30 met de herdenking Tan zijne benoeming werd geluk gewenscht en hem hulde gebracht voor hetgeen door hem in het belang van het Haar- lemsche archief is verricht. Yoorts mocht hij tal van andere bewijzen van belangstelling in zijn feest ontvangen. Volgens het verslag der gemeente Harlingen over 1894 zal voortgegaan worden met het maken van klappers op „verscheidene oude resolutieboeken in het archief der gemeentewelke zoo goed als onbruikbaar waren." Ten geschenke werden ontvangen een viertal historische prenten, en aangekocht eenige prenten op oud-Harlingen betrekking hebbende. Uit Kampen komt de mededeeling: Alle oude bestekken werden van publieke werken naar het archief overgebracht en chronologisch geborgen. Het archief der armenkamer werd geïnventariseerd. In het gemeente-verslag van Leeuwarden wordt over 1894 o. m. ver meld, dat aan den gedrukten inventaris en aan de voorafgegane regeling te danken is een drukker bezoek, en daaraan gepaard raadplegen van oude bescheiden. De genealogie verkreeg het leeuwenaandeel. Vanwege het Ministerie van Oorlog werden de onderzoekingen voortgezet. Enkele geschenken werden ontvangen. In het in ons vorig nummer opgenomen bericht omtrent de Roermondsche archievenquaestie is een onjuistheid ingeslopenin navolging van de bron waaruit het was geput. De Regeering heeft zich niet bereid verklaard aan de gemeente af te staan alle archiefstukken, berustende in rijksar chiefdepots en betrekking hebbende op Roermondmaar uitsluitend en alleen die, „welke tot het gemeentelijk archief van Roermond behooren." Het springt in het oogdat dit ook alleen het eenig juiste standpunt voor het Rijk kan zijn. Bij het hiervoor voluit medegedeelde Koninklijk besluit van 19 Aug. 1895, is het rijksarchiefdepót te Roermond opgeheven. In het verslag over 1894 van de gemeente Tiel wordt omtrent het archief hetzelfde gezegd als in dat over 1893. Zie vorigen jaargang p. 98. In het gemeenteverslag van Tilburg wordt omtrent de archieven mede gedeeld, dat „met de finale afwerking en het opmaken van den inventaris „geen voortgang gemaakt kan worden, alvorens de Rijksarchivaris do nog „niet geschifte bescheiden heeft nagezien". Het verslag der gemeente Vlissingen zegt wat betreft het oud-archief niets. Nu daar ter plaatse een archivaris is benoemd, zal dit wel anders worden. 31 Het gemeente-verslag van Zaandam over 1894 schrijft o. m. omtrent het oud-archief: „Hoewel het tamelijk goed bewaard is, doet zich de behoefte aan meer ruimte en aan een algemeene ordening en inventarisatie nijpend gevoelen. Wel is de secretaris nu en dan bozig geweest met bet regelen en rangschikkendoch om het archief in den vereischten staat te brengen, za! een onafgebroken arbeid van nogal eenigen tijd worden gevorderd; een arbeid te omvangrijk, dan dat die van den secre taris, bij zijne overige werkzaamheden, zou kunnen worden gevergd." Hulp van een deskundige wordt overwogen. „Is eenmaal de regeling behoorlijk geschieddan is het verder onderhoud een zaak die geen uitgaaf van eenig belang behoeven zal." Het aanschaffen van charterdoozen en portefeuilles is noodzakelijk. Jïet college van B. en W. hoopt binnen niet te lang tijdsverloop voor stellen desbetreffende aan den gemeenteraaad te doen. Het archief der gemeente Zwolle werd verrijkt met een 50 tal charters door B. en W. van Deventer ten geschenke aangeboden. Deze charters zijn zoogenaamde „oirvedebrieven"en werden in het midden der 15e eeuw in veiligheid gebracht naar Deventer in's Lands kiste. Na het bekende optreden van den Zwolschen magistraat in den St. Lucienacht van 1446 tegen de gilden en hun' aanhangwerden die brieven afgegeven door een groot aantal der gegrepen burgerswelke de belofte aflegden om niets tegen het gezag te ondernemen. In den toestand van het kerkelijk archief der Ned. hervormde gemeente te Noordwijkerhout is dit jaar een belangrijke verbetering gekomen. Bestond nog tot voor weinigen tijd het archief uit grootere en kleinere pakken van ongelijksoortigen inhouddie in muffe kisten waren geborgen sedert zijn na nauwkeurig onderzoek de stukken geschift en gecatalogiseerd. Het archief is nu in opzettelijk daartoe ingerichte kasten geborgen, zoodat het gemakkelijk geraadpleegd kan worden. Reeds nu is gebleken, dat de geschiedenis der gemeente, welke geacht werd eerst met het jaar 1647 een begin te nemen, tot het jaar 1580 teruggevoerd moet worden. Een overzicht van dat tot heden onbekende tijdperk zal eerstdaags in druk verschijnen, doch niet in den handel verkrijgbaar worden gesteld. Heinrich von Sybel, de directeur der Pruisische Staatsarchieven is op 2 Aug j.l overleden. Hij was den 2en Dec. 1817 te Dusseldorf geboren. Te Berlijn volgde hij vier jaren lang de colleges van von Ranke en pro moveerde aan de Universiteit te Bonnwaar hij tot buitengewoon profes sor werd benoemd in 1844. In het volgend jaar ging hij als gewoon professor naar Marburg over. Van af 1847 nam hij deel in de politieke

Nederlandsch Archievenblad | 1895 | | pagina 6