Wanneer de materiële kosten ook inzichtelijk worden gemaakt, ontstaat het volgen de beeld van de totale personele en materiële kosten (excl. inhuur en infrastructure en ICT)) per activiteit en procesactiviteit van EYE: Uit afbeelding 3 blijkt dat Infrastructure relatief weinig personele kosten kent, maar relatief veel materiële kosten aangaande de aanschaf van hardware, software van het operating system, kosten dataverkeer en kosten van softwarelicenties. Hierdoor is Infrastructure naast Metadata de activiteit met de meeste kosten binnen het gehele proces van Digitale Duurzaamheid. Bij EYE ligt het zwaartepunt van deze kosten dus bij Metadata en bij de technische Infrastructure. Om de kosten beter beheersbaar te maken is het dan ook belangrijk om deze processen verder te optimaliseren. Wat betreft de kosten per object zien we voor EYE het volgende beeld per activiteit en procesactiviteit: De verklaring hiervoor is dat de kosten vanaf de activiteit Documentation voor meer objecten van toepassing zijn (gehele collectie) dan tijdens de fasen Selection, Ingest en Processing (deze activiteiten vullen de collectie aan, waardoor ze per object duurder zijn dan de rest van de activiteiten in het proces van Digitale Duurzaamheid). Gelet op de procentuele verdeling van de kosten constateren we dat 56,8% van de kosten van EYE behoort tot de procesactiviteiten en 43,2% tot de reguliere activi teiten van het proces van digitale duurzaamheid. ICT (8,5%) en Infrastructure (23,2%) maken 31,8% van de totale kosten uit en Metadata 16,6%. Ingest is binnen de reguliere activiteiten de activiteit met relatief de meeste kosten, namelijk 10,4%. De voorkant van het proces (Pre-Ingest/Selection en Ingest) is in z'n geheel goed voor 15,4% van de kosten. De verhouding tussen personele en materiële kosten bedraagt bij EYE 58,9% - 41,1%. Storagekosten (activiteiten Documentation en Archive) vormen slechts een klein deel (8,3%) van de totale kosten. Het kostprijsmodel heeft EYE inzicht opgeleverd in de verdeling van de kosten en geeft input voor de keuzes ten aanzien van de bekostiging van deze activiteiten. Ook stelt het EYE in staat om strategisch onderbouwde keuzes te maken aangaande Zelf Doen, Uitbesteden en Samenwerken, bijvoorbeeld ten aanzien van storage. hoofdstuk 3 Personele en materiële kosten per activiteit in Selection Ingest Processing Documentation Archive Access User Support Metadata Preservation Management Infrastructure 0% 10% 20% 30% 40% 50% Personele kosten Materiële kosten Afbeelding 3. Totale personele en materiële kosten EYE per activiteit en procesactiviteit in procenten van het Kostprijsmodel Digitale Duurzaamheid 170 herman uffen, tamar kinkel de kosten van digitale duurzaamheid beheersbaar Kosten per object EYE Selection Ingest Processing Documentation i Archive H Access User Support i Metadata Preservation Management Infrastructure 0 10 20 30 40 50 Afbeelding 4. Kosten per object van EYE voor de activiteiten en procesactiviteiten 171

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2018 | | pagina 86