80 Bewegen elk dreigend karakter aan het voorstel tot Bemiddeling te ontnemenin dezen geest Besloten de Staten-Generaal dan ook den 30 Augustus 1650. Zoo had Holland voorloopig overwonnen de dood van Willem II veranderde natuurlijk daarna geheel de richting van de politiek der Republiek. P. L. Muller. Onze Gouden Eeuw. De Republiek der Yereenigde Nederlanden in haar bloeitijd. Geïllustreerd onder toezicht van J. H. W. linger. II. De Bloeitijd. Leiden, A. W. Sijthoff. gr. 8°. 448 blz. f 10. De inhoud van dit tweede deel beantwoordt niet geheel aan den titel. Het bevat als Boek II een uitvoerige, grondige, helder geschieven beschrijving van den staatkundigen en economischen toestand der afzonderlijke gewesten en daar de kracht der Re publiek in de onderdeelen zat van de deelen der provinciën vooial van de steden. Holland en de Hollandsclie steden verkrijgen naar recht en reden het leeuwendeel. Daarop volgt Boek IIIDe tijd van Macht, verdeeld in twee hoofdstukkenDe tijd van Johan de Witt 'en De vuurproef van 1672: in groote trekken geeft prof. Muller hier een overzicht van de algemeen bekende gebeurte nissen. I. W. des Tombe. Tiet geslacht van Renesse van den oorsprong tot 1430. 's Gravenhage, W. P. van Stockum en Zoon. gr. 8°. VI en 155 blz. f 5.geb. f 6. Een historisch juiste genealogie van het bekend geslacht, dat zulk een belangrijke rol in de Zeeuwsclie geschiedenis heeft ge speeld, kan voor onze mïddeleeuwscke historie niet anders dan van groote w aarde zijn. De eerste met zekerheid aan te wijzen persoon is Costijn van Zierikzee, die in 1226 in charters voorkomt en in 1244 het huis te Renesse bewoonde. Zijn zoon, Jan van Renesse, speelde onder Eloris V een belangrijke rol in Zeeland; de ge lijknamige zoon van dezen is de beroemdste uit zijn geslacht, het bekende hoofd der Vlaamsche partij in Zeeland, die na een zeer mmoerig leven te hebben geleid, in 1304 in de Lek verdronk. Ook de latere Renesses namen een hooge positie in. Zoo is dit fraai uit gevoerde boek een belangrijke bijdrage voor de geschiedenis van Zeeland en daardoor ook van Holland. Een aantal bijlagenaf- schriften van charters, geslachtstafels, een inventaris van zegels met uitstekend geslaagde afbeeldingen daarvan, Benevens een kaartje van Schouwen in 1291, uit allerlei gegevens opgemaakt verduidelijken den tekst. B. 81 VARIA. In het bekende Noord-Amerikaansehe tijdschrift „The Nation" komt in de aflevering van 23 Deo. 1897 een artikel voor van de hand van den heer Wm. Elliot Griffis, predikant te Ithaca (Staat New-York), getiteld „the Dutch Archives." Hierin wordt met verwijzing naar een tweetal artikelen van Mr. Ch. M. Dozy een beknopt overzicht gegeven van de geschiedenis van het archiefwezen hier te lande en den tegenwoordigen toestand daarvan. Meer in het bijzonder bespreekt schr. het Algemeen Rijksarchief in den Haag en het Gemeente-archief te Leiden. Over onze vereeniging en haar orgaan bevat het artikel o.a. het volgende: „In 1892 the society of Archivists was founded, which now numbers forty members and meets annually, publishing also a periodical, the Nederlandsch Archie venblad. In this as well as at their meetings, the technical matters relating to their profession are treated in preference to all others, and historic questions are not raised." Het bestuur van Gelre, vereeniging voor Geldersche geschiedenis, oudheid kunde en recht, heeft zich als volgt geconstitueerd voorzitter mr. J. J. S. baron Sloet te Oosterbeek; vice-voorzitterF. A. Hoefer te Hattem secretaris: dr. J. S. van Yeen te Arnhem; penningmeester: J. Gimberg te Zutphen leden H. D J. van Schevichaven te (Nijmegen en J. H. Hofman te Schalkwijk. De vereeni ging telt reeds meer dan 200 leden. Het Geschiedkundig genootschap te Curaqaowaarvan in het vorig nummer de oprichting werd medegedeeld, telde volgens het eerste jaarverslag tegen het eind van September reeds meer dan 100 leden. Eerlang zal het bouwen van het Rijksarchief te Assen worden aanbesteed, waartoe de voormalige pastorie der Hervormde gemeentein 1895 door het Rijk aangekocht, moet worden afgebroken. Overeenkomstig het verzoek, indertijd door vele ingezetenen tot de Koningin gericht, zal van die pastorie de gewelfde gang het eenige overblijfsel van het in de 13de eeuw gestichte vrouwenklooster, dat aan Assen het aanzijn gaf gespaard blijven een deel uitmaken yan het nieuwe gebouw, dat beneden zal worden ingericht voor het Provinciaal Museum van Oudheden, terwijl de bovenverdieping vertrekken zal bevatten voor den archivaris. Het eigenlijke archief-depot zal afzonderlijk aan de oostzijde, in den tegenwoordigen tuin, verrijzen. In aansluiting aan de oude bouworde zal het archief in zoogenaamde reuze-moppen worden opgetrokken. Oprechte Eaarlemsche Courant 4 Nov. 1897.) Te Assen is heden aanbesteed het maken van een archiefgebouw- Er waren 11 biljetten; laagste was dat van den heer G. Jansen te Leeuwarden, voor f 68.288. De raming was 65.250. {Nieuws van den Dag 10 Nov. 1897.)

Nederlandsch Archievenblad | 1898 | | pagina 19