72 wenscht was. Daaraan werd toegevoegd een herdruk vanden ouden stadbrief, de ampliatie daarvan en den „Ordinarius van Zwolle." "Uitgave ook van het stadrecht van 1794 werd onnoodig geoordeeld, èn omdat het van geheel anderen aard is dan de oude stadboeken èn omdat er eene vrij algemeen voorkomende officiëele uitgave van bestaat. De stadbrief is uitgegeven naar eene kopie uit het begin der 14 'r' eeuw in het stedelijk archief, met vermelding der varianten in een later afschrift [ï/h. Privilegieboek)de ampliatie naar het ori- gineele charter, ook in dat archief. Het oudste keurboek moet ge schreven zijn tussclien 13241341; latere (14 de eeuwsche) aanvul lingen en wijzigingen werden eraan toegevoegd, terwijl ook lijsten van nieuwe burgers (13361403), financieele opgaven enz. in het handschrift worden gevonden. Yele plaatseix zijn door radeering of uitwassching minder duidelijk. In deze lacunes kan voorzien wor den door een ander handschrift van voor 1353, dat den ouden tekst bevat en bovendien eenige latere bepalingen. Het tweede stadboek, ontstaan in 1398 of 1399 en evenals het eerste berustende in het ste delijk archief, is ook in de minuut bewaard. Hierin vindt men eene lijst van „scepenen en raet" (13841433), aanteekeningen omtrent stadstinsen enz. Yoor de uitgave van het derde stadboek werden de twee handsclu*iften, die het meest van elkander afweken, gebruikt, doch ook een 8-tal andere (in eene noot omschreven) nagegaan. De twee handschriften vertegenwoordigen de twee familiën, waarvan niet uitgemaakt kon worden, welke de oudste redactie bevatte. Het taalkundig oudste (d.d. 1558), berustende in het rijksarchief te Zwolle, is aan den druk ten grondslag gelegd. Het andere (d.d. 1552), in de Provinciale Bibliotheek, bevat nog het landrecht van Overijssel en het dijkrecht van Salland, beide met de reformatiën, en het dijkrecht van Mastenbroek. Deze codificatie moet dateeren van c. 15191524. In beide handschriften zijn „Nye averdrachten" uit de 15:ie en 16de eeuwen aan het stadboek toegevoegd. De „Or dinarius" is gedrukt naar een handschrift van c. 1500, berustende in het stedelijk archief. Yoor splitsing en aaneenvoeging der woorden is het gebruik der handschriften gevolgd. Tafels geven de co r r es p o n de e re id e arti kelen der stadboeken aan. "Verslag v. d. handelingen der 79ste vergadering v. d. Yereen. tot beoef. v. Overijss. regt en geschied, op 1 Juni 1897. Zwolle, de Erven J. J. Tijl, 1897. 16 bladz. 8°. 73 v. Hasselt de „achtergerichten" in Twente (onzeker is hem bij onderzoek de beteekenis gebleven, misschien is bedoeld het ge bied van den richter buiten de stad)Hoefer de wapens dei provincie, der Ridderschap en Steden en der kleine steden van Overijssel (uitgangspuntde landdagspenningen). - Benthkm de burcht van Enschede en zijne adellijke gerechtigheden (dit zal gepubliceerd worden in de Yersl. en Meded.), en de grensverai.de- ring eener marke. De beteekenis dei* oude verwensching „mak bannink" werd niet opgehelderd. J- Albert Waddington. La République des Provinces-I nies, lahrance et les Pays-Bas Espagnols de 1630 a 1650. II. 16421650. Paris, Mas- son. (Annales de l'Université de Lyon). 8°. X, 433 blz. 6 francs. Met dit tweede deel is thans het voortreffelijk boek voltooid. In 1642 was de alliantie van Frankrijk en de Republiek op het punt zich op te lossen. De vredespartij, die in de Staten van Hol land den boventoon voerde, werd steeds sterker en Erederik Hen drik gaf liaar hoe langer hoe meer voet. Slechts aan de diploma tieke bekwaamheid van d'Avaux en Servien gelukte liet door het tractaat van 29 Februari en 1 Maart 1644 het verbond te hernieuwen. Maar zoodra Philips IY begon eenigszins aannemelijke voorwaar den te stellen, greep de Republiek toe. Natuurlijk kostte het nog jarenlange onderhandelingen, eer de vrede werkelijk geteekend was, maar niettegenstaande alle pogingen, door de I ransche ge zanten te Munster aangewend, kwam het toch zoover. De zending van Servien in 1647 naar den Haag en de dood van Frederik Hen drik veranderde daaraan niets. Zoo werd den 30 Januari 1648 de vrede gesloten. Maar daartegen poogde Willem II te reageeren de gebeurtenissen van 1650 en wat daaraan voorafging zijn bekend en hangen ten nauwste samen met de oorlogspolitiek van den stad houder, wiens dood de politiek, die te Munster had gezegevieid, weer aan het bewind bracht. Wat betreft de zaak van het befaamde tractaat van 20 October 1650, komt Waddington tot hetzelfde resultaat als indertijd prof. Fruin. Negentien origineele stuk ken worden aan het slot afgedrukt. Een kaart der Nederlanden en afdrukken van twee medailles met de portretten van Frederik Hen drik en Willem II zijn toegevoegd. E. Wrangel. Sveriges litterara förbindelser med Holland sardeles under 1600-talet. Lund, Malmström. 4°. 214 blz. Een merkwaardig boek, waarin de betrekkingen van Zweden en Nederland vooral in de 17de eeuw zaakkundig worden beschre ven. De handelsverbindingen gaven spoedig aanleiding tot een

Nederlandsch Archievenblad | 1898 | | pagina 15