16 „kosten, verbonden aan de beschrijving en regeling" van die oude ar chieven jaarlijks f 1000 beschikbaar, met dien verstande dat deze post ook opgenomen is onder die ter af- en overschrijving aangewezen. De vroegere griffier der Staten Just de la Paisières genoot boven zijn be zoldiging een persoonlijke toelage van f 1000. Toen deze som door zijn overlijden was vrijgevallen, stelde de Commissaris des Konings voor om dat bedrag voor de ordening en beschrijving der oude lokale archieven te besteden. Dat is de oorsprong van dezen post. Uit dezen worden salaris en reis- en verblijfkosten gevonden. Ook in deze provincie echter worden de oude archieven, althans gedeeltelijk, wel tijdelijk naar den TIaag overgebracht, waardoor ook in den winter kan worden voortgewerkt en reiskosten worden gespaard. Wijl er zoo des te meer voor salaris zal kunnen overblijven, is het natuurlijk dat de ge meenten en waterschappen zeiven daarvoor niets hebben bij te dragen Hare lasten voor het verkrijgen van een goed geregeld en bewerkt archief bestaan dan in de kosten van vervoer, berging, inbinding enz. en onder houd, gelijk in Noordbrabant. De omvang van de taak in Zuidholland met 190 gemeenten is zeker niet geringer dan die hier, hoewel in deze provincie, met 184, waar onder vele in deze eeuw eerst uit meerdere tezamengestelde gemeenten de archieven gewoonlijk hooger opklimmen en omvangrijker zijn. Ten aanzien der polderarchieven toch is Zuidholland bijzonder rijk geze gend. In de jaarlijks door de provincie gedrukte verslagen zijner werk zaamheid doet de heer Hingman geregeld mededeeling van den hoofdin houd van hetgeen telkens weder geregeld is. In Gelderland werd reeds den 7en juli 1848 door de Staten het besluit genomen om door een bijdrage (van f 500) uit de kas der provincie het nasporen van oude stukkenarchievenverzamelingen enz. te bevorderen, welk besluit tot regeling van onderscheiden gemeentearchieven heeft ge leid. In de Provinciale Verslagen vernemen wij een en ander daarvan in de eerste jaren voornl. mededeelingen over den toestand van verschillende archieven en o. a. in 1852: dat van het archief van Zalt-Bommel (het vorige jaarvermeid als „in verwarden toestand, de menigte losse stukken onge ordend door elkander") het oude gedeelte „voor zoo veel het er vatbaar1) voor was, behoorlijk ingenaaid, ingebonden en door het daarstellen van kasten thans zeer goed uit eikanderen gezet en geordend is." Betere bewij zen van het ingevolge die bijdrage onder leiding van den provincialen archivaris verrichte vinden wij in de gedrukte inventarissen der archieven van Nijmegen ArnhemDoetinchem Hattem enz. enz. De inventarisatie geschiedde volgens een reeds bij besluit van den gouverneur van Gelder land d.d. 10 november 1847 bekrachtigd plan van aan de toenmalige eischen der wetenschap geëvenredigdeeenparige wijs van regeling en be schrijving der stedelijke en andere archieven. Tot de polderarchieven strekte zich de bemoeiing van de Staten niet uit vóór 1886. Op grond dat toch ook in vele dier archieven stukken aanwezig zijn, waarvan de zorgvuldige bewaring voor de geschiedenis van ons Vaderland in het algemeen en van Gelderland in het bijzonder hoogst belangrijk is te achten, stelden Gedeputeerde Staten toen, op het voorbeeld van Utrecht, aan de Provinciale Staten voor om tot het oor deelkundig onderzoek dier archievenhet herzien der reeds bestaande inventarissen, het regelen en beschrijven der nog niet geordende verzame lingen en evenzeer het doeltreffend bewaren van een en anderwat alles niet langer uitgesteld mocht worden, een bijdrage te geven. Die bijdrage zouhoewel ook hunnerzijds de polderbesturen zich eenige geldelijke op offering zouden moeten getroostenmoeten voorzien in de kosten van geldelijke belooning voor den arbeid en schadeloosstelling voor reis- en verblijfkosten van den deskundige. Bij het tot stand brengen dezer rege ling was immers thans, evenzeer als in 1848, het belang der provincie ten zeerste betrokken te achten. In de afdeelingen werd het hooge belang eener behoorlijke ordening der oude archieven gereleveerd en tevens aangetoond dat hierdoortegen over de kostende gewichtigste materieele belangen van particulieren en gemeenschappen dikwijls gebaat of voor schade behoed kunnen worden. De gevraagde f 600 voor 1886 en f 1200 voor 1887 daarop werden in de openbare vergadering zonder hoofdelijke stemming toegestaan. Ook geschiedde dit voor de laatste som voortaan jaarlijks, tot zij in 1889 op f 800 werd gereduceerd wijldoor de opzending der archieven voor den duur der bewerking en inventarisatie, de reiskosten verder vermeden werden. Omtrent het resultaat verscheen niets in druk, maar uit een rapport ten dezen uitgebracht door den archivaris in Gelderland en door Gede puteerde Staten in hoofdzaak medegedeeld bij de begrooting van 1893, blijkt dat het werk een alleszins bevredigenden voortgang heeft en de uitgaven te dezer zake door de provincie geleden en nog bij te dra gen volkomen gerechtvaardigd en nuttig besteed mogen heeten. 's Hertogenboschmei 1895. A. C. BONDAM. Jammer dat dit begrip blijkbaar nog al eng is opgevat. In Bommel zat men een paar jaar geleden zeer verlegen omdat zooveel van het oude archief ontbreekt en deed daarnaar navraag o.a., bij mij. Zoo gaat het als de archiefverzorging in handen van ondeskundigen en ongeschikten is of van hen, wier hoofdbezigheid een andere is. Opruimende en verscheurende te „ordenen" gaat erg gemakkelijkdoch er behoort heel wat geduld en toewijding, nauwgezetheid en oordeel toe om de eenmaal verwarde en geheel dooreen geraakte losse bescheiden van een archief één-voor-één te bepalen en in hun oude verband terug te brengen. Vermoedelijk heeft de aanmerking van 1851 het gemeentebestuur geprikkeld om snelle oprui ming en opknapping door secretaris en binder te doen houden en heeft het toen daarvan bericht ingezonden met het oog op het nieuwe Verslag. Volgens een gerucht zou in der tijd een gedeelte verkocht zijn en voor de opbrengst een keurig tafelkleed in de raadszaal zijn aangeschaft! Red.

Nederlandsch Archievenblad | 1895 | | pagina 14