Mr. J. E. Heeres. 18 Litteratuurkroniek door (Schrijvers en uitgevers, die werken in dit tijdschrift wenschen bespro ken te zien, gelieven ze te zenden aan de redactie). W. Züidema. Maagzoen naar het Bossche gewoonterecht, in de 16e eeuw. [Ver slag en en mededeelingen der Vereeniging tot uitgave der bron nen van het oude vaderlandsche recht. III, 3 (1895), bldz. 245264.] „Schepenakten van den Bosch", die „bewijzen dat aldaar omtrent 1550 die rechten en plichten (familieplicht en recht bij vergoeding van doodslag) nog tamelijk wel in volle kracht waren." De stuk kendateerende van 15351569, zijn „allen ontleend aan de registers van schepenacten van den Bosch en Vrijdom, thans be rustend in het Rijksarchief in Noordbrabant." Zuidema geeft „eenige opmerkingen" vooraf. W. Bezemer. Dingtaal van de schepenbank te Rotterdam, in geval van diefstal. Verslagen en mededeelingen van de Vereeniging tot uitgave der bronnen van het oude vaderlandsche recht. III, 3 (1895), bldz. 265269.] 1462? Uit het Rotterdamsch gemeentearchief. W. Bezemer. Oude rechten van Putten. Verslagen en mededeelingen van de Vereeniging tot uitgave der bronnen van het. oude vaderlandsche rechtIII, 3 (1895), bldz. 228—245.] Uit een handschrift in de gemeentelijke bibliotheek te Rotter dam, dagteekenend uit het laatst der 16e eeuw. [nA. Ordon nantie van Karei Y op het dijkrecht van Putten en den ouden ring van Geervliet, van 4 Maart 151S/1G" „B. Yerbooden van den Yorsche en heerlyckheyt van Putten." C—B. Consultatiën. o.a. 1562.] D. Ragay en S. Muller Ez. Yerslag over het voorgevallene in de gemeente-verzamelingen in 1894, aan Burgemeester en Wethouders (van Utrecht) aangeboden door de vaste Raadscommissie van bijstand in het toezicht op het oud-archief der gemeente. Utrecht, Bosch. Z. i. (18951. (8°). 43 bldzz. „I. Het archief." [De bewerking van de regesten van alle in het archief aanwezige oorkonden voor een uit te geven reges- tenboek der stad Utrecht is belangrijk gevorderd en nagenoeg geheel gereed gekomen." 2000 nummerswaaronder ongeveer 500 dubbele. „De ten vorigen jare verkregene archieven uit het Burgerweeshuis werden in het afgeloopen jaar onderhanden geno men en beter geregeld. „Indices op de raadsnotulen van 1783— 1787 en van 17951797." Werd in gebruik genomen „chemisch onderzocht normaalpapier." Aanwinstenuitmuntende staaltjes 19 van de liberaliteit van het Rijk en van de gemeenten Deventer en Middelburg in zake het schenken van archivalia aan de gemeente Utrecht, die daar te huis behooren.] «Ook in het afgeloopene jaar was het gebruik, dat van de verzamelingen gemaakt werd, verblijdend druk"vele inlichtingen werden b.v. verstrekt in zaken van gemeente-eigendommen en verplichtingen, enz. R. Fruin Th. A.z. Stukken uit het archief der gemeente Montfoort. [Verslagen en mededeelingen der Vereeniging tot uitgave der bronnen van het oude vaderlandsche recht. III, 3 (1895), bldz. 269 272.] Eén stuk van 1546 betreft „de grens tusschen hoog en mid delbaar rechtsgebied" van de heerlijkheid van Montfoort; het andere spreekt over een quaestie van „leenrecht." R. Fruin Th. A.z. Costumen en usantiën van Soest. Verslagen en mededeelingen van de Vereeniging tot uitgave der bronnen van het oude vaderlandsche recht. III, 3 (1895), bldz. 218227.] 1569. Zij „zijn ontleend aan een register (in) het archief der gemeente Soest"welk register door Fruin wordt beschreven. R. Fruin Th. A.z. Stukken uit het archief der gemeente Renen. [Verslagen en mededeelingen der Vereeniging tot uitgave der bronnen van het oude vaderlandsche recht. III, 3 (1895), bldz. 272281.] Ontleend aan een handschrift uit de 15de eeuw, nader door Fruin beschreven. [„M. Yant lyenrecht, hoe men dat houden sal." BYan den oordelrecht." CVoorschriften, ver want aan den Saksenspiegel."] J. De Hullu. Yerslag van den archivaris. Aan den Raad der gemeente Deventer. Z. j. (1895) o. p. [Overdruk.] 2 bldzz. „Yan het oud-archief der Gemeente" is, evenals in 1893, ook in 1894 „vrij veel gebruik gemaakt." Werkzaamheden: „De ingekomen brieven van 14531747, benevens de requesten van een groot aantal jarenwerden beter en nauwkeuriger gerang schikt." „Bladwijzer op het laatst uitgegeven deel van de Came- raarsrekeningen." „Beschrijving van de lange reeks van charters van het oudste af." VARIA. Sedert 1867 was aan de Archives Rationaleste Parijs, onder het bestuur van den markies De Laborde, een soort van tentoonstelling verbonden, d. w. z., men exposeerde in vitrines tal van belangrijke stukken en documenten die eenig warenzoo om den geschiedkundigen inhoud als om de daar aan hangende zegels en andere attributen. In 1887 was het getal der stukkendie aanspraak mochten maken om tentoongesteld te worden geklommen tot 1800, maar men begreep, dat eene beperking noodig was,

Nederlandsch Archievenblad | 1895 | | pagina 15