142 „noodzakelijkheid van eene wettelijke regeling van ons archiefwezen'' ter sprake gebracht. Hierbij komt ter sprake de wenschelijkheid „dat er zekerheid zij omtrent hetgeen (in de depots) te huis behoort", (o. a. met het oog op de oude rechterlijke archieven), dat worde uitgesproken „de openbaarheid van de in de depots aanwezige archieven, behou dens de te maken uitzonderingen", dat worden geregeld „de verhou ding van het Rijks-archief te 's Gravenhage tot de depots in de provinciën", de bevoegdheden en verplichtingen der ambtenaren enz. enz. „Indien (de wettelijke regeling) totstandkomt, bestaat er zekerheid omtrent de richting waarin zich het archiefwezen zal voortbewegen." Gisbertus Brom. Bullarium Trajectense. Tomi Secundi Fasciculus II. Hagae-Comitis, Nijhoff. 1893. (8°). P. 121—240. 3.—) Deze aflevering van dit reeds meer hier genoemd werk loopt van 8 November 1362 tot 20 Maart 1373. F. De Bas. Brieven van Prins Willem V aan Baron Van Lijnden van Blitterswijk, Representant van den Eersten Edele van Zeeland. Met vergunning van Hare Koninklijke Hoogheid mevrouw de Prinses Von Wied, Prinses der Nederlanden, uitgegeven onder toezicht van Werkenuitgegeven door het Historisch Genootschapge vestigd te Utrecht. Derde Serie. No. 4.) -'s Gravenhage, Nijhoff. 1893 C8o 1 8,259 bdlzz. (ƒ3.50.) De hier gepubliceerde brieven, welke zich uitstrekken over het tijdperk van 24 December 1778 tot 4 Maart 1805 en waaronder er zich bevinden van Prinses Wilhelmine, de vrouw des Stad houders, berusten onder de nalatenschap van Prins Frederik. Zij kunnen strekken „tot eene juister beoordeeling" van Willem Y „dan hem gemeenlijk ten deel valt Zij dragen een vertrouwelijk karakter en handelen over alles en nog wat. Yandaar, dat men naast veel wetenswaardigs, veel onbeduidends verneemt: maar ook kleinigheden kunnen bijdragen leveren tot de kennis van iemands karakter. A. C, Bondam. Inventaris van het oud-archief der gemeente Bokstel. 's Hertogenbosch, Stokvis. 1893. (8°). 39 bldzz. A. Privilegiën, octrooien, reglementen, aanschrijvingen enz. van hoogere autoriteiten. B. Registratuur en minuten van resolu- tiën, ordonnantiën, verpachtingen en allerlei andere handelingen van den magistraat. C. Stukken gericht aan het gemeentebe stuur, gedeeltelijk met minuut van antwoord. D. Gedeputeerde akten. E. Rekeningen van het gemeentehuishouden, van arm- meesters, van allerlei heffingen enz. F. Lijst- en Staatwerk. G. Fransch bestuur. II. Kerkelijke bescheiden; stukken van het armbestuur. I. Bescheiden, betrekkelijk communaal bezit. K. Bescheiden betreffende den burgerlijken stand. Aanvul ling. (Men verzuime niet te lezen, wat het „Yoorwoord" meldt over deze indeeling.) De stukken dateeren van 13521823. J. F. Niermeyer. Zur Geschichte der Kartographie Hollands in den drei vorigen Jahrhunderten Programma van het Erasmiaansch Gymnasium voor den cursus 18931894.) Rotterdam, Wenk Berkhoff. 1893. (4°). 32 bldzz. (ƒ0.50.) De kaartenverzamelingen in het Rijksarchief en in de ministe- riën van Oorlog en Marine te 's Gravenhage, in het depot van 's Rijks oude archieven te Haarlem, in de gemeente- en polder archieven in de provinciën Noord- en Zuidholland waren, wat de Nederlandsche archieven betreft, de bronnen, waaruit Niermeijer putte. Enkele kaarten uit die verzamelingen worden bepaaldelijk besproken, o.a.: die van 1529 en die van vóór 1564 op het Al gemeen Rijksarchief. Over de kaarten van Jacob Yan Deventer wordt uitvoerig gehandeld. J. W. Margadant. Inventaris van het archief van de classis van Gouda. Gouda, Van Goor. 1893. (8°). VIII, 62 bldzz. (ƒ0.75.) De inventaris van dit archief, dat „op een doelmatige wijze wordt bewaard," in „twee eikenhouten kasten in de St. Janskerk te Gouda," bedraagt 81 nummers en is op de volgende wijze in gedeeld: „A. Acta der Zuyd-Hollandsche [en algemeene] Synoden" over 15741892; „B. Acta Classis Ordinariae" (16171892); „C. Classicaal bestuur van Gouda" (18161892); „D. Wetten, reglementen en ordinantiën" (16191854); „E. Protocollen en placaatboeken" (1531 1810); F. Adressen en registers" [d. w. z. naamlijsten en indices] (17761853); „G. Rekeningen en syno dale lijsten" (1738—1851); „H. Handboeken" (1798—1842); „K. Portefeuilles inhoudende Varia." W. R. Veder. Levensbericht van Mr. Nicolaas De Roever. [Levens berichten der afgestorven medeleden van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde. Bijlage tot de Handelingen van 1893, bldz. 369399.] Met lijst zijner geschriften. De Roever was in 1850 geboren en overleed in 1893. Ook elders is De Roever na zijnen dood ge huldigd ik meen echter met dit opstelhet meest uitgebreide levensbericht, in deze bibliographie te kunnen volstaan. M. H. Yan Visvliet. Verslag van het oud archief van Middelburg, 1892. Uitgebracht aan Burgemeester en Wethouders. [Overgedrukt uit: Gemeenteverslag over 1892] J). 1. Van den toestand der archieflokalen en de daarin berus tende verzamelingen. 2. Van den voortgang der werkzaam- Gemeentearchivarissen worden verzocht, hunne jaarlijksche verslagen voor deze kroniek aan de redactie of aan mij te zenden. J. E. H.

Nederlandsch Archievenblad | 1893 | | pagina 24