En hoe nu verder? Een Roadmap als kompas Met het invullen van het ontwikkelende kostprijsmodel door de 10 instellingen is de eerste fase van de ontwikkeling van het Kostprijsmodel Digitale Duurzaamheid afgerond10. Het kostprijsmodel is inmiddels aangescherpt naar aanleiding van de ervaring en de eerder genoemde conclusies in dit artikel. De volgende stap is het realiseren dat het kostprijsmodel door meer instellingen wordt gebruikt als middel om de kosten van digitale duurzaamheid inzichtelijk te maken en er op te kunnen sturen. Tevens wordt het kostprijsmodel hierdoor door de instellingen ingevuld, waardoor het Netwerk Digitaal Erfgoed data verkrijgt over de kosten van digitale duurzaamheid bij instellingen. Op deze wijze kunnen (meerjarige) analyses worden uitgevoerd en kan de potentie van het model volledig worden benut. Ten aanzien van dat laatste doelen we op het verbinden van de cost drivers en de kosten. Met andere woorden, wat gebeurt er met de kosten wanneer aan de 'knoppen' (beleid) wordt gedraaid? Hierdoor wordt informatie verkregen voor het onderbouwen van strate gische keuzes. De volgende stap in de Roadmap is gericht op de 'Verbinding Vraag Aanbod', waarbij het kortprijsmodel instellingen inzicht geeft in de verschillen en overeen komsten van kostenstructuren in de secctoren door middel van een analyse per fase van het proces per sector en biedt daarmee tevens de onderbouwing om beslissingen te nemen op het gebied van Zelf Doen, Uitbesteden of Samenwerken en om vraag en aanbod met elkaar te verbinden. Ook worden instellingen en/of (markt)aanbieders uitgedaagd om de juiste proposities te maken om oplossingen binnen en buiten de sector te bieden. In de Roadmap van 4C11 wordt deze fase 'Who should do what?' en 'Market efficiency' genoemd. De laatste stap in de Roadmap is een opmaat voor het maken van MKBA's en het bepalen van het maatschappelijk rendement12 van digitale duurzaamheid in de ver schillende sectoren. Met andere woorden: wat is de toegevoegde waarde voor de maatschappij en is het op het moment van besluiten waard om hierin te investeren? De basis voor het maken van MKBA's is het inzichtelijk hebben van de kosten en onderliggende cost drivers. Fase 4 geldt als stip aan de horizon om als Netwerk Digitaal Erfgoed in samenwerking met de gelieerde instellingen in de sectoren naartoe te groeien. Het belang voor uw instelling Uit de eerste conclusies rondom het ontwikkelen van het Kostprijsmodel Digitale Duurzaamheid geven aan dat instellingen nog veel kunnen winnen bij het inzichte lijk maken, het beheersen en vervolgens het actief sturen op de kosten van digitale duurzaamheid. Het ontwikkelende kostprijsmodel is een middel om het inzicht, grip en sturing op de kosten te versterken, waarbij een expliciete verbinding wordt gelegd met de beleidskeuzes die een instellingen maakt (=cost drivers) op het gebied van digitale duurzaamheid. Tevens ontstaat er door middel van het kostprijsmodel een mogelijkheid om instellingen onderling te vergelijken en daarbij te kijken naar over eenkomsten en verschillen ten aanzien van cost drivers en kosten. Het gesprek hier over geeft input om de onderlinge samenwerking tussen instellingen, binnen sectoren en bovensectoraal op het gebied van digitale duurzaamheid te versterken met als doel om het digitale erfgoed nog beter te verzamelen, te beheren en te ontsluiten en daarmee beschikbaar te stellen voor de gebruikers. Afgezien van de noodzaak tot verder onderzoek staat één ding vast: het belang van meer financieel inzicht in digitale duurzaamheid zal de komende jaren alleen nog maar toenemen. hoofdstuk 3 10 NCDD Onderzoek naar de kosten digitale duurzaamheid (BMC Onderzoek, Januari 2017) p. 1-68. Zie specifiek hoofdstuk 5 'Roadmap Dutch Cost Model for Digital Preservation' waarin de Roadmap wordt geschetst voor de ontwikkeling van het Kostprijsmodel Digitale Duurzaamheid. De volgende vier fasen worden onderscheiden: 1) Ontwikkeling van het Kostprijsmodel Digitale Duurzaamheid - A Dutch Cost Model for Digital Preservation; 2) Massa vergroten en borging van resultaten; 3) Verbinding van Vraag Aanbod; 4) Opmaat voor MKBA's. 11 4C Investering in Curation; A Shared Path to Sustainabilty (20 februari 2015) p. 1-26. 12 Maatschappelijk rendement is de toegevoegde waarde van een project voor de hele maatschappij. Het geeft antwoord op de vraag hoe de kosten van een project zich verhouden tot de maatschappelijke baten, waarbij de baten datgene zijn waar je het, als organisatie in de sector, allemaal voor doet. Dit geeft inzicht in strategische beslissingen, bijvoorbeeld in het kader van Zelf Doen, Uitbesteden of Samenwerken (ZUS). Een MKBA is een methode om dit maatschappelijke rendement te bepalen, waarbij je op een systematische en samenhangende manier alle effecten die een project veroorzaakt in kaart brengt en vergelijkt met de situatie waar het project niet wordt uitgevoerd (het nulalternatief). De baten van het project worden, net als de kosten, uitgedrukt in euro's. Dit geldt ook voor de zaken die geen direct prijskaartje hebben, zoals geluids overlast, een mooi uitzicht of je veilig voelen. Als de baten vervolgens hoger zijn dan de kosten, kan het project voor een grotere maatschappelijke welvaart zorgen. Het theoretisch karakter en de beperkte betrok kenheid van stakeholders is tegelijkertijd de zwakte van de MKBA. Ook leunt de MKBA in de praktijk nogal eens sterk op kengetallen en theoretische aannames, waardoor de uitkomsten impact en zeggingskracht kunnen missen. Ten slotte is het in zijn volwaardige vorm een arbeidsintensieve en kostbare methode (zie ook Ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijkrelaties Werken aan maatschappelijk rendement; Een handreiking voor opdrachtgevers van MKBA's in het sociale domein (oktober 2011) p. 1-73). 172 herman uffen, tamar kinkel de kosten van digitale duurzaamheid beheersbaar 173

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2018 | | pagina 87