66 derland in 1632 „ladingen stukken" (waaronder misschien Overijs- selsclie) uit Roermond „huiswaarts voerde." Lijst van onderzoe kingen. De rechterlijke archieven te Zwolle en te Kampen, in goe den staat, worden geïnventariseerd volgens het plan van den rijks archivaris. Rechterlijke archieven werden gevonden te Steenwijk en Almeïoo (Stad), niet te Zwollerkerspel, Haaksbergen en Olden- zaal. Geadviseerd werd over opruiming van archivalia der provin ciale griffie. Het rijksarchief in Groningen (bladz. 262278) Gebreken van het gebouw. In druk verscheen de inventaris der rechter lijke archieven (geheel geborgen op de 5,ie, hoogste, verdieping). Een plan voor de systematische indeeling der archieven werd inge zonden. De inhoud der ten vorigen jare vermelde, op het raadhuis gevonden, kist werd onderzocht en behoort waarschijnlijk tot drie archieven van de stad Groningen, van het Olde convent aldaar en van het geslacht Ewsum. Yoortgezet werd het toen ook vermelde onderzoek naar den inhoud der 12 kisten met archivalia, afkomstig van het huis Farmsum. Geinventariseerd werd het geschonken ar chief van de borgerhoplieden of het borgerregiment te Groningen, dat in het archief der stad Groningen behoort. Yan de door Jhr. mr. P. J. van Swinderen te Assen geschonken c. 100 charters, af komstig van het huis Rensuma te Uithuizermeeden, werden reges ten vervaardigd. De boekerij werd gecatalogiseerd. Yele stuk ken werden gepubliceerd in het Oorkondenboek voor Groningen en Drente. Lijst der aanwinsten. Afschriften werden gemaakt door den rijksarchivaris (te Munster) en door dr. II. B rugmans van stukken betreffende den Groningscken handel in de 14de eeuw (te Londen: Public Record Office). - Lijst der onderzoekingen. Het hoofdbestuur van liet waterschap Westerkwartier keurde goed, de oude notulenboeken van het voormalig Aduarder zijlvest te deponeeren in het archiefgebouw. Eene verbouwing werd voorgesteld en wordt nu aanbevolen. Het rijksarchief in Drente (bladz. 279288). De bewaar plaats blijft onvoldoende. De archieven der besturen over c. 1600 1814 zijn thans geordend, voorzooverre het administratieve gedeelte betreft. Het persklaar maken van den inventaris zal „nog wel eeni- gen tijd" vorderen. Ka de opruiming van stukken (zie vorig ver slag) werden overgenomen de rechterlijke archieven, aanwezig „op „den zolder van het Gerechtsgebouw en van het kantoor van „den Bewaarder der Hypotheken en van het Kadaster". Terstond werden geordend de archieven der schuitengerechten, voorloopig geordend die van den Drost en zijne ambtsopvolgers en van den 67 Etstoel en opvolgende colleges; het archief van den advocaat-fis caal voor belastingzaken moet nog geordend. De indices op de notu len van Ridderschap en Eigenerfden en van Drost en Gedeputeer den loopen thans over 1600—1680. Uitgegeven: de algemeene rechtsbronnen voor Drente van vóór de 17 de eeuw (Yereen. Oude vaderl. rechtsbronnen) en verschillende stukken in de lsle afleve ring van het Oorkondenboek voor Groningen en Drente. Op gave der aanwinsten. Eenige waardelooze stukken opgeruimdeene meer radicale opruiming wordt bepleit. Afschriften werden ge maakt bij particulieren in Drente en in Overijsselsche gemeenten van stukken, belangrijk voor Drente's geschiedenis. Lijst der onderzoekingen. -Bizondere maatregelen zijn niet te nemen, „voor zoover algeheele verplaatsing van de archieven naar betere „en meer geschikte localen voorloopig tot de onmogelijkheden blijft „behooren." Het rijksarchief in Limburg (bladz. 288480). 4 erlangd worden meer werkkamers, aansluiting aan de waterleiding en ver hooging van tractement. Kasten zijn hoognoodig. - Het 2de deel van den inventaris van de archieven der abdij Thorn is gereed behalve de historische inleiding (waarvoor stof werd verzameld) en indices. Deze archieven liggen vochtvnj doch dooreen in het oude museum voor natuurlijke historie. In verband met de tijdroovende Roermondsche quaestie werden verschillende opgenoemde memoriën voor den Minister opgesteld. Rechterlijke archieven werden zooveel mogelijk opgespoord en geordend. Voor verschillende vermelde opstellen werd gebruik gemaakt van het archief. Lijst van aan winsten. Enkele afschriften werden voor het archief gemaakt, o.a. een summiere inventaris van de archieven, afkomstig van Lim- burgsche gemeenschappen, in het algemeen rijksarchief te Brussel. Lijst van onderzoekingen. Te nemen maatregelen: nieuwe bureaux en betere bezoldiging (zie boven). Bijlage: De archie ven der gemeenschappen, collegiën en ambtenaren te Roermond, die een rechterlijk of landsheerlijk karakter hadden of rechtstreeks invloed op het algemeen bestuur, van de IS116 eeuw tot in 1894. Ten slotte volgen de Verslagen over 1894 van Bondam, Hing- rn fin en Fruin omtrent de regeling der oude gemeente- en water- schaps-archieven in Noord-Brabant, Zuid-Holland en Utrecht, uit gebracht aan de Gedeputeerde Staten dier provinciën (resp. bladz. 481—493, 494—501, 502—524). Nasporingen en studiën op het gebied der krijgsgeschiedenis. Tiende jaarverslag (1 Oct. 1896). (Overgedr. uit de 4 ersl., Rapp. en Memor. om-

Nederlandsch Archievenblad | 1898 | | pagina 12