28 rende bijlagen, beginnende met Juni 1807. Toorts uit de gemeente rekeningen, bevolkings-, militie- en schutterij-registers, staatsbladen, staats- en Drentsche couranten, alle behoorlijk voorzien van etiquetten en ge regeld naar het jaar van herkomst. Oude charters zijn niet aanwezig." Goedgekeurd werden een ontwerp-verordening voor het gebruik van het oud-archief der gemeente Dordrecht en een ontwerp-instructie van den archivaris. In de verordening wordt onder meer bepaalddat het archief voor het publiek geopend is op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donder dag, van 's voormiddags 10 tot 's namiddags 1 uur; dat de inzage van boeken en archiefstukken kosteloos kan geschiedendoch dat elk bezoeker zich verbindt omwanneer hij van zijne nasporingen gebruik maakt tot het samenstellen van eenig werk, dat gedrukt of andere wijze vermenig vuldigd wordt, daarvan een exemplaar aan het archief aan te bieden dat voor het vervaardigen van kopieën van archiefstukken enz, verlof noodig is van den archivaris, die de inzage van stukken kan weigeren, wanneer hij meent dat daaruit geldelijk nadeel voor de gemeente zou kunnen voort vloeien, en dat B. en W., zoo noodig, de inzage van bepaalde archief stukken in het algemeen kunnen verbieden zonder opgave van redenen. Aan het verslag van den archivaris van Goes over 1894 valt te ontleenen: De herziening van den catalogus is voltooid. De archivaris bepaalde zich tot bijwerken en verbeteren; een omwerking, hoewel hoog noodig, zou met een eventueelen herdruk gepaard moeten gaan. „De voorwerpen genoemd in het 2e hoofdstuk beeldhouwwerk en schil derstukken, zijn geen van alle meer aanwezig" Waar zijn ze gebleven? Andere afdeelingen ondergingen uitbreiding. Aan de autografenverzameling werden 12 brieven van Joachimi, uit de 17e eeuw toegevoegd. De bescheiden der vroegere Weduwenbeurs werden gevonden; uit een daarbij gevoegde memorie wordt het een en ander in het verslag vermeld. Het blijktdat het oud-archief nogal het een en ander bezit omtrent verschillende tijdperken der krijgsgeschiedenis, vooral omtrent den tachtig jarigen oorlog en den Napoleontischen tijd. Een verhaal van de bezetting van Zuid-Beveland door de Engelschen in 1809, naar de notulen en naar relatieven, is als bijlage aan het ver slag toegevoegd. Tan al de brieven van het Huis van Oranje verzond de archivaris een inhoudsopgave met de gegevens over militaire zaken aan den heer P. de Bas, daartoe aangewezen door het Departement van oorlog. De verzameling archieven en oudheden werd evenals de bibliotheek met verschillende nommers verrijkt. 29 Omtrent het oud-archief der gemeente Gorinchem leest men in het gemeenteverslag van die stad over 1894 dat „tengevolge eener gevoerde correspondentie aan het Rijk afgestaan werden de stukken van het Zwit- sersche regiment d'Auf der Maur en eenige rechterlijke stukken." Daarentegen kwam de gemeente door bemiddeling van den Algemeenen Rijksarchivaris in het bezit van eene teekening van Gorinchem omstreeks 1550, naar de kaart in den bekenden atlas van van Deventer. Verder werd de kaartenverzameling verrijkt met verschillende geschenken. In het gemeenteverslag over 1894 van Gouda is een en ander over genomen uit het verslag van den gemeente-archivaris. De verzameling werd verrijkt met een op de veiling van de collectie Tollenhoven te Leiden aangekochten brief van Prins Willem I, in dato 29 April 1576 bevattende een mededeeling omtrent een maatregel ten opzichte van garnizoen, dat toen te Gouda zou worden gelegd. Geïnventariseerd werden de oude rechterlijke archieven. Een plan daartoe moest na nader onderzoek gewijzigd wordentengevolge van welke omstandigheden de indiening tot nog toe achterwege is gebleven. - Omtrent het oud-archief der gemeente 's Gravenhage komt in het gemeenteverslag over 1894 het volgende voor: Het archief werd met enkele stukken vermeerderd. De ordening en regeling werden voortgezet. Met nadruk wordt door den archivaris er op gewezendat dringend ver betering wordt geeiseht in de gelegenheid tot berging. Uit Haarlem werd aan de N. Rott. Courant (zie nommer van 14 Juli 1895) geschreven: Heden herdacht de heer C. J. Gonnet den dag, waarop hij voor een kwart eeuw door den gemeenteraad werd benoemd tot adjunct-archivaris. Tan het jaar 1858 af was de heer Gonnet, destijds ambtenaar ter ge meente-secretarie, reeds in functie bij den heer mr. A. J. Enschedé, stads-archivaris. Door eigen studie (hij genoot geen universitaire oplei ding) heeft hij het zoover gebracht, dat zijn naam in de geleerde wereld een goeden klank heeft verworven, en met recht mag worden gezegd, dat hij zich vooral op het gebied der geschiedenis van deze gemeente een schat van kennis heeft weten te vergaren. Zij die zich met geschiedvor- sching onledig houden en vaak van den jubilaris hulp en voorlichting be hoefdenroemen zijne bereidvaardigheid en zijnen krachtigen steun. De heer Gonnet bekleedt tevens de betrekkingen van adjunct-bibliothe caris en die van rijksarchivaris voor de provincie Noord-Holland en archivaris van dit gewest. Tan B. en W. ontving hij een zeer vleiend schrijven, waarin hij 9 Dit is zeker een zeer eigenaardige afdeeling in een archief. Eed. 9 Ook nu weder zijn uit dit dagklad de meeste berichten getrokken.

Nederlandsch Archievenblad | 1895 | | pagina 5