Op basis van de verkregen informatie is het Kostprijsmodel Digitale Duurzaamheid opgesteld. De activiteiten, subactiviteiten en bijbehorende definities zijn daarnaast gebaseerd op het OAIS-model6 en door middel van discussie in werkgroepen van deelnemende instellingen aangescherpt. Daar is ook de werking van het model getoetst. Het Kostprijsmodel Digitale Duurzaamheid geeft inzicht in de kostenstructuren, de opbouw van deze kosten en de kostenbepalende variabelen (cost drivers) en toont de financiële cijfers van beheer, behoud en toegang van digitaal erfgoed. Indien het model voor meerdere jaren wordt ingevuld, kan bekeken worden hoe sterk de invloed van deze factoren is op de kosten correlaties) en kan het model een statistische forecast geven van de kosten op basis van deze correlaties. Eerste resultaten invulling kostprijsmodel - fase 1 In 2016 en 2017 hebben 10 instellingen het ontwikkelende kostprijsmodel ingevuld. Deze exercitie was de invulling van de eerste fase uit de Roadmap, die is uitgezet door het Netwerk Digitaal Erfgoed in de ontwikkeling van het kostprijs model (zie paragraaf 'En hoe nu verder? Een Roadmap als kompas'). Deze exercitie heeft al tot een aantal interessante conclusies aangaande de kosten van digitale duurzaamheid. Instellingen hebben nog een beperkt inzicht in de kosten. Gebruik van het model leidt tot inzicht in de kosten en daarmee tot bewustwording binnen de organisatie. De eerste conclusie is dat instellingen nog geen tot een beperkt zicht hebben op de kosten van digitale duurzaamheid. De meeste instellingen staan in financieel- technische zin nog aan het begin van de ontwikkeling: alleen de grotere instellingen met meer ervaring hebben een relatief goed beeld van de kosten in relatie tot proces sen en bijbehorende cost drivers. Daarnaast concluderen we dat het kostprijsmodel zorgt voor een beter inzicht in de kosten binnen de eigen organisatie. Het invullen van het model heeft onder de deelnemers bijgedragen aan bewustwording ten aanzien van het primaire proces en de financiële functie. Ook biedt het model managementinformatie om de grip te versterken. Kosten in het proces van digitale duurzaamheid Een groot deel van de kosten wordt gemaakt aan het begin van het verwerkings proces (Selection, Pre-Ingest en Ingest). Wanneer de aangeboden data beter geselecteerd, geordend en beschreven zijn door de aanbieders of zorgdragers betekent dat ook dat er wellicht minder kosten gemaakt worden door de beherende instel lingen. We zien dat de kosten voor een groot deel betrekking hebben op de overkoepelende procesactiviteiten, wat te verklaren is door het (geconstateerde) feit dat veel instel lingen nog aan het investeren zijn in duurzame toegang en de daarbij horende infra structuur, waarmee afschrijvingskosten gepaard gaan. Hierbij merken we op dat instellingen dit vooral zelf doen en nog maar beperkt de samenwerking zoeken binnen en buiten de eigen sector. Personele kosten vormen de belangrijkste kostencomponent. Deze bedragen bij de meeste onderzochte instellingen meer dan 50% van de totale kosten. Dit relatief grote aandeel maakt het belangrijk om kennis te ontwikkelen en te delen hoe de personele kosten beheerst kunnen worden en de inzet kan worden geoptimaliseerd. Het kostprijsmodel en verdere doorontwikkeling Uit de analyse van de sectoren en de deelnemende instellingen blijkt dat doelstellin gen, context en achtergronden van de instellingen sterk verschillen. Voor het inter preteren van de cijfers in het kostprijsmodel is het belangrijk om deze doelstellingen, context en achtergronden mee te nemen en bij onderlinge vergelijking tussen instel lingen erbij te betrekken. In de doelstellingen, context en achtergronden van de instellingen ligt de onderbouwing van de cost drivers en daarmee ook de verklaring hoofdstuk 3 Metadata Documentation Per (proces) activiteit Subactiviteiten Niet in te delen onder subactiviteit Overhead Kapitaallasten (sub)activiteit Aantal TB Aantal objecten Fte (aantal en kosten) Inhuur Materiele kosten Cost drivers/Kwalitatieve aspecten Afbeelding 1. Kostprijsmodel Digitale Duurzaamheid Het Open Archival Information System Reference Model is ontwikkeld om de functies te benoemen die je nodig hebt voor duurzaam beheer en om daarvoor een gemeenschappelijke terminologie te ontwerpen. Er worden in dit model zes functies onderscheiden: Ingest Data Management Archival Storage Administration Preservation Planning Access Lavoie, B., 2014, The Open Archival Information System (OAIS) Reference Model: Introductory Guide (2nd edition), DPC Technology Watch Report 14-02, oktober 2014, p. 1-37. 166 herman uffen, tamar kinkel de kosten van digitale duurzaamheid beheersbaar 167

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2018 | | pagina 84