Webbased collectiebeheer in de cloud Edlib w COLLECTIONS Woord vooraf Online collectiebeheer waar en wanneer u maar wilt Webbased Intuïtief Support Samenwerking Efficiënt Op ieder moment overal beschikbaar Flexibiliteit Vraag nu uw gratis demo aan op www.axiell.com/nl/collections an Axiell product Preservering, voer voor discussie Er is maar weinig in het domein van digitale preservering dat niet tot discussie leidt, het is voer voor collectiebeheerders, IT-ers, bibliothecarissen, webmasters, informatiemanagers en archivarissen. Alleen daarom al is de redactie verheugd over de totstandkoming van dit Jaarboek. Dit Jaarboek is niet alleen een momentopname van dat wat er in de praktijk gebeurt bij collectiebeherende instellingen op het gebied van digitale preservering. Het is ook een overzicht van de ontwikkeling van dit kennisdomein. De gevraagde auteurs komen dan ook uit deze wereld. Het doel van digitale preservering is om digitale informatie te beheren en te bewaren zodat het authentiek en bruikbaar blijft. Juist omdat discussies over digitale preser vering over het algemeen een open einde hebben, de digitale techniek staat immers niet stil, bestaat het risico dat een moderne informatiebeheerder of erfgoed professi onal het gevoel heeft dat zij op drijfzand staat. De redactie herkent dit gevoel en heeft voor haar indeling van dit Jaarboek gekozen voor het model van Simon Wardley1 waarin de ontwikkeling van een bedrijf wordt geschetst aan de hand van de ontwik keling van een gebied en het type mens dat zich in dat gebied ophoudt. Het model biedt houvast bij het organiseren van bedrijvigheid in een wereld waar sprake is van voortdurende innovatie. Het cyclische model spreekt van 'pioneers', 'settlers' en 'town planners'. Deze typen staan voor de ontwikkeling van het pionieren, de eerste bewoning van een gebied tot aan de planning in de stabiele leef omgeving. Al deze fasen vragen andere soorten gedrag, vaardigheden, werkwijze, en persoonlijkheid. In het eerste hoofdstuk van dit jaarboek komen de verkenners aan bod. De eerste schreden op het gebied van digitaal archiveren, digitale duurzaamheid als serieus onderzoeksgebied, de theorie, het ontwikkelen van standaarden, de internationale projecten en het certificeren van een digitale bewaaromgeving. Het tweede hoofdstuk sluit aan bij het 'Settelen', het geeft een gevarieerd beeld van de eerste bewoners van de digitale wereld. Hierin geven zes collectiebeherende instellin gen de staat weer van hun digitale archief, de stand van zaken van de huidige preservering praktijk, de hulpmiddelen en de samenwerking. In het laatste hoofd stuk komen de planners aan het woord die, op basis van de huidige strategieën voor digitale preservering, de methodiek bieden om door te ontwikkelen en ook weer nieuwe ontwikkelingen verkennen. Digitaal informatiebeheer is meer dan ooit het beheer van informatie en alle techni sche en logische facetten om informatie leesbaar en bruikbaar te houden. Dit vraagt van collectiebeherende instellingen een innovatieve opstelling en het organisato rische vermogen om planners, bewoners en verkenners naast elkaar te laten leven. Dit Jaarboek wil hen een overzicht geven en een steun in de rug zijn. A AXIELL Hardware onafhankelijk Moderne en innovatieve interface inclusief helpdesk ondersteuning en updates Eenvoudig data delen Toekomstbestendige technologie 1 Simon Wardley On Pioneers, Settlers, Town Planners and Theft (2015) via https://blog.gardeviance. org/2015/03/on-pioneers-settlers-town-planners-and.html geraadpleegd op 21 oktober 2018. 11

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2018 | | pagina 6