanstelling van een archivaris. Waar nooit een archivaris werd aangesteld, is ook nooit een bepaald geformuleerde scheiding tus- schen oud en nieuw archief gemaakt. Vorige eeuwen kenden geen archivariszij kenden ook geene splitsing der archieven in oud en nieuw archiefde stukken der verschillende tak ken van administratie bleven op de verschillende bureaux berusten, voor zoover niet de lust tot opruimen ze vernietigde of op zolders deed stapelen en alleen voor die stukken, welke voor de gemeente van bijzonder belang geacht werden, omdat zij in het bijzonder in later tijd zouden kunnen noodig zijn, om de rechten der gemeente te handhaven, werden nu en dan afzon derlijke bergplaatsen ingericht, buitengewone maatregelen tot instandhou ding genomen. Zoo had men o. a., om een voorbeeld te noemen, in den toren van het raadhuis te Middelburg eene verwulfde kamer, genaamd „het Secreet Comptoir onder den thoren", waar de belangrijkste archieven bewaard wer den daar stond „een groote ysere kiste by den segel van der stede", waarin de oude charters geborgen werden en „sekere groote kasse, voorsien sijnde van verscheyde loketten de pysele, daerinne sijn de privilegiën deser stede". Daar dus werd zoo veilig mogelijk bewaard wat later zou kunnen dienen tot handhaving van de rechten der stadmaar naast het secreet comptoir waren er in de verschillende bureaux nog archieven, zoo o. a. in de kamer van thesauriers, op de griffie enz., waarlijk niet onbelangrijke collecties. Men zorgde goed voor de bewaring van die zoo belangrijke bescheiden alle handvesten en privilegiën werden niet alleen bewaard, maar men liet die ook in privilegieboeken en andere registers overschrijven, om toch maar te meer zekerheid te hebben, dat hun inhoud in de toekomst niet tot de vergetelheid zou gerakenandere losse stukken werden in perkamen ten banden samengebonden, opdat er niet één van verloren zou gaan. Aan een samenbrengen van alle stukken uit de verschillende bu reaux tot één collectie, de zorg voor die collectie op te dragen aan een daarvoor afzonderlijk aan. te stellen ambtenaar, dacht men niet. Men beschouwde de archieven en terecht als instrumenten, waar van de administratie en hare ambtenaren zich hadden te bedienen bij de zorg voor de belangen der gemeentede stukken bleven verdeeld onder de 55 ambtenaren, zooals zij tot de verschillende bureaux behoorden, met uitzon dering van die enkele stukken, voor welke, als voren gezegd, buitengewone maatregelen van bewaring werden genomen. De omwenteling van het einde der vorige eeuw bracht verandering. Men brak als het ware met het verleden; men stoorde zich weinig aan de ge^- schiedenis der dingengeen wonder, dat de waardeering der oude archief stukken werd aangetast. In Frankrijk werden zij voor een groot deel vernietigd; in Nederland, God dank, bewaard. Voor de handharing van rechten konden zij, meende men, wel geen dienst meer doenals historische gedenkstukken heeft de wetenschappelijke zin onzer voorvaderen hen voor vernietiging bec hoed. De opvatting, dat de archieven alleen uit een historisch oogpunt waarde zouden hebben, is lang blijven bestaan, -ja, bestaat bij enkelen minder ingewijden nog. Hét is dan odk in alles merkbaar, dat toen men omstreeks het midden dezer eeuw (in Middelburg o. a. in 1840) begon met de bijeen- verzamelïng van alle archieven, welke op de verschillende bureaux berust ten, teneinde die allen te zamen in afzonderlijk daarvoor bestemde archief kamers te bergen, men zich heeft voorgesteld, eene verzameling te vormen van stukken, welke alleen voor de geschiedenis waarde konden hebben. Waar die opvatting heerschte, was het, schoon niet te verdedigen, eenigszins verklaarbaar, dat men, alle stukken der gemeente willende split sen in oud archief voor de geschiedenis en nieuw archief voor de ad ministratie, teneinde de zorg voor het eerste aan een afzonderlijken amb tenaar, een archivaris, te kunnen opdragen, zocht een tijdstip in de ge schiedenis, dat de grens tussclien beide zou zijn. Men nam dan de eene gemeente volgde daarin voorzeker de andere het einde van de Fransche heerschappij, de stichting van het Koning rijk der Nederlanden, een der jaren 1812 tot 1815. Hoe onvolmaakt die splitsing is tot stand gebracht, blijkt in elk ge meente-archief van eenigen omvang. Ja, het is niet gewaagd te beweren, dat inderdaad niet het g e h e e 1 e gemeente-archief is gesplitst, maar slechts een klein gedeelte ervan. Gaan wij even na, hoe, om een voorbeeld te nemen, de splitsing te Mid delburg is uitgevallen. Als scheidingspunt is daar aangenomen 5 Mei 1814 de intocht der Com missarissen-Generaal van den Souvereinen Vorst der Vereenigde Neder landen. Oud en nieuw archief zijn ieder in afzonderlijke lokalen geborgen met het nieuw archief heeft de archivaris geenerlei bemoeiingen. De notulen van den raad (municipalen later gemeenteraad) eindigen er in het oud archief met 5 Juli 1816 de arrêté's (besluiten) van den maire (burgemeester) eindigen daar met 29 December 1815het verbaal

Nederlandsch Archievenblad | 1898 | | pagina 6