Voorbereiden op volgende stappen Inleiding Pionieren, ontdekken, settelen en plannen. Deze fasen zijn door velen doorlopen in de afgelopen jaren. Sommigen zijn nu pas in de fase van pionieren en sommigen zijn voorzichtig aan het settelen. Andere organisaties breiden al stevig uit of zijn toe aan hun derde generatie e-depot. In dit derde hoofdstuk wordt er nog kort teruggekeken naar de ontdekkingsreizigers en settelaars van het eerste uur. Ook de nieuwe pioniers worden belicht, want pioniers zullen er altijd nodig zijn in de wereld van digitale preservering. Zoals de praktijkverhalen uit het tweede hoofdstuk van dit jaarboek hebben laten zien, is preserveren veel meer dan het oplossen van technische problemen. De orga nisatorische uitdagingen zijn minsten zo belangrijk als de technische, evenals de menselijke component. Omdat geen enkele erfgoedinstellingen de uitdagingen van de digitale samenleving in zijn eentje kan oplossen, is samenwerking noodzakelijk. De uitdagingen waar we voor staan zijn immers te groot en de oplossingen die we nodig hebben te kostbaar en te kennisintensief voor één enkele instelling. Samenwerking brengt echter weer vele nieuwe organisatorische uitdagingen met zich mee. Om samenwerking op een nationale schaal effectief tot stand te laten komen zijn er in de afgelopen jaren zowel in Vlaanderen als in Nederland initiatieven gestart die hier vorm aan geven. Bijna tien jaar geleden deed de toen net opgerichte Nationale Coalitie Digitale Duurzaamheid (nu Netwerk Digitaal Erfgoed) een onderzoek naar de stand van zaken met betrekking tot digitale preservering in Nederland. De uit komst was dat de grote instellingen een aardig eind op weg waren, maar dat er een groot gapend gat was bij de middelgrote en kleinere instellingen wat betreft kennis, ervaring en benodigde infrastructuur en financiële middelen. Een landelijke aanpak waarin pioniers, settelaars en planners meer met elkaar zouden optrekken was hard nodig. Dit is gebeurd. Nederlandse organisaties hebben de handen in elkaar gestoken en zijn steeds meer gaan samenwerken met een stip aan de horizon, een netwerk van preserveringsvoorzieningen die met elkaar gedeeld kunnen worden. Dit is niet een voudig en heeft tijd nodig. Het netwerk is er nog niet, maar er wordt hard gewerkt TOWN PLAN nPrs hoofdstuk 133

Jaarboeken Stichting Archiefpublicaties | 2018 | | pagina 67