104 Het onderzoek der stukken leert spoedig, of de organisatie van den staat op een bepaald tijdstip geheel veranderd iszoodat b.v. eene republiek een koninkrijk werd. De indeeling moet deze veranderingen weerspiegelen door het vormen eener nieuwe afdeeling. Immers een ondergeschikte autoriteit is niet meer dezelfde als een onafhankelijke j zij heeft niet meer de opperste leiding der zaken en onderhoudt geene betrekkingen met andere statenhaar werkkring is beperkt door den wil van den vorst. En men blijft zoodoende trouw aan het gestelde beginseldat de ordening van het archief de lotgevallen van den staat documenteeren moet. Men passé evenwel deze regels niet al te streng toe. Het doorloopen van seriën, de aard der stukken en andere redenen kunnen aanleiding geven tot het maken van uitzonderingen de archivaris moet in elk voor komend geval beslissen. Steeds echter moet eene uitzondering gemaakt worden voor het gevaldat het archief van eene instelling of een college vermengd is met dat van eene andere instelling of college, waarmede het vereenigd is of waarop zijne rechten zijn overgegaan. In zulk een geval vorme men wel van het archief van de geannexeerde instelling of college eene afzonderlijke afdeelingmaar men scheide de beide archieven nietimmers zoodoende zou het beeld van de geschiedenis der annexee- rende instelling verminkt worden en eene afdeeling van het archief zou beroofd worden ten bate eener andere. Deze uitzondering heeft echter geen plaats, in geval het archief van een gesticht alleen in een ander gesticht gedeponeerd is het is dan geoorloofdhet gedeponeerde archief af te scheiden en het zelfs zoo noodig naar eene andere afdeeling van het depót over te brengen. Bij de rangschikking der losse stukken neme men niet te veel wille keurige onderverdeelingen aan. Men rangschikke ze volgens den maatstaf, aangegeven door de gebondene deelen en de seriën. Doch alleen indien de vereeniging van stukken in deelen en seriën oorspronkelijk is bracht een latere archivaris ze tot standdan is zij als maatstaf voor de indee ling van het archief waardeloos. Het is ongeoorloofdstukken uit seriën of afdeelingen te lichtenom daarvan verzamelingen te vormen. Verzamelingen van autographen, van aktenbelangrijk voor de geschiedenis van een beroemd persoon enz. uit verschillende archieven gelicht, maken daarin betreurenswaardige lacunes en snijden den draad van historische onderzoekingen af. En tegenover dit nadeel staan geene evenredige voordeelen. Immers dergelijke verzamelingen worden gevormd volgens de invallen van een archivaris; zijn opvolger kan met evenveel recht weer iets anders willenhij zal verschillende stukken weer op hunne oude plaatsen willen brengen en ziet zich daarin verhinderdwanneer niet op elk stuk zeer nauwkeurig de plaats is aangewezenvan waar het vroeger weggenomen is. Het vormen van verzamelingen is niet de goede weg: de archivaris ordene de 105 stukken alleen volgens de „idee archivistiche", zonder cenige voorkeur voor bepaalde soorten van stukken. Wenscht hij alles, wat op een bepaalden persoon of eene bepaalde zaak betrekking heeftbijeen te brengen, welnu eene lijst der stukken voldoet even goed aan het doel of nog beter eene uitgave daarvan. Ook over de berging der archiefstukken geeft Lupi behartigenswaardige wenken. Het Italiaansche systeem acht hij verkeerd. Te Parijs zag hij met voldoening kartonnen doozen ter bewaring van dossiers te zamen met de daarbij behoorende charters en kaarten. Overigens is hij een voorstander van het systeemom alles (behalve de „pergamene a volume") in den ouden toestand en in de oude afdeelingen te laten, en om niet te streven naar eene plaatsing van alles op dezelfde wijze en in ééne doorloopende serie. Yoor de charters acht hij het best afzonderlijke plaatsing der opgerolde stukken. Reeds van ouds vormden de charters eene afzonderlijke serie van het archief, gemotiveerd door hun uiterlijken vorm; terwijl de gelijk soortige inhoud van sommige charters en sommige andere stukken nooit een reden was, om deze bijeen te voegen. Zij behooren ééne doorloopende serie te vormen hoogstens kan men de charters verdeelen volgens de instellingenvan waar ze afkomstig zijnen ze dan naast de andere seriën van dit archief bergen. De plaatsing van alle charters bijeen heeft echter dit voordeeldat men dan deze afdeeling van het archief kan voorzien van kasten („scaffali") van bijzonderen vorm, bepaaldelijk inge richt voor de berging van charters. Te Florence zijn alle charters opge rold in chronologische orde geplaatst in vierkante vakjes, die er 20 bevatten en ruimte laten voor aanvullingen boven elk vakje vindt men een etiquet met opgaaf der jaartallendie het bevat (en den naam van de instellingwaarvan de charters afkomstig zijn)groote rollen zijn bij elkander in afzonderlijke vakken geplaatst. De charters dragen geen volgnommer, maar alleen eene dagteekening dit is voldoende om ze terug te vinden en men kan nieuwe aanwinsten gemakkelijk invoegen. Charters met zegels worden niet gerold, maar in zeer groote doozen („buste") bewaardde groote zeldzaamheid van dergelijke stukken rechtvaardigt zulk eene kostbare wijze van berging 2). Men plaatse in elke afdeeling i) la het voorbijgaan klaagt Lurt over de aanwezigheid (in Frankrijk als in Italië) van zoo vele charters e. a archiefstukken in bibliotheken. Te Parijs koesterde men den ernstigen wensch, deze weder naar de archieven over te brengenen men had het zelfs beproefd, maar was op moeielijkheden gestuit. a) Natuurlijk zou derhalve in ons land, waar charters met zegels de vaste regel zijn, het oprollen volgens Lupi niet gewenscht zijn. Ik voor mij betwijfel dit. Het ongevouwen bewaren der stnkken is, tenzij het met veel zorg en groote kosten geschiedt (wat bij een zoo groot aantal stukken ondenkbaar is), m. i. nadeelig voor het behoud der stukken. Onze oude methode van vouwen beschadigt de stukken op de vouwen en verwart de zegels tot een klomp, zoodat zij beschadigd worden. Ik voor mij zou rollen nog het beste vinden (natuurlijk in de breedte en met de zegels naar buiten, zoodat zij op ééne rij naar buiten komen). Maar ik aarzel deze methode in te voeren 1° om de meestal aangebrachte dorsaal-notities der stukken, 2° omdat het zeer moeielijk is, stukken, die eeuwenlang gevouwen zijn geweest-, behoorlijk en blijvend op te rollen.

Nederlandsch Archievenblad | 1897 | | pagina 3