40 betrekking hebben, zonder zich daarbij om de chronologische orde te bekommeren althans zonder die op den voorgrond te stellen. Met de onderscheiding tusschen deze beide systemen valt in hoofdzaak samen het onderscheid, dat de heer Muller in de laatste aflevering van het Archievenblad maakt tusschen eene beschrijving der stukken naar hun formeelen inhoud en eene naar hun materieelen inhoud. Tusschen beide systemen dient men te kiezenof lievermen dient de keuzedie door het bestuurwelks archief men regelteens gedaan iste eerbiedigen en op te volgen. Intusschen kan bij een eenigszins uitgebreid archief geen dier beide systemen consequent worden toegepast. De corporatie of liever het bestuur welks archief men regelt want men regelt niet het archief der stad maar het archief van het stadsbestuur heeft in den loop der tijden uit verschillende personen bestaan en is door verschillende secretarissen bediend, die een wisselend inzicht in de wijze, waarop zij hunne papieren meenden te moeten bewaren kunnen hebben gehad. Bovendien zullen die secretarissen in de toepassing van het eene of het andere systeem niet altijd even consequent zijn geweestin hoofdzaak zullen zij vooral in later tijd het chronologische systeem hebben toegepast, maar belangrijke stuk ken zullen zij afzonderlijk hebben bewaard om die zoo noodig later gemak kelijk te kunnen raadplegen. Men heeft dus bijna altijd een gemengd stelsel toegepast, en hij, die een archief regelt, heeft zich aan dat gemengde stelsel te houden. Het is echter dikwijls moeilijk met zekerheid uit te makenwelk systeem in een bepaald geval door het vroegere bestuur is toegepast. Dat geldt vooral dan, als het archief reeds vroeger geïnventariseerd is geweest en daarbij met de oude inrichting er van geene rekening is gehouden. Men heeft dan uit allerlei kenmerken op te makenof er oude liassen hebben bestaan en welke papieren er toe hebben behoord. Ontbraken alle andere aanwijzingen, dan heb ik getracht mij op het standpunt van het vroegere bestuur te plaatsen en daarnaar de archiefregeling ingericht. Intusschen is er één criterium, dat m. i. te vaak verwaarloosd wordt. Ik zal trach ten mijne bedoeling door het volgende duidelijk te maken: wanneer de ingekomen brieven allen of nagenoeg allen bewaard gebleven zijn, dan is dat voor mij eene aanwijzingdat het vroegere bestuur die brieven bewaard heeft, omdat het ingekomen brieven zijn, en dan behooren die brieven niet afzonderlijk maar als eene serie beschreven te worden. Zijn daarentegen over eene bepaalde periode slechts enkele belangrijke brieven bewaard gebleven, en is de rest vernietigd, dan blijkt daaruit, dat de 41 gespaard gebleven brieven niet als zoodanig maar om hun inhoud bewaard zijn; zij moeten dus volgens hun inhoud d. w. z. volgens het dossiersys teem beschreven worden. Men heeft daarbij echter te zorgen zich niet door lacunesdie later ten gevolge van opruimingenin het archief ge houdenontstaan zijn, op een verkeerd spoor te laten leiden. Zoolang echter de registers van resolutiën zeiven nog niet begonnen zijn, kunnen ook de serieën van bijlagen tot de resolutiën bezwaarlijk zijn aangelegd. Had ik geene enkele reden om te veronderstellendat het vroegere bestuur in een bepaald geval het chronologische systeem of het dossier systeem had toegepast, dan heb ik in den regel de voorkeur aan het laatste gegeven. Het dossiersysteem komt mij nl. in vele opzichten praktischer voor dan het chronologische reeds om deze redendat het laatste systeemstreng toegepasthierop zou neerkomendat men alle losse stukken tot ééne serie vereenigdezoodat een inventaris van zulk een archief er zeer mager zou uitzien, en dengene, die hem wilde raad plegen, weinig inlichtingen verschaffen zou. Inderdaad zal iemand, die een archief wenscht te raadplegenwel bijna altijd weten het onderwerp waarover de door hem gezochte papieren handelen, maar niet altijd den tijd, waarop die papieren bij het betrokken college zijn ingekomen, hij zal dus vooral nut trekken van een inventaris, ingericht volgens het dossiersysteemen zoo hij hetgeen hij zoektchronologisch fixeeren kan dan kan hij in elk geval bij de registers van resolutiën terecht. Maar niet slechts in het belang van hendie het archief willen raadplegenook in het belang van den archivaris komt mij het dossiersysteem verkieselijk voor. Terwijl het beschrijven der stukken naar hun materieelen inhoud in den regel geene bezwaren kan opleverenis het niet mogelijk den datum van alle stukken vast te stellen. Er blijven in een archief altijd tal van losse stukken overwaaromtrent niet met zekerheid te zeggen is wanneer zij bij het collegewelks archief geregeld wordtzijn ingekomen of naar aanleiding van welke vergadering zij zijn opgesteld. Heeft nu de archivaris besloten het chronologische systeem te volgen, dan wordt hij er licht toe verleid de afschriften, die b.v. als retroacta dienst hebben gedaante bergen daarwaar alleen de origineelen behooren geplaatst te wordenof de grossen der uitgaande stukken (de charters) bij de minuten te voegen. Aan dergelijke verzoekingen, waarvoor zelfs de bekwaamste wel eens bezwijkt, staat men veel minder bloot, als men het dossiersysteem toepast en dus deze stukken naar hun materieelen inhoud beschrijft, dan als men alle papieren in het keurslijf van een chronologisch systeem wil voegen. Mijne bedoeling is echter geenszins te betoogen, dat men te allen tijde het dossiersysteem kiezen mag, alleen wanneer de keuze geheel vrij is, verdient m. i. het dossiersysteem de voorkeur. Wanneer in het archief van ouds eene of meer serieën ingekomen of uitgaande stukken zijn gevormd, wanneer dus van ouds die stukken om Het „chronologisch systeem" van den heer Gratama valt dus niet samen met de „chronologische rangschikking der stukken", vermeld door den heer Muller, al loopt het eerste, wanneer men niet behoorlijk tusschen origineelen en afschriften onderscheidt, gevaar in het tweede te ontaarden.

Nederlandsch Archievenblad | 1893 | | pagina 5