HRON wni If^AI MANAIl Te kooP voor 15-~Eeo 104 De eigenaars der huizen, die op den Hoogendam gebouwd zijn, be taalden van oudsher jaarlijks aan de gemeente deswege eene recognitie. Steeds werd die erfpacht door de eigenaars bereidwillig betaald, al wist ook niemand van hen meer op welken grond die betaling van hen werd gevorderd. Men had nu eenmaal telken jare die erfpacht betaald, en bleef dus in de oude sleur voortgaan. Een tiental jaren geleden echter werd een geest van twijfel aan de rechtmatigheid van het van hen ge vorderde vaardig over enkele Hoogendamtners. Waren zij die recognitie werkelijk wel schuldig? Kon de gemeente haar recht op die erfpacht bewijzen De betaling ging thans niet meer zoo vlot als vroeger. Men be taalde nog wel, doch aarzelend. Enkelen weigerden zelfs langer te be talen. Thans was goede raad duur. Het gemeentebestuur, ofschoon over tuigd van zijn goed recht, scheen geen kans te zien de hiervoor gevor derde bewijsstukken bjjeen te brengen Wel werd het gemeente-archief onderzocht, doch er werd niets gevonden dat eenig licht kon verschaffen. Trouwens, het onderzoeken van een archief heeft voor een leek eigen aardige moeilijkheden, waarvan wel de voornaamste is, dat het schrift van ons voorgeslacht zoo bijzonder van vorm is, dat de nazaat er ge woonlijk tittel noch jota van lezen kan, en dat het zoo weinig op Hol- landsch gelijkt, dat men eerder zou denken een brief van een Indischen radjah voor zich te zien, dan van zijn bet-overgrootvader. Zoo was de toestand, toen eenigen tijd geleden de nieuw-benoemde burgemeester, mr. Van Tienen, besloot de quaestie zoo mogelijk op te lossen door een deskundige met het onderzoek van het archief te belasten. De heer G. Murray Bakker, secretaris van den polder Oostzaan, iemand die op oudheidkundig gebied zijne sporen verdiend heeft, werd uitgenoodigd een onderzoek in het gemeente-archief in te stellen. En aan zijne ijverige nasporingen is het te dankendat de gemeente thans haar recht op de erfpacht kan staven met deugdelijke bewijzen, uit het stof der eeuwen opgedolven. De onwillige eigenaars zijn dan ook reeds aangeschreven hunne achterstallige recognitiën aan de gemeente te betalen op straffe van intrekking van het recht, aan hunne voorgangers twee en een halve eeuw geleden verleend. Zoover zullen de Hoogendammers het wel niet laten komen. Advertentie. unuil. compleete serie van den GRON1NG- SCHEN VOLKSALMANAK, (jaargangen 1890 tot en met 1896.) Adres: ERVEN B. VAN DER KAMPGroningen.

Nederlandsch Archievenblad | 1896 | | pagina 13