64 cille, in een gezegeld papier gewikkeld, in mijn hand hellenmaar haar in te zien was mij niet vergund. In 1851 verzochten de Regenten van het Weeshuis aan de Stedelijke Regeering te vergeefs het handschrift van Merula aan hen in bewaring te geven. Onderscheidene jaren later werd dat verzoek, als ik mij wel herinner, herhaald, maar met denzelfden uitslag. Wat de reden der herhaalde weigering geweest is, is mij onbe kend. Waarschijnlijk hebben wij aan de eene of andere kleingeestigheid van de vroede mannen te denken. Waarvan echter de herhaalde weige ring het gevolg geweest moge zijn, het tegenwoordig gemeentebestuur zal, naar mijn oordeel, wèl doen, wanneer het besluit op de weigering terug te komen en Merula's codicille toe te vertrouwen aan de hoede der Regenten van het Weeshuis. Terwijl de oorkonde thans met andere codicillen berust in eene portefeuille ten raadhuize op een zolderkamertje, dat niet te bereiken is dan door het beklimmen van eenige trappen van ik weet niet hoeveel tredenhebben de Regenten van het Weeshuis een brandkast, waarin de oorkonde geborgen kan worden. Door de verzege ling, die plaats heeft gehad, is en wordt de lezing van de codicille belet, maar zij is daardoor niet voor spoliatie bewaard, en het gevaar daarvoor is niet denkbeeldig te achten." Een besluit, dat een waardige tegenhanger vormt van dat van het gemeentebestuur van Rozendaal, dat onlangs weigerde zijn keurboek te doen in het licht geven, ten einde de waarde daarvan nut te verminderen Men zal het wel eens zijndat beide gemeentebesturen niet zeer verlicht zijn het is echter nog niet gelukt te ontdekken, welk van beide besluiten het amusantste is. Over het archief van den vorst van Lombok meldde het Bat. Hbl. Het volledig, behoorlijk geordend archief van den vorst van Lombok is een paar dagen na den val van Tjakra-Negara in onze handen gevallen. Onze regeering zal daaruit dus veel vernemen van de verhouding van den vorst tot andere inlandsche grooten en ook van de onderlinge ver houding dier grooten. De heer A. Corre hangt een treurig tafereel op van de verwaarloozing der protocollen van de notarissen in sommige departementen van Frankrijk. Hij heeft op een stalletje ter markt in Bretagne voor enkele stuivers kunnen koopen eene verzameling gedeelten van papieren en perkamenten bescheiden, blijkbaar bijeengebracht om te dienen tot eene collectie zegels uit de 18e eeuw, en verschillende akten en documenten op perkament uit de 16e en 17e eeuw en die saamgebonden waren tot een pak scheurpapier. Gedrukt en uitgegeven bij Erven B. van der Kamp te Groningen 1896/7- No. 4- Orgaan van de VEREENIG1NG YAN ARCHIVARISSEN in Nederland. De heer Mr. Heeres heeft gemeldwegens tijdsgebrek niet langer als steller der Litteratuurkroniek in dit tijdschrift te kunnen optreden. De heer Mr. Joosting te Assen heeft zich welwillend bereid verklaard, voortaan in de Litteratuurkroniek verslag te geven over de zuivere archief publicaties (inventarissen, regestenlijsten, verslagen, rapporten enz.) De leden der vereeniging worden dringend verzocht hem die geregeld toe te zenden. De heer Dr. H. Brugmans te 's Gravenhage zal zich belasten met hetzelfde werk voor historische publicatiën, die met het archiefwezen in verband staan; ook daarvan wordt vriendelijk toe zending verzocht aan zijn adres: Koninklijke Bibliotheek. Berichten, enz. Benoemd tot commies-chartermeester bij het rijks-archief in Zeeland de heer M. H. van Visvliet, wiens tevens vergunning is verleend, debetrekking van archivaris der gemeente Middelburg te blijven waarnemen; tot adjunct-archivaris der gemeente Middelburg de heer W. O. Swa- ving, leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool aldaar; tot tijdelijk ambtenaar bij het gemeente-archief van Amsterdam de heer Dr. Joh. C. Breen. In naam van Hare Majesteit WILHELMINA, bij de gratie Gods Koningin der Nederlanden Prinses van Oranje-Nassau, enz. enz. enz. Wij EMMA, Koningin-WeduweRegentes van het Koninkrijk; Op de voordracht van den Minister van Binnenlandsche Zaken van 28 December 1896, n°. 3099, afdeeling Kunsten en Wetenschappen; Goedgekeurd bij Kon. besl. van 29 Sept. 1891.

Nederlandsch Archievenblad | 1897 | | pagina 1