126 Wanueer ten slotte het gewijzigd amendement van de Commissie van Rapporteurs mocht worden aangenomen dan zal de Regeering zich be ijveren om zoo spoedig mogelijk de definitieve plannen op te maken voor den bouw van het nieuwe archiefgebouw in den tuin op het Bleijenburg. Zij is ook gaarne bereid de daarvoor vastgestelde ontwerpen aan de Kamer ter inzage te verstrekken. Doch verklarendedat de Regeering gevolg zal geven aan den wensch der Kamer om niet aan het Bezuidenhout te bouwen kan ik toch niet nalaten de Kamer er ernstig op te wijzen om bij hare beslissing ook te letten op de toekomst en op de belangen zoo straks door mij uiteengezet. Ik ben en blijf overtuigd dat de plaatsing van het nieuwe archiefgebouw aan het Bezuidenhout verre de voorkeur verdienten op dien grond blijf ik de aanneming van het amendement ontraden. De beraadslaging wordt gesloten. Het amendement van de Commissie van Rapporteurs wordt in stemming- gebracht en met 56 tegen 20 stemmen aangenomen. Voor hebben gestemd de heeren Haffmans van Karnebeekvan den Berch van Heemstede, Cremer, Zijlma, Smits van Oijen -BoolPytter- sen Tydeman Goedkoop, de Geer van JutfaasMichiels van Verduynen, Roessingh SeretSmeenge M. Mackay Huber van de Velde Guyot van Löben Seisde RasBeelserts van BloklandA. van Dedem Lucasse, Reekers, Pijnacker Hordijk, van der Kaay Röell, van Alphen, Tijdens, Mutsaersvan BylandtDobbelmann, de Meijier, Schimmel- penninck van der Oyevan der Borch van Verwolde, van Beuningen Donnervan der Schrieck T. Mackay, Goeman Borgesius Borretvan Houten HintzenMees Plate Hennequin Conrad ITeldtvan Kerk wijk van Vlijmen E. SmidtBrautsen van de Zijp van GijnLam- brechts en de Voorzitter. Tegen hebben gestemd de heeren Rutgers van Rozenburgde Beaufort (Wijk bij Duurstede)Harte de Ram Kolkman Vrolik van der Kun Levy, Bahlmann, Kerdijk, Hartogh, Schaepman, de Beaufort (Amsterdam), Houwing Zijp van BerckelEverts van der Feltz Eerf en Kielstra. Het gewijzigd onder art. 121 wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd Wat zal nu ons oordeel over dit resultaat zijn? Wij kunnen het aldus samenvatten: dankbaar, maar niet voldaan. Dankbaar, omdat nu de bouw van een nieuw algemeen rijksarchiefge bouw is verzekerd, en zeker op een schaal, die in de eerste jaren in de behoefte voorziet. Met voldaan, omdat dat gebouw niet in alle opzichten aan de te stellen eischen zal kunnen voldoen, maar bepaaldelijk niet, omdat voor de toe komst en hierop diende bij een besluit als het onderhavige toch ook gelet dezelfde vraag zich wederom zal voordoen en dan de beslissing, 127 met het oog op de gemaakte onkosten en het dan te besteden bedrag- zooveel moeilijker zal zijn. Ten slotte kunnen wij met voldoening terugzien op het optreden onzer Vereeniging naar buiten, dat toch iets heeft bijgedragen tot de, in ieder geval in het belang van het archiefwezengevallen beslissing. Minder helder is het onshoe ook de Haagsche Courant met ingeno menheid van het resultaat melding maakt, en „Conservator" met den uitslag van zijn schrijven geluk wenscht. Vooral daar het hieraan gewijde artikeltje eindigt met een financiëele beschouwingwaarin geheel ver geten wordt dat de toegestane 100.000 slechts zijn de eerste termijn van de geheel te verwerken som. Daarbij bedenke mendat bij de aanneming van het regeerings- voorstel het tegenwoordig gebouw voor andere doeleinden ware vrijge komen terwijl bovendien de niet lang geleden voor een bedrag van f 24.000 in archiefbergplaatsen veranderde stallen nu waarschijnlijk zullen worden afgebroken Deze som moet derhalve nog gevoegd worden bij het op het terrein aan het Bezuidenhout te lijden verlies. Ook financiëel schijnt dus de beslissingvooral met het oog op de toekomst, niet voordeelig. Het tegenwoordige recht voor de archieven en de daarbij werkzame ambtenaren. Vervolg van p. 28. I. Positie van den archivaris. Natuurlijk is ten aanzien dier positie in de eerste plaats beslissend de verhouding der publiekrechtelijke lichamen onderling, wier archieven hier ter sprake komen. En dat is in dezen het geval met die van het rijk, der provincies der gemeenten en van de waterschappen. Deze laatste toch zijn ook als publiekrechtelijke lichamen te beschouwen; de omstandigheid echter, dat deze corporaties geen bepaalde archivarissen hebben, heeft tengevolge dat wij ons met de bespreking daarvan slechts zeer kort hebben bezig te houden. Dat het archief van het rijk onmiddellijk staat onder het gezag der rijksregeering is even duidelijk als natuurlijk. Tengevolge van de sinds 1798 in ons staatsrecht ingedrongen en ook in de Grondwet van 1814 en die van 1815 gehuldigde opvatting zijn de provincies slechts als administratieve onderdeelen van het rijk te be schouwen met slechts zeer beperkte zelfstandigheid. Dit denkbeeld heeft Hiermede moet worden gelijk gesteld het archief van hei Overkwartier van Gelderland, alsnog berustend te Roermond, en voorloopig onder het tijdelijk toezicht van den rijksarchivaris in Limburg, te Maastricht.

Nederlandsch Archievenblad | 1893 | | pagina 16