ft um mm 96 Oh. M. Dozy. Stadsrekeningen van Dordrecht. [Bijdr. en Meded. Hist. Gen. Utrecht. XIV (1893), bldz. 94—113.] „Extracten uit rekeningen van 1323, 1367 en 1399", in 1892 voor het stedelijk archief van Dordrecht aangekocht, en die tot aanvulling strekken van Dozy's uitgave der „oudste stadsrekenin gen van Dordrecht 1284—1424." (1891). Jaarverslag van de commissie voor het archief der gemeente Rotterdam over het jaar 1892 aan Heeren Burgemeester en Wethouders in Maart 1893 ingediend. Rotterdam, Van Waesberge, 1893. (8o). 2, 23 bldzz. Dit verslag is ingediend door „De Commissie voor het Archief en de Bibliotheek" en onderteekend door den Voorzitter F. van Citiers en den Secretaris J. H. W\ Unger. Onder de aanwinsten wordt genoemd „de verzameling prenten, portretten, handschriften en penningen, op Rotterdam betrekking hebbende, nagelaten door wijlen den heer W. Anderson Miltner" aldaar. Er wordt ge klaagd over gebrek aan ruimte. S. Muller Fz. Nog eenige stukken betreffende den strijd der bis schoppen van Utrecht met de stad Utrecht over het bezit van heerlijke rechten. [Bijdr. Meded. Histor. Gen. Utrecht. XIV (1893), bldz. 227—266]. Deze stukkeu, dateerende van 14771479 en thans berustende in het stadsarchief van Utrecht, „sluiten zich geheel aan bij de door (Muller) in het 90 deel (der Bijdragen en Meded, Hist. Gen. Utrecht) onder denzelfden titel in het licht gegevene". „Bepaald nieuwe gezichtspunten over den strijd van de stad met de bisschop pen, bepaaldelijk met David van Bourgondië, leveren de stukken niet; maar zij lichten verschillende détails van het geschil op ge lukkige wijze toe." W. G. Brill. Dagverhaal van Jan van Riebeek, Commandeur aan de Kaap de Goede IIoop. IIP Deel (1659—1662). {Werken van het Historisch Genootschap, gevestigd te Utrecht, nieuwe serie, no. 59). 's GravenhageNijhoff, 1893. (8o). XI, 755 bldzz. (ƒ8.—.) Dit interessant journaal berust in het archief der voormalige Oost-Indische Compagnie in het Algemeen rijksarchief. Het eindigt met het vertrek van Van Riebeek uit de Kaap in Mei 1662. Nagekomen bericht. Benoemd tot commies-chartermeester aan het rijksarchief in de provincie Limburg Dr. P. Doppler te Maastricht. Gedrukt bij Erven B. van der Kamp te Groningen. 1893. Orgaan van de VEREENIGING VAN ARCHIVARISSEN in Nederland. Goedgekeurd bij Kon. besl. van 29 Sept. 1891. Berichten, enz. Benoemd Tot archivaris der gemeente Goes, F. Allan leeraar in het Neder- landsch en de Aardrijkskunde aan de inrichtingen voor M. O., aldaar; tot archivaris en bibliothecaris van Maastricht, de heer J. de Ras, letterkundige aldaar tot archivaris der gemeente GoudaDr. L. A. Kesper aldaar. Den 10 Januari 1894 overleed te Dordrecht de heer A. van de Weg J.Szn.oud-archivaris dier gemeente. Hij werd den 31 October 1824 geboren en trad reeds jong in dienst bij de griffie van de arrondissements rechtbank, waar hij meer dan 50 jaar werkzaam bleef en door zijn uit muntend geheugen en gezond verstand langzamerhand een vraagbaak werd voor advocaten eu rechters. In dezen werkkring mocht hij aller achting verwerven en hij ontving hiervan de ondubbelzinnigste blijken bij zijn 50-jarig jubileum. Ook met het Oud-Hollandsch recht en de vroegere verhoudingen had hij zich vertrouwd weten te maken, en als verzamelaar van oud-vaderlandsche kunst- en zeldzame boekwerken stond hij te Dord recht zeer gunstig bekend. Toen in 1884, voornamelijk op aansporing van den heer J. A. Smits van Nieuwerkerk, besloten werd een afzonderlijken archivaris te benoemen voor de verzamelingen van het gemeente-archief, waaraan na het vertrek van Mr. P. van den Brandeler minder zorg besteed was, werd Arie van de Weg hiertoe gekozen. Hij vervulde zijnen nieuwen werkkring met ijver en toewijding, tot hij wegens voortdurend zwakke gezondheid zich in 1891 genoodzaakt zag een eervol ontslag aan te vragen. Eenvoudig van karakter heeft hij niet getracht naar buiten te^schittereii 3

Nederlandsch Archievenblad | 1893 | | pagina 1