mette van essen digital preservation - wat is het niet (of niet alleen) we uitvoeren gebruiken we het OAIS model4 als referentiekader. Is dit model als uitgangspunt nog steeds de juiste focus? Is het beheren van informatie op een gecen traliseerde plek houdbaar in onze huidige informatiemaatschappij? Wat speelt er op de korte en middellange termijn en wat is de invloed hiervan op de informatie die we willen bewaren? Dit artikel gaat in op veranderingen die plaatsvinden in het vak gebied van Digital Preservation binnen archiefinstellingen. Digital Preservation gaat verder dan het bepalen van standaarden, bestandsformaten en bewaarstrategieën. Het vindt steeds vaker plaats buiten de grenzen van de organisatie wat vraagt om een andere benadering. Hoe zien we Digital Preservation Een stapje terug: Digital Preservation, preservering, duurzame toegankelijkheid. Een veelheid aan termen die we door elkaar gebruiken, die elkaar raken en op sommige gebieden elkaar overlappen. De smalle opvatting van het begrip Digital Preservation is het leesbaar en toegankelijk houden van informatieobjecten door de tijd heen. Dit vatten de meeste organisaties breder op. De definitie die het Nationaal Archief hanteert: Het op zodanige wijze vastleggen, bewaren, beheren en beschikbaarstellen van digi tale archiefbescheiden, dat deze ook na verloop van tijd raadpleegbaar, toegankelijk en authentiek zijn.5 Digital Preservation wordt hiermee gekoppeld aan het bredere begrip van duurzame toegankelijkheid en de organisatie rondom een e-Depot. Dit laatste geldt op dit moment als één van de belangrijkste instrumenten voor het uitvoeren van Digital Preservation. Een e-depot is overigens geen technische voorziening. Het is een geheel van organisatie, beleid, processen en procedures, personeel, databeheer, databeveili ging en aanwezigheid hard- en software, dat de duurzame toegankelijkheid van te bewaren digitale archiefbescheiden mogelijk maakt.6 Digital Preservation is daarom, in de brede zin van het woord, niets anders dan digitaal archiveren: Archiveren is alles wat nodig is om informatie duurzaam toegankelijk te maken. Zo kunnen niet alleen huidige gebruikers de informatie vinden en gebruiken, maar kunnen toekomstige gebruikers dat ook. Archiveren is niet alleen het bewaren van informatie.7 Ontwikkeling Digital Preservation Het bewaren en duurzaam toegankelijk houden van informatie gebeurt veel in het kader van cultureel erfgoed en door organisaties die van oudsher opgericht zijn voor het uitvoeren van deze taak. De rede dat we (digitale) informatie bewaren is ruimer. Informatie - binnen een overheidscontext - is cruciaal voor een goede bedrijfsvoe ring. Daarnaast moeten publieke organisaties zich kunnen verantwoorden over hun werk. Denk aan WOB-verzoeken, een parlementair onderzoek, managementrappor tages en auditrapporten. Overheidsorganisaties hebben belang bij toegankelijke informatie en worden zich daar bewust van. Hiermee komt voor archiefinstellingen het zwaartepunt voor de uitvoering van Digital Preservation steeds meer buiten de grenzen van de eigen organisatie te liggen. Het gaat niet alleen meer over digitale informatie die voor de eeuwigheid bewaard moet blijven of over het verplaatsen van informatie van A naar B. Vanaf het moment van creatie tot het moment dat de infor matie niet meer nodig is moet men nadenken over de vindbaarheid, de bruikbaar heid en de duurzaamheid van deze informatie8. Het uitvoeren van Digital Preservation heeft zich binnen een aantal jaar ontwikkeld van een groep experts die - binnen verschillende internationale projecten - de concepten hebben uitgedacht naar opgesteld beleid en procedures binnen (archief) instellingen. Het accent bij het uitwerken van de concepten lag op het inrichten van processen binnen de eigen organisatie: "Organizations are focused on capturing and acquiring digital information, rather than preservation or permanent access. Even if they use the term archive or have preservation in their mission, the initial goal is to get a critical mass of material; promote a culture of deposit, submission, harvesting, and sharing, and to provide access to currently collected materials. While many of the institutional repository activities are committed to long term preservation and access, the technical and metadata aspects required are not yet will incorporated into their systems".9 Dit is één van de conclusies uit het rapport Digital Preservation and Permanent access to scientific information: the state of practice uit 2004. Het onderzoek richtte zich op de operationele kant van Digital Preservation en systemen van organisaties die onderzoeksgegevens bewaren. Ontwikkelingen lopen niet gelijk, maar binnen de overheidssector zie je dat de focus de afgelopen jaren inderdaad heeft gelegen op het verkrijgen van informatieobjecten. E-depots werden ingericht en middels vele pilots10 is er een dienstverleningsmodel ontstaan, waardoor er steeds grotere hoe veelheden informatie vanuit de overheid binnen stroomt bij de archiefinstellingen. Het binnen krijgen van informatie is stap één. De meeste aandacht gaat nu uit naar het verlenen van toegang tot deze digitale informatieobjecten, wat een geheel eigen problematiek met zich meebrengt. Het gevolg is dat het 'tussenstuk', namelijk het duurzaam beheren van deze informatie, minder aandacht krijgt en dit in veel geval len letterlijk als een technisch probleem wordt gezien. Een expert wordt om advies gevraagd. Vragen als: 'Wat is de beste manier om mijn documenten, mijn e-mails, mijn websites en/of mijn databases te bewaren?' komen geregeld voor. Vanuit de informatiesoort, de technische vorm of verschijning, wordt gekeken naar de op hoofdstuk 3 4 Het Open Archival Information System (OAIS) Referentiemodel https://public.ccsds.org/Pubs/650x0m2.pdf 5 https://www.nationaalarchief.nl/archiveren/kennisbank/wat-is-preservering geraadpleegd 20181008 6 https://www.nationaalarchief.nl/archiveren/kennisbank/wat-is-preservering geraadpleegd 20181008 7 https://www.nationaalarchief.nl/archiveren/kennisbank/wat-is-archiveren geraadpleegd 20181008 8 Informatie is duurzaam toegankelijk als deze vindbaar, beschikbaar, leesbaar, interpreteerbaar en betrouwbaar is. 136 9 Gail Hodge en Evelyn Frangakis Digital Preservation and Permanent access to scientific information the state of practice -(2004) http://www.icsti.org/IMG/pdf/preservationrpt-3.pdf geraadpleegd 20181008 10 Pilots met als onderwerp duurzame toegankelijkheid en/of preservation resulteren in veel gevallen in het opnemen van informatieobjecten in een e-Depot. Het weer beschikbaarstellen van deze informatieobjecten komt soms aan bod. Strategieën of uittesten van verschillende mogelijkheden voor preservation - hoe bewaar ik de informatie - worden vaak buiten beschouwing gelaten. Het zijn technische pilots die zich richtten op de korte termijn. 137

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2018 | | pagina 69