Digital Preservation - wat is het niet (of niet alleen) Tijd voor een andere benadering aan de totstandkoming ervan. Zo werd ook geconstateerd dat bij Vlaamse en Nederlandse erfgoedinstellingen nog nauwelijks een bewustzijn was rondom de risico's van informatieverlies van digitale collecties. Nu tien jaar later, kunnen we constateren dat het met dat bewustzijn veel beter gaat. Er zijn nauwelijks nog erf goedinstellingen die niet te maken hebben met het beheer en behoud van digitale informatie en zich niet bewust zijn van de risico's. Dat wil niet altijd zeggen dat zij ook daadwerkelijk actie kunnen ondernemen. Daarvoor ontbreekt nog steeds de kennis en expertise bij met name de kleinere erfgoedinstellingen. Ondertussen staan de ontwikkelingen in de samenleving ook niet stil. Er is nauwe lijks nog een onderdeel van het dagelijks leven te bedenken, waarop de digitale ontwikkelingen geen invloed hebben. Het preserveringsvraagstuk wordt steeds complexer omdat de digitale objecten die we wensen te verzamelen steeds ingewik kelder en dynamischer worden, we ons voortdurend moeten afvragen wat we willen bewaren en hoe we de authenticiteit van hetgeen we bewaren kunnen waarborgen. Dat betekent opnieuw pionieren, uitproberen, testen, uitproberen, testen Pioniers, settelaars en planners werken daarbij steeds vaker samen en leren van elkaar. In de afgelopen 20 jaar zijn we na een periode van ontdekken en pionieren steeds meer gaan settelen, uitbreiden en plannen. Er zijn forse stappen gezet ten aanzien van onze kennis, organisatie, bewustzijn en de beschikbaarheid van technische oplossingen. Dat wil niet zeggen dat we nu rustig achterover kunnen gaan leunen. Werken aan de preservering van voor de samenleving belangrijke informatie en kennis blijft een kwestie van het maken van zorgvuldige keuzes, lange termijn commitment van organisaties, doorontwikkelen van technische oplossingen en robuuster maken van infrastructuur. Van voortdurend pionieren, settelen en vooruitdenken. En vooral van het harde werken van professionals. In de afgelopen 20 jaar is er ongelooflijk veel vooruitgang geboekt, mede dankzij dit harde werken. In de woorden van een beroemde Fransman, "tout cela est bien quelque chose!"" ["dit alles is heel wat". Napoleon Bonaparte, Memorial de Sainte-Hêlène.] Iets wat mij bijgebleven is na het lezen van het boek Nooit meer te druk van Tony Crabbe1 is voor mij van toepassing op organisaties en mensen die zich bezig houden met Digital Preservation of duurzame toegankelijkheid. In een proces van verande ring krijgen we - volgens Ronald Heifetz2 - te maken met twee soorten problemen, technische en adaptieve problemen. Een technisch probleem - wat overigens niet technisch van aard hoeft te zijn - wordt opgelost door het vergaren van informatie, door oefening en door het ontwikkelen van de juiste vaardigheden. Er zijn helder omschreven manieren voor de oplossing. Hoe complex, cruciaal of lastig een tech nisch probleem ook is, door te leren en te oefenen kun je deze tot een goed einde brengen. Adaptieve problemen zijn anders. Er is sprake van een adaptief probleem als er geen eenduidige manier is om het op te lossen. Er is geen bewezen uitkomst of gebruiksaanwijzing. Om het probleem te 'tackelen' moeten we onze manieren van denken, onze overtuigingen en onze aannames veranderen. Digital Preservation heeft adaptieve problemen of liever gezegd adaptieve uitdagin gen. We reduceren deze uitdagingen vaak naar enkel technische problemen zoals hierboven beschreven. Het duurzaam toegankelijk houden van informatieobjecten3, de keuze voor een bepaalde bestandsformaat, migratie of emulatie, veranderende hard- en softwareomgevingen. De vraagstukken zijn complex. Maar oplossingen zijn aanwezig en worden binnen verschillende domeinen ontwikkeld. We vergaren infor matie, ontwikkelen kennis en vaardigheden en leren bij door pilots en use cases. Dit is positief. Ondanks deze toenemende kennis blijven we zoeken naar oplossingen voor problemen waar we al jaren mee rondlopen. Hoe gaan we om met dynamische content, welke informatie bewaren we, hoe bewaren we deze informatie, in welke vorm en voor hoe lang, welke kenmerken moeten behouden blijven en hoe zorgen we ervoor dat toekomstige generaties de bewaarde informatie nog kunnen raadplegen en interpreteren. Het proces voor het verkrijgen en duurzaam beheren van informatie bij archief instellingen is de afgelopen jaren conceptueel niets of nauwelijks veranderd. Voor het beleid wat we ontwikkelen, de processen die we inrichten en activiteiten die hoofdstuk 3 134 mette van essen 1 Tony Crabbe, Nooit meer te druk. Een opgeruimd hoofd in een overvolle wereld. Amsterdam 2017 2 Leiderschapsdeskundige die Tony Crabbe aanhaalt in zijn boek 3 Een op zichzelf staan geheel van gegevens met een eigen identiteit https://wiki.nationaalarchief.nl/pagina/DUTO:Informatieobject geraadpleegd 20181008 135

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2018 | | pagina 68