132 voor de eerste, hetgeen wordt gestaafd b.v. door te wijzen op de omstandigheiddat „de vijanddie in Indië tegen ons optreedt evenals zijne wijze van krijgvoerenin den loop der tijden veel minder gedaanteverwisselingen heeft ondergaan dan de Europeesche legerscharen en hare wijze van handelen", zoodat „de lessen, welke de Indische krijgsgeschiedenis vroeger gegeven heeft, dus van meer gangbaar gehalte gebleven" zijn. (Men zie ook de discussie tusschen de heeren Nypels en De Bas op 30 November 1894, te vinden achter de rede van laatstgenoemde, bldz. 151 v.v.) en den brief van P. J. Blok in De Militaire Spectator 1895, bldz. 60. Handelingen van het XXII® Nederlandsch Taal- en Letterkundig Con gres, gehouden te Arnhem, den 29, 30 en 31 Augustus 1893. Arnhem, P. Gouda Quint. 1894. Bldz 186200 bevat de op dat Congres uitgesproken rede van J. E. Heeres over „Een nieuw algemeen Rijksarchief" met de daarop gevolgde discussie en de toen behandelde en aange nomen motie. R. Fruin. Afscheidsrede bij het nederleggen van het hoogleeraars- ambt aan de Rijksuniversiteit te Leiden den l6ten Juni uitgesproken. 's GravenhageNijhoff. 1894. (8n). 32 bldzz. Waar de hoogleeraar sprak over „den voortgang der (historische) wetenschap gedurende het tijdvak, dat (hij) geroepen (was) haar mede te dienen", vergeleek hij ook „den stand van het archief wezen hier te lande omstreeks het jaar '60 bij dien van heden ten dage." Wij „hebben ons over een in het oog vallende ver betering te verblijden''aldus de met redenen omkleede conclusie van den spreker. Yerslagen omtrent 's Rijks oude Archieven, XY. 1892. 's Graven hageNijhoff, 1894. (8°). 4, 568 bldzz. 2.—.) A. Het Rijksarchief te 's Gravenhage (bldz. 169). [„I. Ar chiefwezen." („Bijeenkomst der Rijksarchivarissen" op 21 October 1892, waarvan de „Notulen" achter het verslag van den Alge- meenen Rijksarchivaris zijn gevoegd. (Zijn de archieven der wees kamers als rechterlijke archieven te beschouwen? enz.) Deze „be zocht dit jaar alle archieven in de provinciën." Atlas van Jacobus Yan Deventer. Het reproduceeren der kaarten liep af, zoodat de atlas kon worden teruggezonden. Ordening door Mr. J. E. Heeres der familiepapieren van het geslacht Van Slingelandt, thans bij den Hoogen Raad van Adel in bruikleen gegeven door de familie Yan Tets. „Regeling van de bij gemeentebesturen in Zuidholland achter gebleven rechterlijke archieven" door Mr. P. A. N. S. Yan Meurs: Leerdam, Hof van Delft, Berkel- en Rq- 133 denrijs, Pijnakker overgenomen en ingelijfd. Geervliet „besloot de afgifte der gevraagde stukken aan te houden tot na een onderzoek van het archief"; „van Gouda werd niets naders vernomen"; „Woerden zond de kisten, welke ter verzending der over te nomen stukken waren gestuurd, ledig terug.") „II. Rijksarchief. 2. Ordening der archiefverzamelingen." (Inventariseering der vele aanwinsten door J. H. Hingman. Oost-Indische Compagnie. - Mr. A. Telting bracht de voorloopige inventariseering der West- Indische archieven ten einde: 3200 nummers. „De nieuwe cata logus onzer bibliotheek is nu ook voltooid „4. Aanwinsten en verliezen. (Geschenk van de Oostennjksche regeering: „Char ters, in vroegeren tijd uit de Zuidelijke Nederlanden naarWeenen vervoerd", bestaande uit „Charters van de Graaflijkheid van Holland en Zeeland", enz. enz. Geschenk der erfgenamen van Mr. W. J. d'Ablaing van Giessenburgeen aantal stukkenafkomstig van het door brand geteisterde Marine-archief. Geschenk van Mr. A. J. Yerheijen van Estvelt: bijna alles „officieële staatsdocumenten die niet alleen de regeeringsbescheiden van Koning Lodewijk, maar ook het zeer onvolledige archief vgn den hertog van Plai- sance aanvullen." „Handschriftelijke nalatenschap van Joan Melchior Kemper": „de briefwisseling van commissarissen-generaal van het Algemeen bestuur te Amsterdam gedurende de Staatsom wenteling van 1813"; „de bescheiden der verschillende commissiën aan wie het ontwerpen van burgerlijk en strafrecht en rechtsvorde ring werd opgedragen"; enz. enz. enz. Alle aanwinsten worden in eene bijlage gespecificeerd.) „6. Gebruik van het Rijksarchief gemaakt en daaruit verstrekte inlichtingen." („Als naar gewoonte moesten er voor autoriteiten en particulieren weder talrijke onder zoekingen worden ingesteld." „Het archief mocht zich ook weder in een druk bezoek van belangstellenden verheugendie in persoon hunne nasporingen kwamen doen. Meermalen werden er bescheiden naar andere archieven opgezondenopdat zij in de lokalen dier instellingen zouden kunnen worden ingezien"). „7. In druk uitgegeven bescheiden. (Yan wege het Rijksarchief werden er geene stukken in het licht gegeven.)" „III. Voorstellen. (In den loop van het jaar is niets voorgekomen, dat mij thans aanleiding geeft daaromtrent een voorstel aan Uwe Excellentie te doen B. „Het Oud en Nieuw Provinciaal Archief in Noordbrabant", (bldz. 70 151). [„1. Gebouw." („De depóts bleven aan alle mogelijke eischen en wensohen voldoen.„Gemis aan voldoende bergruimte.") „3. Toestand der verzamelingen." („De toestand van de geheele verzameling onder mijn beheer geeft thans stof tot tevredenheid"). „4. De ordening en inventarisatie. (Nieuwe

Nederlandsch Archievenblad | 1894 | | pagina 21