mette van essen digital preservation - wat is het niet (of niet alleen) met als uitgangspunt dat alles te reconstrueren is. Reconstructie heeft meer te maken met hoe informatie gecreëerd en gebruikt is als met de technische vorm waarin deze is opgeslagen. Zolang we informatie blijven verplaatsen en door de tijd meenemen is het belangrijk dat we veranderingen in de informatieobjecten accepteren. Net als het veranderen van de informatie eenheid zijn de omgevingen volop in verandering. Informatie bestaat uit gegevens die hard- en software voor ons inter preteren. Veel aspecten van digitale informatie bevinden zich niet in het opgeslagen bestanden, maar in regels ingebouwd in de software. Dit kan gaan om layout aspecten die gebaseerd zijn op instellingen van de software (denk aan office docu menten), zoekfunctionaliteiten, waarvan we bijna niet meer door hebben dat we ze gebruiken (het zoeken en terugvinden van e-mailberichten in onze e-mail cliënt) en inhoud die verbonden is aan een locatie en een profiel (denk aan dynamische websites die gegenereerd worden op het moment van raadplegen). De afhankelijkheid van externe regels, zoals van scripts, query's en algoritmen, neemt toe door de verandering naar een maatschappij die steeds meer gericht is op gegevens. De focus verlegt zich van het bewaren van documenten (informatieobjec ten) naar het bewaren van gegevens (de 'data-driven' organisatie). Afhankelijkheid van technologie voor het uitvoeren van onze werkzaamheden neemt toe en mede als de verwachtingen van wat deze technologie kan. Door google, slimme systemen, persoonlijke assistenten op smartphones en allerlei berichten in de media over AI en zelfrijdende auto's overschatten we wat technologie op de korte termijn kan. Fundamentele uitdagingen Digital Preservation Bovenstaande veranderingen hebben invloed op de fundamentele uitdagingen waar we als Digital Preservation community voor staan. Met fundamentele uitdagingen bedoel ik die uitdagingen die altijd aanwezig zijn en gelijktijdig makkelijk te vermij den zijn. Een focus op de acute problemen om ons heen, waarvan er genoeg zijn, is makkelijker. Deze zijn beter traceerbaar en het is duidelijk als we ze opgelost hebben. Zijn de bestanden opgenomen in het e-Depot, loopt het proces, zijn alle metagege vens aanwezig, kan ik de informatie terugvinden en weer tonen. CHECK! Het oplos sen van de 'technische' problemen geeft ons meer kennis en vaardigheden, maar er is meer nodig voor het beantwoorden van de eerder genoemde vragen: Hoe gaan we om met dynamische content, wat bewaren we en in welke vorm, welke kenmerken moeten behouden blijven, hoe zorgen we ervoor dat toekomstige generaties de bewaarde informatie nog kunnen interpreteren? We moeten verder kijken. Ontwikkelde concepten toetsen, oprekken en aanpassen aan de nieuwe werkelijkheid. Het OAIS model is ontwikkeld voordat we er echt mee zijn gaan werken, voordat we digitale informatie in onze organisaties beheerden. Concepten zijn nooit getest op de grote hoeveelheden aan informatie die we nu creëren en zijn niet ingericht op vluchtige en dynamische content. Met het huidige framework hebben we veel bereikt: Digital Presevation is business-as-usual gewor den. Er is echter weinig kritisch vermogen. Voor de uitdagingen behandeld in dit artikel is het nodig dat we vaker buiten ons (gelimiteerde) framework gaan kijken. Door te experimenteren en innoveren doen we nieuwe ontdekkingen. We ontwikke len gevoel voor de grotere vraagstukken en verandering waar we voor staan. Laten we beginnen met Digitale Preservation niet meer zien als een specifiek vak gebied binnen onze organisatie, maar als de kerntaak van elke archiefinstelling. Iedere medewerker is er in meerdere of mindere mate bij betrokken. Het raakt alle werkzaamheden in de kern. Plaats het in het bredere perspectief: Archiveren is alles wat nodig is om informatie duurzaam toegankelijk te maken. hoofdstuk 3 140 141

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2018 | | pagina 71