62 belangrijke charters betreffende bet bisdom Utrecht werden naar het rijksarchief aldaar overgebracht; van journalen van gouver neurs van Suriname werden origineele naar Suriname gezonden en afschriften behouden. Afschriften werden gemaakt van die charters betreffende de abdij Koningsveld, welke berusten in het archief der Oud- Roomsche Clerezij te Utrecht. Dagregisters van het Casteel Batavia zullen worden uitgegeven. Staat der aanwinsten van het rijksarchief te 's Gravenhage. Notulen der bde bijeenkomst der rijksarchivarissen blz. 79- 93). Zijn de archieven van wees- en momboirkamers rechterlijke archieven? (Provinciale nota's zullen verwaardigd worden.) Eene uniforme regeling voor de indeeling der inventarissen is niet te verkrijgen. In hoeverre zijn de burgerlijke standarchieven van rechterlijken aard? Het rijksarchief in Noord-Brabant (blz. 94160). Veran deringen in het gebouw. Het geheele nieuw-archief werd ge borgen in het zijgebouw. Overgenomende archieven van de Com missarissen des Konings over 18501879 en van Gedep. Staten over 1850—1869 (1870—1879 zal volgen). De „griffierommel" van 1891 bevat veel belangrijks. De plakkatenverzameling werd ver der bewerkt; voorloopige inventarissen der meeste schepenarchie ven werden vervaardigdgeregeld werden de schepenarchieven van Dinther en van Heeswijk, de oude beschrijving der Bossche protocollen werd verbeterd, de specifieke beschrijving der registers van den raad en het leenhof van Brabant en Overmaze is weldra voltooid (de inventaris is dan gereed op de civiele processtukken na) een inventaris is vervaardigd der Noord brabantsche notarieele pro tocollen van vóór 1811, een index op de besluiten van den Iran- schen prefect over 1810 de inventaris der oorkonden van het Bos sche Jezuieten-college kwam in druk gereed, door bemoeiing van Jhr. de Stuers begeleid door een plattegrond („delineatio collegii „Silveducensis")een onderzoek werd ingesteld naar de jaarstij len in Bergen-op-Zoom en Breda; een overzicht werd opgesteld van de historisch-politieke indeeling van Koord-Brabant en een on derzoek ingesteld naar de oudste kerkelijke indeeling. De uit gaaf van het Strickgrefier wordt verder voorbereid; die der Heuchtensche oorkonden vlot niet hard. Gewezen wordt op het ter sprake gebrachte in de vergadering der rijksarchivarissenbe pleit wordt het recht van Noord-Brabant op het archief der voor malige leenkamer te Grave (overgebracht naar het rijksarchief te 's Gravenhage). Het „register Mierlo" (het ontbrekende deel uit de serie, afkomstig van Philips Helleman baron van Leefdael werd niet verkregen. Op schenking van twee schepenregisters (van Heeze en 63 Mierlo) en andere verloren geachte schepenboeken van Heeze wordt gehoopt. Yerhooging van het crediet wordt gewenscht. Het gebruik van het archief nam toe. Mededeeling omtrent de vereeniging van Wijk en Aalburg. Woning voor den con cierge van het archief. Staat der aanwinsteninventaris van aangekochte oorkonden betreffende de heerlijkheden Besoyen en Waalwijk. Het rijksarchief in Gelderland (bladz. 161 172). Spreek kamer voor den archivaris. Dei inventarisatie van het archief der voormalige Geldersche leenkamer en van de belangrijke brie ven „Uit en aan het Hof" en „Van en aan den Stadhouder" werd voortgezet; geregeld werden eenige charters betreffende Lochem (bruikleen dier gemeente), eene bijkans volledige verzameling stuk ken betreffende de tienden en de kerkgifte te Bemmel (bruikleen van L. C. baron van der Eeltz te Arnhem) en het archief van het, aan Hemmen leenroerige, huis Presiokhave onder Arnhem. Gerecon strueerd werden de beide verzamelingen charters in het archief der voormalige Eekenkamer, in 1543 uit het Hof van Gelre naar de Ee kenkamer overgebracht, en in 1540 van Grave naar Brussel vervoerd. Veel werd gemist. In druk verschenen eenige stukken uit de archieven van Groenlo, Borkulo en Kuilenburg over het kerspel van den H. Calixtus te Groenlo en over de kapel van Zoelmond. Aanwinsten. Enkele stukken afgegeven aan Zutphen en Borkulo. Onderzoek o.a. naar tiend- en jachtrechten. Het rechterlijk archief van Nijmegen wordt aldaar voortdurend goed bewaard. Het rijksarchief in Noord-Holland (bladz. 173 184). Het archief berust in 6 kamers in het Gouvernementshuisde Vleesch- hal, gehuurd door het rijk, werd door de gemeente Haarlem in be heer overgedragen aan den archivaris. De ruimte is te beperkt dan dat inventariseering mogelijk is. De ordening van het archief der Weeskamer te Hoorn werd voortgezet; het in 1893 verkregen omvangrijke archief van Aalsmeer is in rubrieken verdeeld. Lijsten der aanwinsten en der onderzoekingen. De rechterlijke archieven worden te Amsterdam en Haarlem goed be waard. Gereed kwam de inventaris van liet archief van Enkhui zen, dat daarna werd teruggezonden (eenige stukken betreffende de O.-I.-Compagnie). Kegeling van het archief van Hoorn werd aangevangen. Het rijksarchief in Zeeland (bladz. 185 194). 1 Nov. trad de archivaris op. De verbouwing der abdij gaat goed vooruit, nog twee localen werden in gebruik genomende restauratie is nog niet voltooid en definitieve plaatsing der archivalia dus niet mogelijk. De materieele toestand der archiefstukken is goed,

Nederlandsch Archievenblad | 1898 | | pagina 10