Ch. M. Dozy. 54 archievenwelke reeds volgens een ander systeem consequent waren ge ordend. Al had zulk een besluit van den Minister in Frankrijk meer beteekenis dan het ten onzent zou hebben, het effect hing toch ook aldaar voor een groot gedeelte af van den goeden wil der Gemeentebesturen. Sinds 1887 is de Regeering in staat eenigzins pressie op deze uitteoefenen en wordt op de begrooting der departementen een vergoeding van reis- en verblijfkosten uitgetrokken voor de inspectiereizen van den departe mentalen archivaris. De gemeenten worden door de schrijvers evenals de departementen be sproken, soms slechts in enkele onbeduidende regels, die niet veel licht geven, maar in allen gevalle c.q. het bestaan van een inventaris of beschrijving constateeren. De archives hospitalières vormen een volgende afdeeling. Zij zijn volgens de Heeren Langlois en Stein over 't algemeen oud, rijk, goed bewaard en goed geordendwaarlijk eene stoute bewering. Op deze archieven heeft de inspecteur der gemeente-archieven een recht van toe zicht. Ook voor henzoo zij althans niet reeds geordend warenis in 1854 een cadre de classement voorgeschreven. Alle overige archieven worden in een afdeeling samengevat, zij zijn o.a. die der rechtbanken, registratiebureauxdomeinbesturen, bisdommen en andere geestelijke corporatieszeer veel daarvan behoort thuis in de departementale archieven en zou daarheen zijn overgebracht, waren de wettelijke voorschriften opgevolgd. Dan de notarisprotokollenworden deze ten onzent krachtens de wet achterbaks gehouden, in Frankrijk is de toestand nog veel treuriger, daar de protokollen niet in eene bewaarplaats zijn vereenigd maar ook thans nog onder de notarissen berusten, die natuurlijk slechts zelden eenig be lang in die oude paperassen stellen en ze vaak op zolders al of niet in kisten laten bederven. In de étude, wij zouden zeggen het kantoorvan iederen notaris hangt een borderel, met een lijstje van alle protokollen van de betrokken ge meente met aanwijzing van den notaris die ze bewaart. Dit is zeker een uitstekende maatregelmaarzooals ik zelf meermalen ondervond tusschen het opdoen dier kennis en het voor zich krijgen van het gewenschte register is een groot verschil. Ik zeg register, maar vaak ziet men bij de vraag naar een of ander acte een of meer groote kisten openenwaaruit een duffe lucht opstijgt en die volgepropt zijn met papierenwier ontcij fering weken en maanden tijd zou kosten. Eeeds in 1789 werd officiéél de wensch geuit dat in iedere hoofdplaats een bewaarplaats zou worden aangewezen voor alle notariëele akten aldaar verleden. Maar de toestand is ook nu nog onveranderd. Slechts in enkele steden o.a. Lyon, Rouen, Toulouse zijn de akten in kwestie ver eenigd in de Chambre des notaires. 1 55 Moesten de schrijvers zich bij al deze archieven nog meer dan bij de vroegeren tot enkele aanduidingen bepalennog incompleter zijn zij uit- tenaard der zaak, wat betreft de heerlijkheids- en familiearchieven. Zij deelen evenwel ook daaromtrent mede, wat hun bekend is geworden en men zal wel algemeen toejuichen dat zijindachtig aan het bekende le mieux est l'ennemi du bien zich niet hebben laten afschrikken door het noodzakelijk gebrekkige hunner opgaven. Niet het minst moeielijke hunner taak is nog onvolbracht. Twee af- deelingen zal het derde deel bevattende fransche archiefstukken in het buitenland en die in binnen- en buitenlandsche boekerijen. Is ook dit voltooiddan kunnen zij de voldoening hebben een onmisbaren gids te hebben samengesteld voor allen die zich met de geschiedenis van Frankrijk of van gedeelten van dit land bezighouden. Litteratuurkroniek door Mr. J. E. HEERES. (Schrijvers en uitgevers, die werken in dit Tijdschrift wenschen bespro ken te zien, gelieven ze te zenden aan de redactie.) Derde supplement op het Repertorium der verhandelingen en bijdragen, betreffende de geschiedenis des vaderlandsin mengelwerken en tijd schriften tot op 1890 verschenen. Door de leden van de Commissie voor geschied- en oudheidkunde van de Maatschappij der Nederlandsche Letter kunde te Leiden. Leiden, Brill. 1893. (8°); XXII, 251 bldzz. Hierin o.a. de volgende afdeelingen: „Kronieken" (n;- 164a 20% a 5); „Charters en cartularien" (m- 220a244af); „Biblio theken" (n»' 2655284e); „Archieven" (n;- 298a a a 401/1) „Diplomatiek. Tijdrekenkunde" (n;- 40254065); Zegelkunde" (4165—433), enz. J. C. Overvoorde. Yerslag omtrent het Gemeente-Archief van Dord recht, over het jaar 1892. Dordrecht, Van Elk. 1893. (815 bldzz. a. Toestand der Archieflokalen 5. Toestand der Archiefstukken; c. Bezoeken en inlichtingend. Aanwinsten en verliezen [o. a. Legaat—Beelaerts: nl. boekwerken, teekeningen, prenten, munten en penningen]. A. C. Van Aelst. Schets der staatkundige en kerkelijke geschiedenis der stad Oudewater. Aflevering 1517. (bldzz. 449534). Archivalia in den tekst verspreid. Voor volledigen titel, enz. zie men bldz. 31 van jaargang 1893 van dit tijdschrift. Dit is het eenige verslag over een gemeente-archief, dat mij in handen is gekomen. Toe zending van andere verslagen zou mij aangenaam wezen.

Nederlandsch Archievenblad | 1893 | | pagina 12