12 hij tot zijn eigenlijk onderwerp. In zijn tweede hoofdstuk beschrijft hij de verrichtingen der Nederlanders op Ceilon van 1636/7 tot 1641, in welk jaar het tienjarig bestand tusschen de Republiek en Portugal werd getroffen. Bijna onmiddellijk na het bekend worden daarvan in het Oosten in 1642 braken de oneenigheden weer uit over de verdeeling der kaneellanden op dat eiland; de oorlog werd voortgezet, totdat in 1644 en 1645 opnieuw verdragen werden gesloten. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling van Dr. Van Geer, een overzicht te geven van den geheelen strijd der Nederlanders met de Portugeezen op Ceilon, welke met de alge- heele verdrijving van de laatsten eindigde. Hij besloot echter later, zijn arbeid te splitsen en in een tweede deel de gebeurte nissen na 1645 te behandelen. De verschijning van dit werk is ook hierom van belang, dat het het eerste proefschrift is ter verkrijging van den graad van doctor in de Nederlandsche letteren, hetwelk is gewijd aan de koloniale geschiedenis van Nederland. Mogen anderen volgen! Druckfehlerteufel. Een ingezonden stuk van Dr. G. W. Kernkamp in de Nieuwe Rot terdammer Courant van 27 Mei 1896 (Eerste Blad, A) maakt mij opmerk zaam op twee ernstige drukfouten in mijn Litteratuurkroniek, voorkomende in n°. 3 van jaargang 1895/6 van ons Tijdschrift (bldz. 77). Daar staat te lezen: „Het oud-archief [der gemeente Amsterdam] werd evenals in 1873 wederom toegankelijk gesteld slechts 3 maal 's weeks van 10—12 uur." Nu staat in het Verslag, dat mij werd toegezonden door Mr. W. R. Veder, niet „1873", maar 1893"; en niet „10—12 uur", maar „10—2 uur." Zijn drukfouten in 't algemeen zeer onaangenaam, vooral deze doen mij ten zeerste leed, omdat zij tot een ernstig misverstand hebben aanleiding gegeven. Voorzoover het noodig mocht wezen, verontschul digingen aan te bieden voor deze geheel onwillekeurige vergissing, doe ik dit hier. Ik zal wat mij aangaat trachten, ons tijdschrift te bewaren voor de noodzakelijkheidin 't vervolg ruimte te moeten afstaan voor de bekende Fliegende Blatter-rubriek. J. E. H. Interrogatorium. Wie weet een goed recept om vouwen uit perkamenten oorkonden te makenzonder dat het stuk of de daarop geschreven letters iets te lijden hebben? Gedrukt en uitgegeven bij Erven B. van der Kamp te Groningen. 1896/7. No. 2. Orgaan van de VEREENIGING VAN ARCHIVARISSEN in Nederland. Goedgekeurd bij Kon. besl. van 29 Sept. 1891. Berichten, enz. Benoemd tot rechter in de Arrondissements-Rechtbank te Rotterdam, mr. S. Gratama thans rijksarchivaris in de provincie Drenthete Assen. De vijfde jaarvergadering, gehouden te Leiden op 17 Juni 1896. Op den bepaalden tijd verschenen ter bestemder plaatse negen leden, later met nog één vermeerderd. Het was niet te ontkennen, dat het gemis aan belangstelling van zoovelendie hadden kunnen aanwezig zijn maar door hunne afwezigheid schitterden, eenigszins neerdrukkend op den geest der opgekomenen werkte. De redewaarmede de voorzitter de vergadering opende en die hierachter in haar geheel volgt, kreeg, waar zij aandrong op meerdere medewerking en grootere deelneming in alles wat onze Vereeniging raakt, daardoor te dieper beteekenis. De onmis baarheid van beidezal zij niet een kwijnend bestaan voortslepenwerd er des te klemmender door gevoeld. Het gaf een beangstigende gewaar wording zich in te denken in het geval dat de ernstigewaarschuwende stem des voorzitters op den duur zou blijken te zijnde stem eens roepen den in de woestijn. Hopen wij, dat ook in dit opzicht een betere tijd voor de Vereeniging aanbreke. Het is onnoodig hier nog te vermeldenwat de voorzitter omtrent de lotgevallen der Vereeniging mededeeldealleen zal het noodig zijn een oogenblik stil te staan bij de beslissing omtrent de namens de commissie tot het ontwerpen van een concept-leiddraad voor de inventariseering der Nederlandsche archievenin de openingsrede ingevlochten voor stellen. Zij bleken drieërlei te betreffen, en wel, verlenging van de ten

Nederlandsch Archievenblad | 1896 | | pagina 1