evsm 32 die vroeger tot het Provinciaal archief hebben behoord, maar daar uit verdwenen waren. S. Gratama. Overijselsche dingtalen en andere stukken. [Verflagen en mededeelingen der Vereeniging tot uitgave der bronnen van het oude vaderlandsclie recht. III, (1893), bldz. 8 19]. Hierin: I een „Dingtaal betreffende dijkrecht" (uit handschriften van het midden der 16,le eeuw in de Provinciale bibliotheek van Overijsel, de bibliotheek der R'ijksunivorsiteit te Groningen, enz., allen misschien afkomstig van het klooster te Albergen; II een „Toepassing van het dijkrecht" van 6 November 1485, waarvan het origineel berust in het Rijksarchief in Drente; III eene „Be schrijving- eener dijkrechts-procedure" van ongeveer het midden der 15de eeuw, berustende in het archief der gemeente Deventer; IV „Dingtalen en regels van procedure" uit een handschrift van het midden der 15de eeuw te Lützburg bij Norden, dat Drentsche en Overijselsche stukken bevat. Varia. In het archief der gemeente Dordrecht werden onder andere stukken aangetroffen een zestal rekeningen van het St, Pontiaans of Lakenkoopers- gilde te Dordrecht en wel over de jaren 1464, 1468, 1472, 1474, 1492 en 1495. Tot nog toe waren uit de 15e eeuw van dit gilde alleen be kend rekeningen van 1449, 1462 en 1467. Daar gilderekeningen uit die eeuw tamelijk zeldzaam zijn is deze vondst niet onbelangrijk te achten. De archivaris der gemeente Mr. J. 0. van Overvoorde bereidt een uit gave er van voor. In de Staatscourant van 21 Maart 1893 wordt melding gemaakt van eene belangrijke schenking, door de erven wijlen Jhr. D. G. Hora Siccama van de Harkstede te Utrecht aan het Rijk ten behoeve van het Rijksarchief in Groningen gedaan. Deze schenking bevat o. in. 1669 charters, opklimmende tot in de 13do eeuw, alsmede merkwaardige hand schriften. Zij werd voorafgegaan door schenking en afstand in bruikleen in 1891 en 1892 van 12 kisten met handschriften, charters enz. Al deze stukken zijn afkomstig van de bekende geslachten Ripperda en Rengers. De rijksarchivaris in Groningen stelt zich voor, in een der volgende nummers, wanneer hem de inhoud dezer archieven bekend zal zijn, meer bijzonderheden over deze voor de geschiedenis hoogst belang rijke aanwinsten mede te deelen. Berichten, enz. Benoemd tot archivaris der gemeente Amsterdam Mr. W. R. Veder adjunct-archivaris aldaar. De jaarlrjksche algemeene vergadering der Vereeniging zal dit jaar te Amsterdam op 14 Juni a.s. plaats vinden. Daar zullen blijkens de agenda in behandeling komen de conclusies door Mr. S. Muller Pz. gesteld aan het slot van zijn betoog over „het Hoofdbeginsel voor de ordening van archieven", en voortszoo voldoende tijd beschikbaar blijkt te zijneenige zich daaraan aansluitende theses door Mr. S. Gratama nader toe te lichten en te verdedigen. Orgaan van de VEREENIGING VAN ARCHIVARISSEN in Nederland, Goedgekeurd bij Kon. besl. van 29 Sept. 1891. Amice redacteur! Eindelijk zal ik er dan toch eens toe komen, om de aanteekeningen en vraagteekensdie ik hier en daar in den loop der dagen had geplaatst bij wat ik zoo al las over de stichting van een gebouw tot berging van het algemeen rijksarchief, aan eikander te rijgen en aan u ter kennis making toe te zenden. Misschien zijn zij in uwe schatting een beschei den plaatsje in ons tijdschrift waardigin dit geval moogt gij ze naar de drukkerij zendenmisschien is dit niet het gevalwelnudan zal uw papiermand er zich wel over willen ontfermen. Ge zult u nog herinneren hoe ik reeds een tijdlang geleden het plan had opgevat (als ik mij niet 1893» No. -rii ia-ftr-^n -

Nederlandsch Archievenblad | 1893 | | pagina 1