70 Door den heer H. H. Beels te Haarlem, en mevrouw de weduwe Beels van Heemstede geb. van Loon te Amsterdamzijn aan 's Rijks archief ten geschenke gegeven eenige stukken, dateerende uit de 15e en 16e eeuwen, nader beschreven in de Nieuive Rotterdamsche Courant van 25 Hei 1895. II. B. De behandeling der gemeentebegrooting te Dordrecht gaf den heer van der Made gelegenheid te wijzen op de wel wat te hooge opdrijving van de kosten voor het archief. Vooral maakte hij bezwaar tegen een post van f 300 voor het drukken van een catalogus der bibliotheek. De heer Colombijn gaf in overweging deze uitgaaf voor dit jaar uit te stellen. Hiertegenover betoogde de voorzitter, dat, hoewel niet ontkend kan worden dat de kosten voor het archief hooger zijn dan vroeger, de gemeente veel voordeel van het archief ondervindt. De heer van der Made spoorde aan tot zooveel mogelijk bezuinigen, waarop de vonrzitter antwoordde dat B. en W. zulk een aansporing niet behoeven, daar zij altijd de zuinigheid betrachten. De post werd goedgekeurd. Raar aanleiding van de geplaatste noot bij ons bericht omtrent het gemeente-archief te Goes in het vorig nommer ontvingen wij de volgende rectificatiedie wij gaarne opnemen „Er is hier geen sprake van een catalogus van het archief, maar van een catalogus van oudhedenwaarbij indertijd de aanwezige charters en eenige brieven van beroemde personen gevoegd werden. Het is waar „dat de verslaggever alleen van een catalogus spreekt en het woord „oudheden" heeft weggelaten." Ter uitvoering van het in ons vorig nommer medegedeelde K. B. tot opheffing van het rijksarchief te Roermond gaf de Commissaris der Koningin in de prov. Limburg kennis aan den Gemeenteraad, dat hij zich op 17 Sept. j.l. ter plaatse zoude vervoegen tot het in ontvangst nemen van de rijksarchieven in het depot aldaar. De Raad besloot, na eenige discussies, zich tegen de afgifte niet te verzetten en droeg B. en W. op, alle stukken af te geven behoorende tot bet rijksarchief, behalve die, welke zich bevinden in het lokaal, waar rijks- en gemeente-archief vermengd werden. Toorts, door deskundigen die stukken te doen onderzoeken en daar van een lijst te maken. En ten slotteindien de Staat of wie ook bezit wil nemen van stukkenwelke naar het oordeel dier deskundigenaan Roermond behooren den president der rechtbank te Roermond in kort geding om conservatoire maatregelen te vragen. Nadat op den gemelden dag bij de komst van den Commissaris der Koningin, in gezelschap van den Rijksarchivaris, eerst nog een „straatoproer" 71 had gedreigd uit te brekenbehield echter het gezond verstand ook bij de volksmenigte de overhand, en was spoedig alles tot de gewone vreed zame rust teruggekeerd. De schifting der stukken had nu een meer kalm verloop. Tan de zijde van Roermond fungeerde als deskundige de heer Willemsen pastoor van St. Odilienberg. Zij werd op 17 Oct. j.l. voortgezet en is nog niet afgeloopendaar niet alle moeilijkheden zijn opgelost. Het grootste ge deelte der rijksarchieven is reeds naar Maastricht overgebracht. Te Zutphen schijnt men er nog wonderlijke begrippen omtrent aard en inhoud van een archief op na te houden. Wat anders te denken van een bericht als het volgende „Een uitvoerige catalogus is samengesteld van voorwerpen, aanwezig in oud archief te Zutphen. De catalogus is als bijlage bij het Gemeente verslag over '94 gevoegdafzonderlijk op het Archief verkrijgbaar. (Uitg. J. Spruijt en Co.) De gecatalogiseerde voorwerpen zijn onder twaalf hoofdstukken bijeen gebracht: 'I. Topografie (Gezichten op en om Zutphen, Bodem, Plattegronden, Poorten, Gebouwen). II. Huiselijk leven. III. Regeering. IT. Rechtswezen. T. Krijgswezen. TL Kerkwezen (Sint- Walburgskerk, Kloosters, Terschillende voorwerpen). TII. Armwezen. TUL Handel. IX. Nijverheid. X. Onderwijs. XI. Schoone kunsten. XII. Geschiedenis." Of hebben wij hier eigenlijk met een museum van oudheden te doen Dan ware het ook maar beter die benaming te gebruiken. Door de groote menigte worden archieven en dergelijke musea nog al te dikwijls als één pot nat beschouwd. De Temps bevatte eenigen tijd geleden het belangwekkende bericht, dat men aan de prefectuur der Seine een reorganisatie voorbereidt van den dienst der archieven- in het departement. Om elders in Frankrijk een plaatsing als archivaris te erlangenmoet men het diploma hebben van élève der Ecole des chartes. Te Parijs daarentegen zijn de archieven op eenige uitzonderingen na in de handen van het gewone personeel der prefectuur. Men ziet indat deze de bekwaamheid missendat er voorbereidende, bijzondere studiën noodig zijn voor den service délicat de la conservation et du classement des archives. Dus wil men voortaan ook in het Seine-departement het bovenvermelde diploma eischen. Een Zwitsersche geestverwant. Ook thans weder kan ik bericht geven over eene aangename verrassing van denzelfden aard, als ik ten vorigen jare kon signaleeren na de ken-

Nederlandsch Archievenblad | 1895 | | pagina 9