134 collecties nemen te veel tijd weg, o.a. „de provinciale archieven van 1814—1850." „Plan eener globale inventariseering van het geheele archief" weder opgezet en voortgezet. „Het grootste deel van de werkzaamheid van den commies-chartermeester (Dr. W. Zuidema) moest wederom gericht zijn op de talrijke onderzoekingen in de archieven en daarmee verhand houdende correspondentie en levering van afschriften." Verder „inventarisatie van de aanwin sten van archief en boekerij" door hem verricht, enz. Ordening van enkele gemeente-archieven„5. Uitgaaf van bescheiden uit het archief." (Onmogelijk „bij het bekende gebrek aan voldoende werkkrachten bij dit archief.") „6. Aanwinsten en verliezen." (Een „staat der aanwinsten" is aan het verslag toegevoegd. Ik wijs op „oude rechterlijke archiefstukken" „oude oorkonden", afge staan door de Oostenrijksche regeering, enz.; collectie-Verheijen van Estvelt, enz. „Archief eener middeleeuwsche hoeve." „Auctie-Slagregen." De rijksarchivaris in Noordbrabant heeft hier gelegenheid, te waarschuwen tegen overijlde vernietiging van archiefstukken.) 8. Toegestane gelden. („Te nauwernood vol doende.'') „9. De raadpleging der verzamelingen." (Wordt niet grooter en dat is maar gelukkigdaar het personeel te klein isom de noodige hulp te verleenen. Onderzoek De Bas krijgsarchieven. Hierbij geeft Mr. Bondam een „Inhoudsoverzicht" van zijn archief.) „10. Bemoeiingen met gemeente-archieven" (Verwijzing naar het verslag, door den rijksarchivaris uitgebracht aan Gedep. Staten.) Verder geeft de heer Bondam eenen „Inventaris van oorkonden, afkomstig van het kasteel van de heeren van Helmond" [„I. Stukken betreffende de heeren in het algemeen. II. Stukken betreffende goederen en rechten in 's Hertogenbosch. III. Stukken betreffende goederen en rechten te Helmond. IV. Stukken betreffende rechten en goederen te Stiphorst. V. Stukken betreffende goederen en uitgangen, enz. op verschillende plaatsen in de Meijerij van den Bosch. VI, Rech ten te Heusden."]welke collectie jis gekocht op bovengemelde auctie-Slagregen; en een „lijst van de in het verslag besproken stukken uit het archief van 's Hertogenboschdoor (hem) voorloo- pig onder dak gehouden."] C. „Het oud provinciaal archief in Gelderland." (bladz. 152 164). [„I. Toestand der bewaarplaats van het archief, lokalen, ameublement, enz." („Voortdurend in goeden staat"). 17. V/erkzaambeden en voortgang der ordening en inventarisatie van het archief" („Met uitzondering van de processen van de stad Zaltbommelzijn alle processen, afkomstig van de verschillende gerichten van het voormalig kwartier van Nijmegen, thans gein- 135 ventariseerd.") „"VIII. Gebruik van het archief dooren inlich tingen verstrekt aan autoriteiten" (Onderzoek De Bas.).] D. „Het oud provinciaal archief in Noordholland." (bldz. 165 261.) [„I. Toestand der bewaarplaats van het archief. Lokalen en ameublement" (Vocht). „III. Toestand der archiefverzame lingen." (Zeer veel heeft verbetering noodig). „IV. Werk zaamheden en voortgang der ordening en inventarisatie van het archief." (Rechterlijke archieven van Hoorn, Alkmaar enWeesp, de archieven der gemeente Opmeer, der heerlijkheid Spanbroek, der weeskamer van Enkhuizen en van de gemeente Enkhuizen. „Eene systematische beschrijving van het archief is nog niet kunnen ter hand genomen wordenvooreerst omdat ik altijd door bezig ben met het in orde brengen van archieven van gemeenten en ook dewijl tot nu toe eene behoorlijke ruimte ontbreekt, om de tot 's Rijles archiefdepót behoorende registers en stukkeneenigszins naar behooren te plaatsen en uit te zetten".) Als bijlage geeft de heer Gonnet den „Inventaris van het archief der stad Enkhui zen", indertijd aan dit blad ter bespreking gezonden, zoodat daar over hier ter plaatse kan worden gezwegen.] E. „Het oud provinciaal archief in Zeeland. (Uittreksel uit het verslag van den Rijks-archivaris)", (bldz. 262 269). [„I. Toestand der bewaarplaats van het archief." (Niet te best tevreden over „de werkzaamheden tot inrichting van eenige lokalen van de Abdij gebouwen tot bewaarplaats der Rijks-archieven"). „UI. Werkzaam heden en voortgang der ordening en inventarisatie van het archief." („De ontredderde toestand waarin een groot gedeelte van het archief, ten gevolge van de verbouwing van de meeste lokalen, in het afgeloopen jaar is geraaktheeft de voortgang der ordening en inventarisatie zeer belemmerd.") ,,TV. In druk uitgegeven bescheiden, behoorende tot het archief" (Geene.) „V. Aanwinsten" (Geschenk Oostenrijksche regeeringenz.) „VIL Het gebruik van het archief gemaakt dooren inlichtingen verstrekt aan auto riteiten en particulieren" (Onderzoek-De Basenz.) „VIII- Uit komst der bemoeiingen met gemeente-, veen-, waterschaps- en andere archieven." (Onderhandelingen met de gemeente Middelburg over haar aanvraag, „om officieel in het bezit te worden gesteld van de feitelijk reeds bij hen berustende oude rechterlijke archieven" de oude archieven van Sas-van-Gent, Terneuzen en Schore, enz.) „IX. Maatregelen in het belang van het oud-archief te nemen." (Vraagt aanstelling van vast personeel)]. F. „Het oud provinciaal bestuur in Utrecht" (bldz. 270 317). [„I. Toestand der bewaarplaats van het archief." (Zeer goed). „IV Toestand van de archiefverzamelingen." (Door het aanstellen

Nederlandsch Archievenblad | 1894 | | pagina 22