94 Emmenenz. Onder rubriek X „Uitkomsten dor bemoeiingen met gemeente-waterschaps- en andere archieven" leest men „Ook dit jaar namen deze bemoeiingen bijna mijn' gekeelen tijd in beslag. Naar het zich echter laat aanzien, zal het voorloopig wel het laatste jaar zijn geweest, dat ik mij met bedoelde archieven zoo uitsluitend heb bezig te houden." Verder vindt men bij dit ver slag als bijlagen: 1 „Inventaris van het oud archief van Hoogeveen". (a. „Algemeen Bestuur"; b. „Finantiëel beheer"; c. „Kerkelijke en armeninrichtingen"; cl. „Stukken van onderscheiden aard"); 2\ „Inventaris van het Archief van het Schultesgerecht over Zuid- wolde—Iloogeveen"; 3°. „Inventaris van het archief van het schui tengerecht in de jurisdictie van Echten, Echten—Iloogeveen".] K. „Het oud provinciaal-archief in Limburg", bldz. 300 372. [Onder rubriek VI „Aanwinsten" wordt gewezen op de collectie „kwartierstaten der adellijke stiftdames van het hoogadellijk stift Thorn". Als bijlage treft men hier aan een inventaris der „Archieven berustende op het raadhuis te Weert" (a. „Gerechtelijke archieven"; b. „Archieven behoorende aan de gemeente".)]. L. Verslagen omtrent het onderzoek naar oude gemeente-archieven in Noordbrabant, Zuidholland en Utrecht (bldz. 373—399), die gere geld afzonderlijk in deze litteratuurkroniek zijn of worden bespro ken of genoemd. Goswin ton der Ropp. Hanserecesse von 1431—1476. VII. Leipzig, Duncker Humblot, 1892. (8o.). X, 890 Ss. De hier gepubliceerde documenten over de jaren Juli 1473— November 1476, waaronder er zijn uit het rijksarchief te 's Gra- venhage en uit de gemeentelijke archieven van Zierikzee, Utrecht, Deventer, Kampen en Zwolle, zijn van veel gewicht voor de Ne- derlandsche handelsgeschiedenis. Veel nieuw licht wordt geworpen op de handelsbetrekkingen tusschen de Hanze en Engeland, tusschen haar en de Bourgondische gewesten. Steeds duidelijker komt de krachtige concurrentie der Nederlanden op den voorgrond niette genstaande de Ilanze een tijd beleefde van rustigen bloei. Nach trage'loopen over de jaren 1431—1473, personen- en plaatsenre- gisters maken het gebruik gemakkelijk. J. H. Hofman. Huwelijk van Prins Willem van Oranje met Anna van Egmond. [Bijdr. en Meded. Hist. Gen. Utrecht. XIV (1893), bldz. 69—88]. Kopie van de tot nog toe onuitgegeven „huwelijksvoorwaarden, in 1551 tusschen (den) Prins en zijne bruid opgemaakt", vroeger in het archief, thans in het stedelijk museum der gemeente Alkmaar. G. J. W. Koolemans Bei jen. Krijgsgeschiedkundige studie over de Bataafsche Republiek in 1799. [Militaire Spectator1892 Juni 1893, passim]. 95 Dit vervolg van vroegere opstellen in dit tijdschrift is opnieuw voor een groot deel gewijd aan de beschrijving van den toestand der Bataafsche armee. Verder worden in deze opstellen verhaald de „uitkomende berichten en voorzorgsmaatregelen", vernomen en getroffen van Januari 1799 tot midden Juni van dat jaar. Een groote massa archiefstukken, ook uit onze openbare verzamelingen, worden steeds in den tekst opgenomen. A. C. Bondam. Verslag omtrent de Oude Gemeente- en Burgerlijke Stands-Archieven in Noord-Brabant, uitgebracht aan Heeren Gedeputeerde Staten dier provincie. Het oud-archief van St. Oedenrode, dat gedeponeerd is in 's rijks depot in Noordbrabant, is nu geheel beschreven. Eene „beschrijving der perkamenten brieven, octrooien, privilegiën, eigendomstitels enz.", wordt in dit verslag aangetroffen. J. H. Hofman. De Heerlijkheid van Culemborg, verheven tot Graaf schap, 21 October 1555. [Bijdr. en Meded. Hist. Gen. Utrecht. XIV (1893), bldz. 89—93]. De oorkonde dezer verheffing, thans berustende in het rijks archief in Gelderland, wordt hier voor het eerst uitgegeven. J. H. W. Unger. De Resolutiën van de Staten van Holland van 1577 en 1578. [Bijdr. en Meded. Hist. Gen. Utrecht. XIV (1893), bldz. 1—68.) In de gedrukte resolutiën der Staten van Holland ontbreken die tusschen 2 Sept. 1577 en 21 Aug. 1578 en deze ontbraken reeds, toen genoemde resolutiën ter perse werden gelegd, d. w. z. na 14 September 1669. Unger vond onlangs in het gemeente-archief van Rotterdam die van 18 Sept. 1577—8 Oct. 1577 en het rijksarchief te 's Gravenhage kwam niet lang geleden in het bezit van die van 14 Januari 1578 1 Maart 1578. Deze alle worden hier gepu bliceerd. J. H. Hingman. Verslag aangaande de oude gemeente- en waterschaps archieven in Zuidholland, over 1892—1893, uitgebracht aan de Gedepu teerde Staten dier provincie. [Afdruk van bijlage IP van het Provinciaal Verslag]. (8o). 15 bldzz. Haastrecht, Hof van Delft, Delfland. C. II. Peters. De landsgebouwen te 's Gravenhage. Rapport aan Zijne Excellentie den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid. 's GravenhageVan Öleef en Van Langenhuijsen1891. (8o). 4, 226 bldzz. (f 2.—). Het rijksarchiefgebouw en zijne geschiedenis worden besproken op bldz. 143—148, terwijl een „Geschiedkundig overzicht van het Rijks-archief" (bldz. 199—205) een kort résumé van zijn inhoud geeft.

Nederlandsch Archievenblad | 1893 | | pagina 21