188 en van den voortgang der inventarisatie en der ordening van het archief." („De regeling der losse stukken werd voortgezet"). „IX. Uitkomst van de bemoeiingen met gemeente-waterschaps- en andere archieven." (O a Ommen, Dalfsen, Staphorst).] I. „Het oud provinciaal archief in Groningen." (bldz. 345473.) [„I. Toestand der bewaarplaats van het archief." („Het gebouw bleef bij voortduring aan de eischen van eene goede bewaarplaats van archiefstukken voldoen"). „IV. Werkzaamheden en voort gang der inventarisatie en der ordening van het archief." (De in 't vorige jaar geheel gereed gekomen „inventaris der rechterlijke archieven" wordt als bijlage aan dit verslag toegevoegd. Is reeds in dit blad besproken. „Het buitengewoon groot aantal inlich tingen, aan autoriteiten en particulieren verstrekt, veroorzaakte dat aan de inventarisatie en ordening niet zooveel tijd kon worden besteed als in andere jaren.") J. „Het oud provinciaal archief in Drenthe (bldz. 474481.) [„Toestand der bewaarplaats van het archief." („Geen verande ring"; „dezelfde bezwaren als vroeger"; „niet te ontkennen en steeds dreigend brandgevaar"). „Aanwinsten door geschenk, aankoop enz. verkregen; verliezen." (Het resteerende der „oude stukken en papieren de vroegere marke" Roswinkel; kerkarchief van Hijeveen). „Uitslag der pogingen om afschriften te ver krijgen enz." („Door Uwe Excellentie werd ik op mijn verzoek gemachtigd om, ter opsporing van voor de geschiedenis van dit gewest belangrijke stukken en het nemen van afschriften daarvan bij particulieren in deze provincie, en in Overijsel ook in enkele gemeenten, persoonlijk een onderzoek in te stellen." Het „leverde belangrijke resultaten" in sommige archieven). „Uitkomsten der bemoeiingen met gemeente-, waterschaps- en andere archieven." („Het Provinciaal kerkbestuur van Drenthe wendde zich tot mij met het verzoek om de tot zijn archief behoorende boeken en pa pieren in het depót van het Rijksarchief alhier in bewaring te nemen," wat is gebeurd). „Maatregelen in het belang van het archief te nemen." („Onder deze rubriek zoude ik, voor zoover algeheele verplaatsing van de archieven naar betere en meer ge schikte localen voorloopig tot de onmogelijkheden blijft behooren; en overbrenging der rechterlijke archieven tot overvulling van de tegenwoordige zoude leidenniets bepaalds weten aan te geven.")] K. „Het oud provinciaal archief in Limburg(bldz. 482506.) [„IV. Werkzaamheden en voortgang der inventarisatie en ordening van het archief." (Zeer vele inlichtingen verstrekt. Archief voormalig kapittel te Thorn. Archieven van het bisdom Roer mond enz. Aanwinsten.) „Y. Opgave der in druk ver- 139 schenen werken, behoorende tot het archief." („Geschiedenis van het tegenwoordig bisdom Roermond" door Jos. Habets, deel III; enz.) „YI. Aanwinsten door geschenkenaankoopenz. Yerliezen." (Geschenk Oostenrijksche regeering. Aankoop van „stukkenafkomstig van de familie Corten en Gadee en deze be treffendeuitgegaan van het leenhof van Spaansch-Oostenrijksch Yalkenburg," enz.) „VIII. Gebruik van het archief gemaakt door en inlichtingen verstrekt aan autoriteiten en particulieren." (Onderzoek De Bas).] L. Yerslagen van Bondam, Hingman en Pruin, over hunne verrichtingen in de gemeente- of rechterlijke archieven van Noord- BrabantZuidholland en Utrecht (bldz. 507568). [Reeds opge nomen in dit blad.] A. C. Bondam. Verslag omtrent de oude Gemeente-Archieven in Noord-Brabant, uitgebracht aan Heeren Gedeputeerde Staten dier pro vincie. 's Ilertogenbosch. Lutkie Cranenburg. 1894, (8°) 34 bladzz. Boxtel, Schijndel, Beek en Donk, Deurne en LiesselLiempde, Willemstad, Grave, Esch, Yechel, Tilburg Goirle, Vucht en Cromvoirt („I. Privilegieboek van Yucht en Cromvoirt; II. Losse stukken"), Prinsenhage, Waalre („Oorkonden betrekkelijk de ge meente en den heer van Waalre."), St. Michielsgestel, enz. J. V. d. Hammen Nz. en Aug. Sassen. Telling der huizen en haard steden in de stad en meierij van 's-Hertogenbosch. Gedaan in het jaar 1526. Handelingen van het Provinciaal Genootschap van Kunsten en Wetenschappen in Noord-Brabant. 18911893, (1894), bldz. 221263]. Naar een handschrift in het „kerkarchief" van Besoijen. W. Hoevenaars. Heusdensia of Bijdragen tot de geschiedenis van de stad en het land van Heusden. Handelingen van het Provinciaal Genootschap van Kunsten en Wetenschappen in Noord-Brabant. 18911893 (1894), bldz. 56—105] Met archivalia, (1570—1671), voornamelijk uit het archief van Berne, het oud-archief der stad Heusden en uit het archief van het voormalig kasteel van Oudheusden, thans in bezit van den heer A. J. Verhoeven te Heusden. C. C. N. Krom en M. S. Pols. Stadrechten van Nijmegen. Tweede stuk. (Werken der Vereeniging tot uitgave der bronnen van het oude vaderlandsche rechtgevestigd te Utrecht. Eerste reeks, no. 11.) 's GravenhageNijhoff. 1894. (8°). LVII, 136532 bladz. f 10,50.) In een „Voorrede" deelt de heer Pols de redenen mede van de vertraging door deze uitgave ondervonden en van de onmogelijk heid, (gevolg van onbekendheid met de motieven, welke de vroe gere bewerkers dezer uitgave hebben geleid) om tot „eene gestrenge systematische indeeling' der „bouwstoffen van zoo verschillenden

Nederlandsch Archievenblad | 1894 | | pagina 24