Een wereldbeeld vergruizeld: uitdaging voor archiveringsdeskundigen inleiding In een inleidend artikel heb ik een overzicht gegeven van de belangrijkste ontwikke lingen van de laatste circa dertig jaar op gebied van digitale bewaring/preservering.1 Daaruit kwam het beeld naar voren van langzame maar zekere vooruitgang in denken en doen op dit gebied. In dit artikel wil ik enkele specifieke ontwikkelingen nader belichten en deze in wat bredere context plaatsen. In deze korte terugblik zal de nadruk (weer) liggen op archieven. Op twee aspecten in het bijzonder wil ik nader ingaan. Dat betreft de vraag of er wat 'preservering' betreft een nieuw vakgebied is ontstaan en wat dat dan zou inhouden, en ten tweede de vraag wat de impact van de nieuwe ontwikkelingen is op de archiefdiscipline ofwel welke reacties heeft dat daar opgeroepen, waarbij ik Nederland als voorbeeld neem. Nieuw vakgebied? Eén van de vragen die opkomt, is of er in de afgelopen 30 jaar een nieuw vakgebied is ontstaan? En vervolgens wat dit dan zou inhouden? Het antwoord is niet simpel te geven. Iedereen gebruikt de termen digital preservation of curation of in dit boek 'preservering', maar het is de vraag of men er hetzelfde beeld bij heeft. Dat is in de regel slechts een impliciete aanname in discussies. Het begrip zelf lijkt nog niet uitgekristalliseerd en kent verschillende benamingen. Terminologie en definities In dit boek wordt 'preservering' (en niet bijv. 'digitale conservering of bewaring') gebruikt zonder een duidelijke definitie. Zoals al aangegeven levert deze slechte afbakening onduidelijkheid op, want waar gaat dit nu over? De ruime definitie die bijvoorbeeld door het Nationaal Archief (NA) wordt gehanteerd voor 'preservering', overlapt grotendeels met die van ISO 15489:2016 onder de term records manage ment2: "Het op zodanige wijze vastleggen, bewaren, beheren en beschikbaar stellen van digitale informatieobjecten, dat deze ook na verloop van tijd raadpleegbaar, toegankelijk en authentiek zijn."3 Een niet onbelangrijk verschil is wel dat men in bovenstaande definitie spreekt over digitale informatieobjecten, terwijl de ISO 15489 spreekt over records. Dat raakt direct aan de kern van het archiefvak, want zijn die objecten en archiefbescheiden een en hetzelfde? Ik kom daar later nog op terug.4 Het begrip 'preservering' wordt bovendien gebruikt zonder het adjectief 'digitaal', waarmee het nog minder zegt en verwarrend kan zijn. Wat is immers het verschil met (papier)restauratie en conservering? De bovengenoemde definitie komt ook in de buurt van de in sommige kringen gebruikte term 'digital curation', zoals uitgelegd in het handboek van Ross Harvey, waarin het gaat om "...the entire digital curation lifecycle, from creation to appraisal to preservation to organization/access to transformation.". 5 De term 'digital preservation', die ook veel in Nederland wordt gehanteerd, kent een vergelijkbare definitie: "Digital preservation combines policies, strategies and actions that ensure access to digital content over time".6 Wat ontbreekt is de 'entire lifecycle', maar de vraag is of dat werkelijk onderscheidend is? In het Digital Preservation Handbook van DPC staat als omschrijving: the series of managed activities necessary to ensure continued access to digital materials for as long as necessary".7 Voorlopig is daar geen duidelijk onderscheid te onderkennen. De definities zijn ruim geformuleerd en zeggen in feite weinig. Het beeld dat hieruit naar voren komt, is dat het begrip digital preservation in het algemeen gebruikt wordt voor de digitale versie van het bewaren en beheren (zonder onderscheid) van archiefbescheiden, boeken, datasets en andere te beheren informatie, inclusief alle beheer- en bewaaractiviteiten met betrekking tot digitale informatie. De term digital curation lijkt daar niet wezenlijk van af te wijken.8 In theorie valt daar ook de creatie onder. Naast de vraag in hoeverre de organisaties, die deze begrippen hanteren (vaak erfgoedinstellingen), de creatie kunnen beïnvloe den, is er de vraag waar men het over heeft of wat men precies bedoelt als men over 1 Zie Hans Hofman, 'Een wereld van verschil' (2018) Elders in dit jaarboek. 2 Die luidt: "field of management responsible for the efficient and systematic control of the creation, receipt, maintenance, use and disposition of records, including processes for capturing and maintaining evidence of and information about business activities and transactions in the form of records" (definitie 3.15). 3 Zie: https://www.nationaalarchief.nl/archiveren/nieuws/preservation-watch-bij-het-nationaal-archief#_ ftn2 geraadpleegd 11 oktober 2018. 4 In het Nederlandse archiefwezen worden veel Engelstalige termen gebruikt. In het eerste SAP-jaarboek, Peter Horsman, Eric Ketelaar en Theo Thomaasen (red.), Naar een nieuw paradigma in de archivistiek ('s-Gravenhage 1999), is een vertaling van Engelse termen opgenomen die voor een belangrijk deel nog geldt. Zie aldaar Peter Horsman, 'Engelstalige archieftermen in het Nederlands vertaald', bijlage, p.231-242. Termen als digital preservation en digital curation, als zijnde geen specifieke archieftermen, komen overigens daar niet in voor. Het is sowieso lastig Engelstalige termen in het Nederlands te vertalen. Nederlandse archiefbegrippen kunnen een subtiel andere lading hebben dan die in de Engelse taal. 184 hans hofman een wereldbeeld vergruizeld: uitdaging voor archiveringsdeskundigen 5 Gillian Oliver and Ross Harvey, Digital Curation (2016, 2d edition) zie http://www.facetpublishing.co.uk/ title.php?id=300976#.W3KpDC2xVyo Zie verder de definitie op de website van DCC: Digital curation is maintaining and adding value to a trusted body of digital research data for current and future use; it encompasses the active management of data throughout the research lifecycle Via http://www.dcc.ac.uk/about-us/dcc- charter/dcc-charter-and-statement-principles geraadpleegd 11 oktober 2018. Het is hier beperkt tot 'research data'. 6 Zie onder andere: http://www.ala.org/alcts/resources/preserv/defdigpres0408 geraadpleegd 11 oktober 2018. 7 Digital Preservation Coalition Digital Preservation Handbook (2015, 2d edition) online versie zie https://www.dpconline.org/handbook/glossary#P. 8 Het Digital Curation Centre (DCC) lijkt de term te reserveren voor digitale bewaring van onderzoeks gegevens (research data). Zie http://www.dcc.ac.uk/about-us/dcc-charter/dcc-charter-and-statement- principles geraadpleegd 11 oktober 2018. 185

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2018 | | pagina 93