96 brief van 1367 en tal van andere stukken, zooals rekeningen, acquiten verklaringen van poorterschap enz. Het onderzoek naar verdwaalde archiefstukken werd verder voortgezet, en met succes. Met de nieuwe beschrijving van het archief werd een aanvang gemaakt. Het scheen wenschelijk te beginnen met de archieven der gilden en der schutterijen, daar deze tot heden globa'al beschreven waren. Bij het gilden archief zijn rekeningen van de 15e eeuw. Wegens het ontbreken van een regeling bij brand werd een ontwerp- reglement door B. en W. goedgekeurd. Het archief der gemeente werd, ter gelegenheid van de te Dordrecht gehouden generale synode der Gereformeerde kerken in Nederlandbezocht door de leden dier synode. Bij deze gelegenheid was een kleine tentoon stelling gearrangeerd van portretten en teekeningen betreffende de nationale synode van 1618, uit de fraaie collectie van het legaat Beelaerts. Ook penningen en zeldzame drukken werden ter bezichtiging gesteld. In December j.l. is het nieuwe archiefgebouw der gemeente Dordrecht betrokken. Aan het verslag van den archivaris dr. L. A. Kesper, voorkomende in het gemeente-verslag van de gemeente Gouda over 1893, zijn de vol gende bijzonderheden ontleend. Bepaald werd, dat de custos der Stads Librije voortaan ook aan het archief verbonden zou zijn. Met uitzondering van eenige groote kisten, gevuld met rentebrieven en diverse andere stukken&en een zeer groot aantal kleinere doozenvoor het meerendeel stukken'bevattende, die tot het archief der thesauriers behooren, werd in het begin van het jaar al wat nog op het raadhuis aanwezig bleek te zijn naar het archief-gebouw overgebracht. Met het ordenen der oude rechterlijke archieven is de archivaris thans in zooverre gevorderd, dat binnenkort een plan van inventarisatie gereed zal zijn. Als belangrijk uit het verslag van den archivaris der gemeente Haarlem over 1893, voorkomende in het verslag der gemeente, stippen we aan, dat „in teruggaande orde voortgegaan is met het afschrijven van oude doop- en trouwregisters, zoodat de algemeene bladwijzer op deze belang rijke registers weder met eenige tientallen van jaren is vermeerderd. Er werd door B. en W., bij besluit van 23 Februari 1893, vergunning verleend tot het vervaardigen van photographiën naar teekeningen van onderscheiden aard op het archief aanwezig. Twee handschriften weiden aangekochtbevattende aanteekeningenrakende het secretariaat van com missarissen der Kleine Bank van Justitie, en die van het secretariaat van de Weeskamer, beide van 1762—1795. De atlas der stad Haarlem werd aanzienlijk vermeerderdo. a. met verschillende teekeningen van P. Saen- 97 redam en Jacob Cats; portretten, gravures, enz. „Talrijk en van zeer „uiteenloopenden aard zijn de aanvragen geweest om inlichtingen, die „dikwijls wel een wijdloopig onderzoek vereischtenmaar waarop gewoon lijk een bevredigendzoo niet volledig antwoord kon gegeven worden." In het verslag over 1893 omtrent de gemeente Hoorn lezen wij o. a. „In het laatst van 18S9 zijn, krachtens de daartoe bij raadsbesluit van 30 September 1891 verleende machtiging, de op dien inventaris ver melde registers en stukkeuwelke deel uitmaakten van 's rijks oude rechterlijke archievenovergebracht naar 's rijks archief-depót in Noord- Holland te Haarlem. De registers en stukken betreffende de voormalige O.-I. Compagnie, Kamer HoornEnkhuizen, kwamen, als gevolg van het besluit van den Raad van 2 Nov. 1892, no. 6, op het einde van dat jaar weder terug. Het heeft zich sedert bevestigd dat de onderwerpelijke registers en stukken geen betrekking hebben op de lokale geschiedenis van Hoorn of bewoners en evenmin waarde hebben voor de geschiedenis van die Iloornsche ingezetenendie zich in Oost-Indië beroemd hebben gemaakt, voor de geschiedenis b.v. van Jan Pietersz. Coen." In het gemeenteverslag van Kampen over 1893 wordt het verslag, door den gemeente-archivaris uitgebracht, in eenige regelen vermeld. Ten behoeve van historische nasporingen werd er ruim gebruik van gemaakt, zoowel door persoonlijk bezoek als door schriftelijke aanvrage. Er werd voortgegaan met de inventarisatie voor te bereiden. Hierbij bleek op nieuw de bijzondere rijkdom van het archief. Het register op het archief der Armenkamer is thans van een inleiding voorziende druk kan worden tegemoet gezien. Meer plaatsruimte is nog altijd gewenscht. IJzeren kasten blijken tot berging gebruikt te worden. In het gedrukte verslag van den toestand der gemeente Rheden over 1893 komt het volgende voor omtrent het oud-archief. Het werd in het voorjaar door den rijksarchivaris van Gelderland kosteloos van rijkswege geordend. Blijkens den daarvan opgemaakten inventaris bevat het oude archief o.a. „Maancedulen betreffende de verponding over Roosendaal, „Yelp, Worth-Rhedende Steeg, IlavikkerwaardMiddachten, Ellecom, „Dieren, Spankeren, Laag-Soeren, van 1682—1746; rekeningen van ver- „pondingen wegens het Ambt-Rheden 1729 1811; stukken betreffende „de heffing van 2 percent op de bezittingen, ingevolge publicatie van het „Staatsbewind 1803, rekeningen 18021810; missives van diverse per sonen 17471794; notulenboeken, als verbaalboek van de handelingen „van het Ambtsbestuur 18101811, notulen 1818—1839; brieven met „registers 17951845; secreetboek van den burgemeester 18251826; „register van aanstellingen 1803 -1809, lijsten van wegen, voorwaarden „van tiendverpachting, protocollen van acten van indemniteit, enz."

Nederlandsch Archievenblad | 1894 | | pagina 3