64 maar de wanorde wanhopig. Gebrek aan ruimte verhindert verbe tering daarvan. Collatie der archivalia, aanwezig in het voor het publiek bestemde vertrek; die der charters werd begonnen, doch leverde vele moeilijkheden op. De bibliotheek zooveel mogelijk weder in orde gebracht. Geregeld de archieven van Schore, Sas- van-Gent, Biervliet, Nieuwvliet en IJzendijkehet administratieve gedeelte aan de gemeenten teruggezonden. Terneuzen is onder han den. Lijst vervaardigd van de registers, in de Rekenkamer voor handen. Opgave der aanwinsten en onderzoekingen. Ge- wenscht: meer ruimte, voldoende verwarming van het lokaal voor het publiek, vaste aanstelling der tijdelijke ambtenaren. Het rijksarchief in Utrecht (bladz. 195217). Het gebouw moet opgeknapt. Als commies-chartermeester trad op Mr. Joosting. Het nut(?) van volontairs. - De charters der Staten zijn in den inventaris van het provinciaal archief bijgeschreven; de afgeloste rentebrieven der Staten-kantoren werden gesorteerd volgens die kantoren. De kloostercharters zijn chronologisch geor dend (die van het St. Jans-klooster te Amersfoort moeten later afge staan aan het Amersfoortsch gemeente-archief). Uit het pro vinciaal archief werden gesorteerd de stukken, afkomstig van de Staten- en Riddersohaps-conventen. De Staten-rekeningen werden bijeengebracht en geïnventariseerd. De archieven van den Land drost en der Sous-préfets werden afgezonderd en gecompleteerd. Evenzoo de stukken van voor 1577. Ook voor de collectie bijlagen tot de Staten-notulen werd een naoogst gehouden. Afgezonderd werden de handschriften van private herkomst. De charters, die kunnen behoord hebben tot het bisschoppelijk archief (Deventersche en Utrechtsehe landskisten, charters uit den Haag (zie boven) en uit het archief van den Dom) zullen in èen inventaris (2de deel bis schoppelijk archief) vereenigd worden. De inventarisatie van het archief van den Dom is bijna voltooid. Die der charters van Oud munster is voortgezet tot 1582 (eindjaar van de charter-inventaris sen der kapittelen)alleen de eigendomsbewijzen van den Dom en Oudmunster sedert 1582 moeten nog beschreven. Eenige woorden over het behandelde in de bijeenkomst der rijksarchivarissen. Het afschrijven van Overijsselsche bisschoppelijke registers ten behoeve van het rijksarchief in die provincie werd voltooid. Inzage werd ver kregen van het calendarium der kerk te Hattem. De teksten van Wstine's Rechtsboek van den Bo(m en van liet Bullarium Trajectense van G. Brom zijn afgedruktarchivalia werden uit gegeven in deelen 21 en 22 v/h. Archief voor de geschiedenis v/h. aartsbisdom Utrecht. Aanwinsten: Deventersche en Utrechtsclie landskisten, charters der bisschoppen, door Karei Y naai' Holland 65 gevoerd en berustende in het rijksarchief te 's Gravenhage (zie bo ven) enz. Eenige charters zijn afgestaan aan andere archieven naar den Haag werden gezonden het oudste leenregister van IJs- selstein en een inventaris van het archief der Staten-Generaal naar Wijk bij Duurstede eenige stukken, in het archief dier ge meente behoorende, behalve de rechtsboeken, die in bruikleen ach terbleven. Mededeelingen omtrent onderzoekingen. Omtrent het schepenarchief van Utrecht valt niets bizonders te melden. De burgemeester van Vreeland ontdekte bij een particulier het verlo ren archief van Vreeland. Mededeelingen omtrent: IJselstein, het waterschap Hèycop gend. de Lange liet, een leenregister van het Duitsche huis enz. Het rijksarchief in Friesland (bladz. 218245). Lekkages in het dak. Een timmerman verband zich weder tot hulp bij brand. Een personen-register op de instructie- en commissieboeken kwam gereed. De liypotheekboteken opgeknapt de ckarteis be ter geborgen enz. De ordening der losse stukken, vooral na 1600, werd voortgezet, doch vereischt, zooals wordt aangetoond, veel zorg. Gereed kwam het alphabetisch register op de resolutiën van Ge- dep. Staten over 1755—1795. Gedrukt werd eenhriefd.d. 7 Jan. 1766 van den secretaris v/d. stadhouder a/d. secretaris der Staten over de beëedigiug des stadhouders (diss. W. W. van der Meulen). Volgen lijsten van aanwinsten en onderzoekingen.De inventa ris van het gemeente-archief van Wonseradeel werd nog afgeschreven over 18131816. Het beschrijven der kerkelijke archieven en de ordening van oude gemeente-archieven werden voortgezetveel is van deze laatste verloren, waarschijnlijk tengevolge van de split sing tusschen 1812—1816 van de grietenijen in verschillende kleine gemeenten. Mededeelingen omtrent Hemelumer-Oldephaert en Noordwolde, Koiudum, Hindeloopen, Idaarderadeel, Wonseradeel, Bolsward. Bijlage: Overzicht van de gemeenten in Friesland van 1812—1816. Het rijksarchief in Overijssel (bladz. 246—261). De verzame lingen zullen na de ingebruikneming der Sassenpoort goed opge knapt moeten worden. De regeling der „stukken in claringe" werd voortgezet, die van de losse stukken der stad- en landgerich- ten is voltooid. Eenige coUectiën brieven, nouvelles en requesten werden chronologisch geregeld. Stukken werden gepubliceerd in het rapport van den gemeente-archivaris van Zwolle over depre- dikantstractementen aldaar en in de Bijdragen tot de geschiedenis van Overijssel. Lijst van aanwinsten. Afschriften werden ge maakt van eenige bescheiden, waaruit blijkt, hoe de provincie Gel-

Nederlandsch Archievenblad | 1898 | | pagina 11