142 varis vindt een omwerking der bestaande inventarissen noodig met het oog op de veranderde opvatting van den laatsten tijd omtrent de inrichting en invontariseering der archieven. „Zoodra de alge- meene regelen, die voor het beschrijven van archieven door de archivarissen hier te lande in voorbereiding zijn, eenmaal vasten vorm hebben gekregen, zal het ook voor ons archief noodzakelijk zijn over te gaan tot een geheel nieuwe op wetenschappelijken grondslag steunende beschrijving."1) 5°. „Tn druk uitgegeven archiefstukken." (Deel I der Bronnen voor de geschiedenis van Botterdamenz.). 6°. „Aanwinsten door geschenk, aankoop en bruikleen verkregen." (Geschenk-Obreen van prenten en teeke- ningen, enz.). 7°. „Gebruik van het archief." (Een opsomming- van (de) personen (die van het Archief gebruik maakten) en van de door hen gestelde vragen achten wij onnoodig."2)] Inventarissen van het archief van het voormalig College van Schepenen en van het voormalig Zeegerecht te Rotterdam. Rotterdam, Van Waes- berge, 1894. (8°), 239 bldzz. Deze inventarissen zijn afzonderlijk in druk verschenen, maar ook als onderdeel van bovengenoemd „Jaarverslag." A. „Inven taris van het Archief van het voormalig College van Schepenen te Rotterdam", „opgemaakt volgens de voorschriften door Z. E. den Minister van Biunenlandsche Zaken verstrekt en door dezen goedgekeurd bij missive van 4 Juli 1893, no. 1393, afd. K. en W." [I. „Bescheiden van verschillenden aard" (Resolutieboeken, requestboekenmissiveboekenlosse stukken). II. Strafproces." („Stukken van algemeenen aard"; „stukken betreffende bijzondere misdrijven"; „stukken betreffende de Politie.") lil. „Burgerlijk proces". („Stukken van algemeenen aard"; „stukken de partijen betreffende"; „uitspraken"; „preferentiën"„losse stukken van onderscheiden aard"). IV. „Civiele niet contentieuse zaken." V. „Gemeenelandsmiddelen." („Stukken van algemeenen aard"; „crimineele zaken"; „civiele zaken")]. B. „Inventaris van het Archief van het voormalig Zeegerecht te Rotterdam." M. H. Van Visvliet. De origineele Keure van Zeeland van het jaar 1495. Eigen Haard1894, bldz. 492493.] Bij het inventariseeren van het archief der stad Middelburg werd dit fraaie charter, dat men reeds verloren waande, teruggevonden in „den zoogenaamden rommel." Van Visvliet geeft er een be schrijving van, opgehelderd door photographiëno. a. van het 143 portret van Philips den Schoone ia de aanvangletter P der keur. M. H. Van Visvliet. Verslag van het oud-archief van Middelburg. 1893. Uitgebracht aan Burgemeester en Wethouders. Z.j.o. p. (1894). (8°)14 bldzz. 1. Van den toestand der archieflokalen en de daarin berus tende verzamelingen." („Over het algemeen in goeden toestand.") 2. Van den voortgang der werkzaamheden ten opzichte der rangschikking en beschrijving." („lo. De boeken en rekeningen be treffende het stadsuniegeld", „2o. De rekeningen en verdere be scheiden betreffende de invordering van het recht van exue of issue", „3o. De stukken betreffende de invordering van het stads- last- of havengelddokgeldbaalcgeld en kanongeld." 3. Van de door aankoop of op andere wijze verkregen aanwinsten, en de geleden verliezen." („Bij de overgifte der oude rechterlijke archie ven [van Middelburg] heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken goed gevondeneenige stukkenwelke zich vroeger in die archief verzamelingen bevonden doch daarin naar hunnen aard niet tehuis behoorden, aan de gemeente ter plaatsing in het oud-archief af te staan." Deze stukken hebben alle betrekking „op stadsambach- ten") 4. Van het gebruik dat van het archief is gemaakt." 5. Van de verstrekte inlichtingen aan autoriteiten en particu lieren." R. Fruin Th. A,zn. Verslag omtrent oude gemeente- en waterschaps archieven in de provincie Utrecht over 1893. (Uitgebracht en gedrukt op last van Gedeputeerde Staten.) Utrecht, Keminlc, 1894. (8°.) 27 blzz. IJselstein, Soest, Wijk-Bij-Duurstede, het waterschap Breukeler en-Tienhoven, de veenderijen Breukelerveen en Tienhoven, enz. Als bijlage is aan het verslag toegevoegd een „Tabel, houdende de indeeling der provincie Utrecht in gemeenten sinds 1811." A. J. Flament. Levensbericht van Joannes Josephus Habets, Le vensberichten der afgestorven medeleden der Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde. Bijlage tot de Handelingen van 1 8931894 (1894), blz. 2644.] Overgenomen uit het Nederlandsch Archievenblad, vermeerderd met een „Lijst van de voornaamste werken en verhandelingen," geschreven door den Limburgschen archivaris (geboren 1829f1893). Tii. Van Riemsdijk. Levensbericht van Joannes Josephus Habets. [Jaarboek der Koninklijke Alcademie van Wetenschappen1894 Het Hingman-Jubilé. Het deftige oude gebouw wist niet, hoe het het had. 't Was al zoo lang geleden, dat bloemen en planten het hadden getooid, dat de sier lijke marmeren trap met tapijten was bekleed, dat de knal van Cham- n) Open brief aan den heer Unger. Amice! Wat kunt ge dan nog lang van uwe tegenwoordige inventarissen gebruik maken! Na avondgroete, t.t. J. E. H. Den Haag, 15 Maart 1895. 2) Vervolg van den open brief. „Waarom onnoodig H.

Nederlandsch Archievenblad | 1894 | | pagina 26