74 vreugde over dit resultaat. De thans ontvangene charters schijnen in de Hollandsche charterkamer niet te best bewaard geworden te zijn: althans zij verkeeren in een treurigen toestand, nog verergerd door onhandige reparatiën in het begin dezer eeuw. Wellicht zal het echter mogelijk zijn, daarin eenige verbetering te brengen. Een naspel op de openingsrede „Pro domo." Het kan niet worden gezegddat de openingsrede onzer jaarvergade ring niet de aandacht heeft getrokken en geen indruk gemaakt. 450 exemplaren zijn er van verspreid geworden. De meeste groote bladen en enkele kleinere namen haar in haar geheel of uitgebreide fragmenten er van opterwijl in sommige niet onwelwillende opmerkingen naar aan leiding daarvan werden gemaakt. In dit opzicht kan de Spr. over den uitslag tevreden zijn. Niet in die mate over den loopdien de zaken te Zwolle genomen hebben. Het eind-resultaat der in den gemeenteraad gevoerde beraadsla gingen waarbij ook de voorstanders eener goede regeling van het archief zich niet onbetuigd lieten, werd medegedeeld. Wij kunnen niet nalaten daaruit ten behoeve der lezers van dit blad over te nemen een gedeelte der redevoering van mr. van Diggelen ter ken schetsing van de wijze, waarop deze zich naar aanleiding van het door onzen Voorzitter gesprokene meende te mogen uitlaten. Na een korte inleiding luidde zij, blijkens het officiëel verslag, als volgt: „Spr. moet er echter op wijzendat ten aanzien der archivarissen een kleine stoot is gegeven aan het vertrouwen op die heeren en hun werk zaamheden. Iedereen zal zich herinneren, dat bij de indertijd hier gevoerde discussie zelfs door de meest besliste tegenstanders met veel waardeering is gesproken over de nu vertrokken archivarissenmet allen ernst over het archïvariaat in verband met de belangen der gemeente. Wat is er echter eenigen tijd daarna gebeurd? Men heeft tegenwoordig allerlei bondendie deze of gene hun ter harte gaande zaak verder zoeken te brengen. Zoo is er ook eene van archivarissen en in een algemeene vergadering dier heeren, onder voorzitterschap van mr. S. Muller Fz., archivaris te Utrecht, heeft de president zich veroorloofd van de hier gevoerde discussiën discussiën waarbij waardeering en ernst voor zaten een caricatuur te leveren. Hij heeft dit gedaan door een geheel verkeerde voorstelling te geven van het gesprokene en door het uit het verband rukken van hetgeen is gezegd door middel van citaten hier en daar uit het debat gegrepen, 't Was een oratio Pro Domo. De eerste eisch daarbij is zorg voor het eigen belang. Nu wil spr. gaarne 75 het cJiacun prêche pour sa paroissa^ toelatenen hij zou zelfs geneigd zijn er over te zwijgenal mocht er ook eens iets van zoo een vergade ring uitlekkenwijl men tegenover dergelijke boutades niet te streng mag zijn. Hij zou zich daarbij gaarne laten leiden door de les, neergelegd in de woorden On pleure injustement des pertes domestiques, Quand on en voit sortir der victoires publiques, 't geen met andere woorden weergegeven beteekentde openbare zaak gaat boven de particuliere belangen, maar dat gaat hier niet. t Is hier geen zaak, die gebleven is binnen de muren. Neen, de heeren archiva rissen vonden de speech door mr. S. Muller Fz. gehouden zoo mooi, dat zij op voorstel van den archivaris te Assen besloten er in wijderen kling publiciteit aan te geven. Aan dit besluit is uitvoering gegeven. Er is een afzonderlijke brochure van verspreid. In verschillende bladen heeft men het gevonden, meer of minder uit gebreid en ook het hier verschijnend dagblad heeft den inhoud door breede excerpten gepropageerd. Zoo bereikte spr. de rede in Marieubad, in de stille en vreedzame plaatswaar hij rust genoot en krachten hoopte te verzamelen om weder hier te verschijnen en te kunnen strijden voor de belangen der gemeente. Spr. werd er door in zijn vredigen rust gestooid. Nu er die opzettelijke publiciteit aan is gegeven, staat men niet langer voor een boutadedie men kan ignoreeren, neen, men staat tegenover een aanval op een vergadering als deze minder gepast, 't Komt ook tegenover onze zusterstad Kampen niet te pas te zeggen: t Gebeurde niet te Kampenmaar dan toch in een stad die er dicht bij lag. Spr. erkent de juistheid van den eersten regel van het motto, 't welk hij in de Pr. Ov. en Ziv. Ct. boven het stuk geschreven vond „Cet animal est très-méchant", maar met de daarop volgende regel „Quand on l'attaque il se défend", stemt hij allerminst in. Yan een attaque was hier geen sprake. Neenals hier een motto had moeten worden geplaatstzou er geen beter geweest zijn dan Cave Canem! het waarschuwend voorschrift tegen kwaadaardige honden. Het is hier de plaats niet alle beschuldigingen en onjuiste voorstellin gen speciaal te weerleggen. Het is spr. voldoende om te doen uitkomen, dat de heeren archivarissen door dezen weg te volgen hun eigen zaak enorm hebben benadeeld. Sprekers vertrouwen is geschokt en de vrees gewettigd, dat de heeren de stukken in het archief zullen behandelen, zooals zij met de redevoeringen der raadsleden hebben omgesprongendat ze de stukken namelijk uiteen zullen scheuren en daaruit nemen wat hun past. De discussies, in deze vergadering gehouden, hebben altijd ook bij de meest besliste tegenstanders ten aanzien èn van den persoon, èn van de zaakèn ten aanzien van het belang der gemeenteèn ten opzichte

Nederlandsch Archievenblad | 1894 | | pagina 4